Przejdź do treści

22.03.2024

Społeczność WMO „na pierwszej linii działań na rzecz klimatu”

Zmiana klimatu stanowi realne i niezaprzeczalne zagrożenie dla całej naszej cywilizacji. Skutki tego zjawiska są już widoczne i będą katastrofalne, jeśli nie zaczniemy działać tu i teraz. Podczas tegorocznego Światowego Dnia Meteorologii naukowcy, badacze i eksperci zwracają uwagę na kluczowe znaczenie nauki w realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ oraz rolę, jaką mają do odegrania narodowe służby meteorologiczno-hydrologiczne w ochronie społeczeństw przez następstwami globalnego ocieplenia.

Za nami najcieplejszy rok w historii, ze średnią temperaturą powietrzą wyższą o około 1,45 st. Celsjusza od średniej z lat 1850-1900. To jednak nie koniec złych wiadomości. Kolejne rekordy padły w styczniu i lutym tego roku i to pomimo słabnącego zjawiska El Niño. Temperatura powierzchni oceanu przekroczyła w ubiegłym miesiącu 21,06 st. Celsjusza. Nigdy w historii nie zanotowano tak wysokich wartości SST, co może przełożyć się na jeden z najbardziej niszczycielskich sezonów huraganowych ostatnich dekad.

Rosnącym temperaturom towarzyszą coraz bardziej ekstremalne zjawiska – fale upałów, powodzie, susze, pożary. Nadmiar energii w atmosferze, spowodowany rekordową ilością emitowanych przez gospodarkę człowieka gazów cieplarnianych, napędza globalne ocieplenie, którego skutki będziemy odczuwać przez setki, a nawet tysiące lat. Wzrasta zakwaszenie oceanów i podnosi się poziom morza. Lód morski w dalszym ciągu się kurczy, a wieczna zmarzlina topnieje, grożąc uwolnieniem ogromnych pokładów metanu. Od lat 80. XXI wieku każda kolejna dekada była cieplejsza od poprzedniej. Przed nami kolejne dziesięciolecia „rekordów”, które zagrażają wszystkich ekosystemom planety.

Praca społeczności WMO i instytucji, takich jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jest niezbędna dla ochrony klimatu i osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Nasza misja ma ogromne znaczenie społeczne, ponieważ pośrednio pozwala zmniejszać głód i ubóstwo, poprawiać jakość życia i zdrowie obywateli, zapewnia dostęp do czystej wody i umożliwia produkcję zielonej energii oraz wspomaga budowanie odporności na zmianę klimatu. Prognozy klimatyczne, hydrologiczne i meteorologiczne pomagają zwiększyć produkcję żywności. Dzięki integracji informacji epidemiologicznych i klimatycznych możemy skuteczniej śledzić rozwój chorób zakaźnych. Systemy wczesnego ostrzegania dają ludziom szansę na przygotowanie się i ograniczenie skutków ekstremalnych warunków pogodowych. Bez usług oferowanych współcześnie przez IMGW-PIB i inne instytucje, zajmujące się monitorowaniem i badaniem stanu środowiska planety, nie tylko nie potrafilibyśmy przygotować się na zmianę i zapobiegać najgorszym scenariuszom. My po prostu nie wiedzielibyśmy o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Więcej w magazynie OBSERWATOR: https://obserwator.imgw.pl/2024/03/22/spolecznosc-wmo-na-pierwszej-linii-dzialan-na-rzecz-klimatu/