Przejdź do treści

08.05.2020

Weekend ciepły z opadami. Od poniedziałku zmiana pogody.

W nadchodzący weekend czeka nas postępujące ocieplenie. Początek weekendu pogodny, w sobotę możliwe będą słabe, przelotne opady deszczu, natomiast w niedzielę, głównie na zachodzie i północy kraju, opadom deszczu towarzyszyć będą burze. Największa zmiana pogody czeka nas jednak na początku przyszłego tygodnia – z dzisiejszych prognoz wynika, że czekają nas zmiany.

Zmiana ta związana będzie z dynamicznym napływem powietrza arktycznego. Doprowadzi to do wystąpienia bardzo dużej różnicy w temperaturze powietrza. W poniedziałek w północnej i północne-zachodniej Polsce spodziewać się możemy miejscami ledwie 8°C, natomiast na południowym wschodzie temperatura zbliży się do 25°C! Dodatkowo, w strefie frontu rozdzielającego bardzo różniące się masy powietrza, wystąpić mogą intensywne opady. Z dzisiejszych prognoz wynika, że największych opadów należy spodziewać się w poniedziałek w pasie od południowego zachodu, przez centrum, po północy wschód. Co więcej: tutaj wystąpiłyby warunki, by opady deszczu przechodziły w opady deszczu ze śniegiem, a miejscami, zwłaszcza w obszarach wyżej wyniesionych nad poziom morza, intensywne opady śniegu!

Strefa ta powoli przemieszczałaby się na południowy wschód, przynosząc ochłodzenia w kolejnych dniach już na całym obszarze Polski. Zachęcamy do śledzenia naszych prognoz i ostrzeżeń, ponieważ sytuacja ta zapowiada się bardzo ciekawie i dynamicznie.

Prognozę tę opisuje animacja dostępna pod poniższym linkiem: https://youtu.be/Kwx1Brle5XA

 

Prognoza pogody na weekend 9-10 maja

Sobota (9 maja)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad północnej Finlandii. Z zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne morskie. Wystąpi wolny spadek ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami przejściowo wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu, głównie w godzinach popołudniowych. Lokalnie możliwa burza. Temperatura maksymalna od 16°C na wschodzie 21°C na zachodzie, nad morzem około 14°C. Wiatr słaby, chwilami porywisty, z kierunków zachodnich.
Gdańsk  16°C  Koszalin  17°C  Szczecin  20°C


Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Po południu miejscami, zwłaszcza na północy regionu słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
Olsztyn  18°C       Suwałki  17°C          Białystok  18°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu miejscami, zwłaszcza na północy regionu, wzrastające do dużego i miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 18°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.
Poznań   20°C         Gorzów      20°C        Toruń              18°C
Kalisz      19°C         Bydgoszcz   18°C        Zielona Góra    20°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na północy regionu możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 19°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
Warszawa   22°C          Łódź  21°C        Lublin   22°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie umiarkowane, przejściowo duże. Na Przedgórzu Sudeckim po południu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni i wschodni.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) miejscami opady deszczu. Temperatura od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, z kierunków zmieniających się.
Wrocław   21°C     Jelenia Góra       20°C     Legnica            21°C
Opole      21°C      Katowice           20°C     Częstochowa    19°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie małe, wzrastające do umiarkowanego, a w górach dużego. W górach możliwe słabe przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 18°C do 21°C, w rejonach podgórskich od 15°C do 17°C, wysoko w Beskidach od 10°C do 12°C, na szczytach Tatr około 5°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą północno-zachodniego. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.
Kraków   20°C      Kielce  19°C      Rzeszów  18°C     Zakopane  16°C

Niedziela (10 maja)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska pozostanie w zasięgu zatoki niżu, którego ośrodek przemieści się nad Bałtyk. Od północnego zachodu nasunie się strefa chłodnego frontu. Napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo od północnego zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C, nad morzem około 17°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, południowy skręcający na północno-zachodni. Podczas burz wiatr porywisty.
Gdańsk  19°C  Koszalin  21°C  Szczecin  21°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Podczas burz możliwe porywy do 60 km/h.
Olsztyn  21°C       Suwałki  19°C          Białystok  21°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i przelotne opady deszczu, lokalne burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.
Poznań   22°C         Gorzów      22°C        Toruń              22°C
Kalisz      22°C         Bydgoszcz   22°C        Zielona Góra    22°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na zachodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.
Warszawa   22°C          Łódź  22°C        Lublin   21°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu wzrastające do dużego i przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 22°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) po południu przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura od 6°C do 8°C, po południu obniżająca się do 2°C. Wiatr dość silny i silny, południowo-zachodni.
Wrocław   22°C     Jelenia Góra       20°C     Legnica            22°C
Opole      22°C      Katowice           22°C     Częstochowa    22°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie umiarkowane, po południu miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, w rejonach podgórskich około 19°C. Wiatr umiarkowany, południowy.
Kraków   22°C      Kielce  21°C      Rzeszów  21°C     Zakopane  21°C

Dodatkowe informacje 24h/dobę:
IMGW-PIB Biuro Prasowe
Twitter: https://twitter.com/IMGWmeteo
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. (+48) 503 122 100
F. Juliia Boiun/Unsplash