Przejdź do treści

13.11.2023

Prognoza synoptyczna na 46 tydzień roku (13-19.11.2023)

Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie typowo jesienna. Zarówno temperatura, jak i całe spektrum zjawisk nie będą odbiegały od wartości średnich. W najbliższych dniach dominować będzie zachmurzenie duże, choć większych przejaśnień nie powinno zabraknąć. Niemal codziennie wystąpią opady deszczu, a wysoko w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Chwilami wiał też będzie nieco silniejszy i porywisty wiatr, szczególnie w górach i nad morzem. Na początku i w drugiej połowie tygodnia na Podhalu temperatura minimalna ujemna.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotny deszcz padał będzie na wybrzeżu oraz północnym wschodzie Polski. Po południu od zachodu nasunie się strefa opadów jednostajnych, w Sudetach padać może też deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 5°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy. W Sudetach porywy do 90 km/h.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Śnieżce, 07.11.2023 r. Fot. Piotr Olszewski | IMGW-PIB

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW-PIB na Śnieżce, 07.11.2023 r.
Fot. Piotr Olszewski | IMGW-PIB

We wtorek zachmurzenie duże, z większymi przejaśnieniami głównie w południowej połowie kraju. Miejscami opady deszczu, na północy kraju okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od 1°C do 5°C, na wschodzie przygruntowe przymrozki do –1°C. Temperatura maksymalna od 4°C na północnym wschodzie do 12°C na południowym zachodzie. Wiatr na ogół umiarkowany, na zachodzie w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy do 90 km/h.

W środę zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna od 3°C do 8°C, w dzień maksymalnie od 5°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni, tylko na Wybrzeżu okresami dość silny, północny.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na północnym wschodzie z lokalnymi rozpogodzeniami. Na północy i zachodzie miejscami słabe opady deszczu, w Tatrach opady śniegu. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C, na północnym wschodzie przy gruncie do –2°C, na Podhalu około –3°C. Temperatura maksymalna od 4°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, południowy, na wschodzie przeważnie zachodni.

W piątek zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami opady deszczu, w Tatrach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od 0°C na północnym wschodzie do 6°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 5°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Konwekcja nad Zatoką Gdańską w Sopocie, 12.11.2023 r. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB

Konwekcja nad Zatoką Gdańską w Sopocie, 12.11.2023 r.
Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB

W sobotę na przeważającym obszarze pochmurno z opadami deszczu, jedynie na zachodzie bez opadów i tam możliwe rozpogodzenia. W Tatrach opady śniegu. Temperatura minimalna od 3°C do 6°C, tylko na Podhalu około 0°C. Temperatura maksymalna od 5°C do 8°C, tylko w górach około 2°C. Wiatr umiarkowany, na zachodzie porywisty, północno-zachodni.

W niedzielę pochmurno z opadami deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C, na Podhalu około –4°C. Temperatura maksymalna od 5°C do 9°C, na Podhalu około 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.