Przejdź do treści

03.02.2023

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 03-05.02.2023 r.

PIĄTEK (3 LUTEGO)
 
Sytuacja baryczna
Od zachodu nad Polskę nasunie się zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym. Znajdziemy się w zasięgu niżu, który wraz z układem frontów atmosferycznych przemieści się znad Bałtyku na południowy wschód, w głąb kraju. Z zachodu i północnego zachodu będzie napływało wilgotne i coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Postępujące od zachodu opady śniegu, w zachodnich powiatach przechodzące w deszcz. Prognozowana suma opadów około 15 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 10 cm. Temperatura maksymalna od –1°C na Kaszubach do 7°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, stopniowo wzmagający się do dość silnego, w porywach do 75 km/h, nad morzem okresami silny, do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, południowy, od zachodu skręcający na północno-zachodni. Silny wiatr okresami powodować może zawieje śnieżne.

Gdańsk: 0°C
Koszalin: 5°C
Szczecin: 7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże, okresami całkowite. W drugiej połowie dnia na zachodzie opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, przejściowo powodujące ograniczenie widzialności do około 800 m. Na południowym zachodzie miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Na pozostałym obszarze możliwe jedynie słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C. Miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie. Wiatr początkowo słaby, później okresami wzmagający się do umiarkowanego, na zachodzie także porywistego, z kierunków południowych, początkowo na wschodzie zachodni. Na zachodzie lokalnie wiatr może powodować zawieje śnieżne.

Olsztyn: –1°C
Suwałki: –1°C
Białystok: 0°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie całkowite, na wschodzie regionu początkowo z przejaśnieniami. Opady śniegu, na zachodzie i w centrum regionu przechodzące w śnieg z deszczem i deszcz. Na wschodzie miejscami opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej na wschodzie miejscami o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 0°C na wschodzie do 7°C na zachodzie regionu. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, po południu dość silny, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Poznań: 5°C
Gorzów Wlkp.: 7°C
Toruń: 3°C
Kalisz: 4°C
Bydgoszcz: 3°C
Zielona Góra: 7°C
 
Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Rano zachmurzenie umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego aż do wystąpienia opadów śniegu, które mogą ograniczać widzialność do około 500 m. Na zachodzie deszcz ze śniegiem i deszcz. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna od –1°C na wschodzie do 3°C na zachodzie. Lokalnie na drogach i chodnikach może być ślisko. Wiatr umiarkowany, porywisty, po południu na zachodzie dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni, skręcający na południowy.

Warszawa: 1°C
Łódź: 2°C
Lublin: –1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie całkowite, po południu z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, a początkowo – głównie na wschodzie regionu – deszczu ze śniegiem i śniegu. Rano lokalnie może wystąpić krótkotrwały deszcz marznący, powodujący gołoledź. Po południu możliwe burze. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym; prognozowana suma od 5 mm do 15 mm, lokalnie do 20 mm. W górach powyżej 700 m n.p.m. opady deszczu ze śniegiem i śniegu, lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm, a wysoko w Sudetach do 20 cm. Temperatura maksymalna od 2°C na wschodzie do 7°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od –1°C do 4°C, wysoko w Beskidach od –4°C do –2°C, w szczytowych partiach Sudetów temperatura od –6°C do –2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wzmagający się do dość silnego, w porywach początkowo do 55 km/h, po południu do 90 km/h, południowy skręcający na północno-zachodni. Wysoko w Sudetach wiatr nasilający się od 60 km/h do 120 km/h, w porywach od 80 km/h do 160 km/h, zachodni i północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 6°C
Jelenia Góra: 4°C
Legnica: 6°C
Opole: 5°C
Katowice: 3°C
Częstochowa: 2°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Początkowo zachmurzenie umiarkowane i duże, wzrastające do całkowitego. Postępujące od zachodu opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem, a na zachodzie regionu również w deszcz. Przejściowo możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Prognozowana suma opadów do 15 mm. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm. Możliwe burze. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 1°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od –5°C do –2°C, na szczytach Tatr około –6°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, później umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni, po południu skręcający na zachodni. Wysoko w górach początkowo wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, później wzmagający się do silnego i bardzo silnego (od 45 km/h do 60 km/h), w porywach do 100 km/h, z kierunków zachodnich. W rejonach podgórskich i w górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 2°C
Kielce: 1°C
Rzeszów: 1°C
Zakopane: –1°C

SOBOTA (4 LUTEGO)

Sytuacja baryczna
Polska będzie początkowo w zasięgu niżu odsuwającego się znad Podkarpacia nad Ukrainę. Od zachodu rozbuduje się stopniowo klin wyżu z centrum nad Półwyspem Bretońskim. Z północy będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie szybko wzrastać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C na wschodzie do 3°C na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych.

