Przejdź do treści

22.04.2021

W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech. "Nie będziemy jednak jeździć nad Bałtyk jak nad Morze Śródziemne. Będzie brzydką kałużą"

W Polsce panuje silny trend do negowania wielu faktów, zwłaszcza gdy są one naukowe. To problem wychowania, ale też mentalności - mówi prof. Mirosław Miętus, klimatolog i zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego.

Urszula Abucewicz, Gazeta.pl: Dwa tygodnie temu w Chorwacji spadł śnieg. Rok temu Hiszpania borykała się z atakiem zimy. Niektórzy mówią, że jeśli zdarzają się takie przypadki, to globalne ocieplenie jest mitem.

prof. Mirosław Miętus: Nie należy mylić globalnego ocieplenia z występowaniem ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych, czyli z codzienną pogodą. Odosobnione, oddalone od siebie o setki kilometrów zdarzenia, których częstość występowania i powtarzalność jest bardzo mała, jak śnieg w Hiszpanii w ubiegłym roku czy tegoroczny śnieg nad Adriatykiem, nie są sygnałem, który przeczyłby globalnemu ociepleniu.

Więcej w Gazeta.pl: https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,27004532,globalne-ocieplenie-sprawi-ze-w-polsce-bedzie-cieplo-jak-we.html