Przejdź do treści

27.11.2023

Prognoza synoptyczna na 48 tydzień roku (27.11-03.12.2023)

Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie na ogół zmienna. Niemal każdego dnia mogą wystąpić opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, a przejściowo nawet marznącego deszczu. Temperatura powietrza zróżnicowana – najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju, a najcieplej na północnym zachodzie i zachodzie. W piątek, w związku z wędrówką ciepłego frontu atmosferycznego, zacznie się przejściowe ocieplenie i mogą wystąpić opady marznące. Trudne warunki na drogach.

Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

W poniedziałek na przeważającym obszarze kraju będzie dość pogodnie. Zdecydowanie więcej chmur tylko we wschodniej połowie kraju oraz w górach i tam mogą wystąpić słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od –4°C na Suwalszczyźnie i w dolinach Karpackich do 2°C na południowym zachodzie i 4°C lokalnie nad morzem. Wiatr na zachodzie kraju na ogół słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Na południowym wschodzie okresami możliwy wiatr porywisty. Wysoko w górach porywy wiatru będą powodować zamiecie i zawieje śnieżne.

Noc z poniedziałku na wtorek pochmurna i miejscami opady śniegu. Na południowym zachodzie opady śniegu będą okresami o natężeniu umiarkowanym, powodując przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. W północnej połowie kraju lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Noc będzie na ogół mroźna, zwłaszcza na północnym wschodzie i północy kraju. Temperatura minimalna spadnie tam do poziomu od –12°C do –10°C. Na pozostałym obszarze temperatura minimalna od –5°C do –1°C. W północnej połowie kraju w wielu miejscach pojawią się silne mgły i zamglenia marznące i osadzające szadź.

We wtorek niemal w całym kraju zachmurzenie duże i całkowite, tylko na północnym wschodzie możliwe większe przejaśnienia. Wystąpią opady śniegu, na południowym zachodzie okresami dość intensywne, i tam możliwy przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu całej doby o 15 cm do 20 cm. Na północnym zachodzie kraju początkowo możliwe przelotne opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od –3°C na północnym wschodzie do 0-1°C w południowej połowie kraju i nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni, tylko na wschodzie początkowo z kierunków wschodnich.

Noc z wtorku na środę nadal będzie na ogół mroźna, zwłaszcza na północnym wschodzie oraz w górach, gdzie temperatura minimalna spadnie do –8°C, –9°C.

W środę zachmurzenie będzie zwykle duże, a w wielu miejscach wystąpią słabe opady śniegu. Na więcej przejaśnień można liczyć jedynie na północno-wschodnich krańcach Polski, tam też nie spodziewamy się opadów. Temperatura maksymalna od –4°C na północnym wschodzie do 0-1°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni, w rejonie Wybrzeża okresami porywisty.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, ale opady śniegu, do tego słabe będą możliwe jedynie na Pomorzu. Temperatura maksymalna wyniesie od –3°C na północnym wschodzie, około
– 1°C, 0°C w centrum, do 1°C w rejonie Wybrzeża. Kolejna noc będzie jeszcze mroźna.

W piątek zacznie napływać nieco cieplejsze i wilgotne powietrze. W związku z przemieszczającym się frontem atmosferycznym zachmurzenie będzie duże i całkowite. W całym kraju wystąpią opady deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w deszcz. Przejściowo wystąpią marznące opady deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od –2°C na północnym wschodzie do 2-3°C na pozostałym obszarze. Wiatr na ogół będzie umiarkowany, w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni, od zachodu skręcający na południowy i południowo-zachodni.

W sobotę ponownie pochmurno z przejaśnieniami. Miejscami wystąpią opady deszczu, w górach i na północnym wschodzie kraju deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, tylko na Dolnym Śląsku i na Wybrzeżu do 4-5°C. Wiatr na ogół umiarkowany, południowo-zachodni, w rejonie Wybrzeża w porywach do 75 km/h.

W niedzielę początkowo zachmurzenie umiarkowane, od północnego zachodu wzrastające do dużego i całkowitego, co przyniesie przelotne opady śniegu, a na Pomorzu Gdańskim deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywisty; nad morzem w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni. Możliwe zawieje śnieżne.

19.11.2023 r., Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB

19.11.2023 r., Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB