Przejdź do treści

17.07.2021

W Polsce nadal upalnie i burzowo - podsumowanie warunków pogodowych minionej doby i prognoza na 17.07.2021

Wczoraj do Polski nadal napływało upalne i bardzo wilgotne zwrotnikowe powietrze z południa Europy. Temperatura powietrza niemal w całym kraju osiągnęła 27°C – 29°C, a na krańcach wschodnich przekroczyła 30°C. Najwyższa zanotowana temperatura, 33°C, wystąpiła w Terespolu i w Białowieży. Przy tak wysokiej temperaturze powietrza i ogromnych zasobach wilgoci zmagazynowanych w atmosferze, nieuniknione są gwałtowne i niebezpieczne zjawiska atmosferyczne jak ulewne opady deszczu i silny wiatr a także opady gradu, towarzyszące licznym burzom. Wczoraj w ciągu dnia najsilniejsze burze wystąpiły na zachodzie Warmii i na Pomorzu. W rejonie Olsztyna, Lidzbarka, Dobrego Miasta czy Kościerzyny, w bardzo krótkim okresie czasu spadło niemal 50 litrów wody na m/2, powodując zalania, piwnic i zniszczenie budynków. Dodatkowo na Warmii występowały silne porywy wiatru, około 80-90 km/h, powodując, łamanie gałęzi i powalenie drzew, przez co zniszczeniu uległy pobliskie samochody i trakcie elektrycznych. Niebezpiecznie było również na północy Mazowsza, Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, a także na południ Pomorza Zachodniego. Do krótkotrwałej ale również ekstremalnie niebezpiecznej sytuacji doszło w Katowicach, Tychach i Bytowie, gdzie pozornie niewielkiej komórce burzowej, towarzyszył krótkotrwały ale bardzo silny opad deszczu, który spowodowały zalanie wielu ulic w tych miastach.

W nocy nadal nie było spokojnie. Pomimo iż ilość burz w skali kraju była znacznie mniejsza, to  ponownie nawiedziły centralną Warmię i Podlasie a chwilowe natężenie opadów w tych burzach było imponujące,  nawet 60 litrów na m/2. W nocy grzmiało również na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, południu Mazowsza i na zachodzie województwa Dolnośląskiego. Burze utrzymywały się niemal całą noc.

Dziś szykuje się kolejny upalny i burzowy dzień. W wielu miejscach kraju temperatura osiągnie lub przekroczy 30°C. Najcieplej znowu będzie na wschodzie, na gdzie spodziewane są temperatury do 32°C, chłodniej będzie na krańcach zachodnich i nad morzem do 23-25°C. Nadal do Polski będzie napływała ta sama bardzo wilgotna i gorąca, zwrotnikowa masa powietrza, zatem podobnie jak wczoraj, dzisiejsze burze również mogą być bardzo groźne, zwłaszcza z uwagi na ekstremalne opady deszczu, ale również porywisty wiatr.

Burz należy spodziewać się niemal w całym kraju. Jak już poprzednio wspominano, napływające do Polski powietrze jest szczególnie zasobne w wilgoć, a do tego niewielka prędkość wiatru i powolne przemieszczanie się chmur burzowych, spowoduje występowanie ekstremalnie wysokich sum opadów, które mogą stanowić ogromne zagrożenie. Miejscami może spaść nawet do 30-40 litrów wody na m/2,  jednak lokalnie, w pasie od Ziemi Lubuskiej przez Kujawy, Pomorze, Warmię po Podlasie może spaść do 50 litrów a ekstremalnie około 60 litrów wody na m/2. Na wysokie sumy opadów, do około 40-50 litrów na m/2 mogą być narażeni również mieszkańcy Polski południowej (Małopolska, południowe Podkarpacie i Śląsk). Tak wysokie sumy opadów są szczególnie niebezpieczne w obszarach zurbanizowanych, gdzie odpływ wody opadowej jest bardzo utrudniony, zwłaszcza jeżeli silne opady deszczu pojawiają się w bardzo krótkim czasie. Burze dziś będą występowały spontanicznie w różnych miejscach kraju, będą się organizowały powoli w postaci wielokomórkowych struktur liniowych lub w bardziej zwarte systemy. Porywy wiatru towarzyszące burzom mogą osiągać do 75-80 km/h, jednak lokalnie na północnym wschodzie może dojść do rozwoju superkomórki burzowej z porywami wiatru nawet do 90-95 km/h. Takie prędkości wiatru mogą przyczynić się do łamania gałęzi lub całych drzew, porywania dachów, niszczenia trakcji elektrycznych a nawet powalania słabszych drzew razem z korzeniami. Miejscami mogą pojawić się również opady gradu. Burze najbardziej aktywne będą po południu, choć pojedyncze, słabsze burze będą pojawiały się już przed południem. Najmniejsze ryzyko wystąpienia burz jest na południowym wschodzie kraju, Lubelszczyzna, północ Podkarpacia i nad morzem.

Śledźcie nasze ostrzeżenia i komunikaty meteorologiczne na naszej stronie meteo.imgw.pl. Aktualne informacje o bieżącej sytuacji meteorologicznej zamieszczamy również na naszych profilach w mediach społecznościowych.
https://www.facebook.com/burzaalertimgw/
https://www.facebook.com/Meteoimgw/
Oraz na naszym twitterowym #IMGWlive