Przejdź do treści

06.09.2023

WMO: Zmiana klimatu i fale upałów pogarszają jakość powietrza na Ziemi

Jak wynika z nowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), ekstremalne upały, potęgowane przez pożary i pustynny pył, mają wymierny wpływ na jakość powietrza, zdrowie ludzi i środowisko. Publikacja ukazuje się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba, a jej autorzy zwracają uwagę, że zagrożenia wynikające ze zwiększonej intensywności i częstotliwości fal upałów dotyczą nie tylko wysokich temperatur, ale również jakości powietrza.

Analizy przedstawione w Air Quality and Climate Bulletin dotyczą m.in. zjawisk, które wywołały w 2022 roku pożary w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych oraz towarzyszyły napływowi pyłu pustynnego do Europy. Rok 2023 w wielu częściach świata zapowiada się jeszcze bardziej ekstremalnie. Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii, a w wielu częściach półkuli północnej panowały intensywne upały, które utrzymywały się przez cały sierpień.

Fale upałów pogarszają jakość powietrza i wywołują negatywne skutki dla zdrowia ludzkiego, ekosystemów, rolnictwa, a nawet naszego codziennego życia”. – powiedział prof. Petteri Taalas, Sekretarz Generalny WMO. – „W ostatnich miesiącach pożary szalały na ogromnych połaciach Kanady, spowodowały tragiczne zniszczenia i śmierć wielu osób na Hawajach, a także przyczyniły się poważnych szkód i ofiar w regionie śródziemnomorskim. Wiele milionów ludzi zostało wystawionych na niebezpiecznie niski poziom jakości powietrza, a smugi dymów z pożarów w Europie docierały przez Atlantyk aż do Arktyki”.  
 
Zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość i intensywność fal upałów, a te z kolei przyczyniają się do wzrostu ryzyka i dotkliwości pożarów. Naukowcy przewidują, że ten niekorzystny trend będzie się w przyszłości nasilać.

Szczegóły: https://obserwator.imgw.pl/wmo-zmiana-klimatu-i-fale-upalow-pogarszaja-jakosc-powietrza-na-ziemi/