Gdańsk: 2°C
Koszalin: 1°C
Szczecin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami słabe, przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –3°C na wschodzie do 1°C na zachodzie. Rano miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, przeważnie północny.

Olsztyn: –2°C
Suwałki: –3°C
Białystok: –2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C na wschodzie do 3°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków północnych.

Poznań: 1°C
Gorzów Wlkp.: 2°C
Toruń: 1°C
Kalisz: 1°C
Bydgoszcz: 1°C
Zielona Góra: 2°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Możliwe słabe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C. Miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny.

Warszawa: –1°C
Łódź: –1°C
Lublin: –2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. W rejonach podgórskich i w górach przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 8 cm. Temperatura maksymalna od –3°C do 1°C, w rejonach podgórskich od –4°C do –2°C, wysoko w Beskidach od –7°C do –5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach dość silny i silny (od 35 km/h do 50 km/h), w porywach do 80 km/h, północny. Miejscami zawieje śnieżne, w rejonach podgórskich i w górach zawieje i zamiecie śnieżne. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu, lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Temperatura od –11°C do –8°C. Wiatr bardzo silny, od 50 km/h do 60 km/h, w porywach 85 km/h, z kierunków północnych, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 1°C
Jelenia Góra –1°C
Legnica: 1°C
Opole: 1°C
Katowice: –1°C
Częstochowa: –2°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. W rejonach podgórskich i w górach przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Temperatura maksymalna od –3°C do –1°C, w rejonach podgórskich od –6°C do –3°C, wysoko w Beskidach od –8°C do –5°C, w Bieszczadach od –7°C do –4°C, na szczytach Tatr około –11°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach dość silny i silny (od 35 km/h do 50 km/h), w porywach do 80 km/h, północny. Miejscami zawieje śnieżne, w rejonach podgórskich i w górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: –1°C
Kielce: –2
Rzeszów: –3°C
Zakopane: –7°C

NIEDZIELA (5 LUTEGO)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w podwyższonym ciśnieniu, tylko krańce zachodnie znajdą się pod wpływem niżu znad Niemiec, w strefie frontu atmosferycznego. Z północy będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, tylko na zachodzie zaznaczy się powietrze polarne morskie. Dalszy wzrost ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami na wschodzie regionu. Na zachodzie okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od –2°C do 1°, nad morzem miejscami 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie województwa okresami dość silny, wschodni i południowo-wschodni.

Gdańsk: 1°C
Koszalin: 1°C
Szczecin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane okresami duże z możliwością słabych, przelotnych opadów śniegu. Temperatura maksymalna od –4°C do –1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i północny.

Olsztyn: –2°C
Suwałki: –4°C
Białystok: –2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na południu regionu możliwy słaby śnieg. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Poznań: 0°C
Gorzów Wlkp.: 1°C
Toruń: 0°C
Kalisz: 0°C
Bydgoszcz: 0°C
Zielona Góra: 1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –4°C na wschodzie do 0°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Warszawa: –2°C
Łódź: –2°C
Lublin: –4°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże, na wschodzie większe przejaśnienia. Opady śniegu, głównie na zachodzie. Temperatura maksymalna od –2°C do 0°C, w rejonach podgórskich od –4°C do –2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Temperatura od –9°C do –7°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Wrocław: –1°C
Jelenia Góra: –1°C
Legnica: –1°C
Opole: –1°C
Katowice: –1°C
Częstochowa: –1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, zwłaszcza na południu, opady śniegu. Temperatura maksymalna od –4°C do –1°C, w rejonach podgórskich od –10°C do –5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny, w ciągu dnia skręcający na wschodni.

Kraków: –2°C
Kielce: –2°C
Rzeszów: –2°C
Zakopane: –6°C