Przejdź do treści

27.05.2024

Prognoza synoptyczna na 22. tydzień roku (27.05-02.06.2024 r.)

W nadchodzącym tygodniu nadal napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze z południa, tylko początkowo (w poniedziałek i wtorek) na wschodzie Polski przeważać będzie pogoda słoneczna i sucha za sprawą pogodnego wyżu znad Rosji. Każdego dnia wystąpią miejscami przelotne opady deszczu i burze, także z gradem. Pogodę będą kształtowały słabo gradientowe układy niskiego ciśnienia utrzymujące się nad Europą Środkową.

Półwysep Helski, 26.05.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

Półwysep Helski, 26.05.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

W poniedziałek pogodnie we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie i miejscami w centrum zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie z gradem. Wysokość opadów może sięgać 20-35 mm, a porywy wiatru 80 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie na ogół od 24°C do 29°C, nad morzem i w rejonach podgórskich około 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

We wtorek na ogół pogodnie we wschodniej połowie kraju. Tam tylko lokalnie słaby przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, miejscami z gradem. Wysokość opadów do 15-25 mm, a na północy do 40 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 24°C do 29°C, na zachodzie i w rejonach podgórskich od 18°C do 21. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, podczas burz w porywach do 70 km/h, na północy do 90 km/h, południowo-wschodni i wschodni, na zachodzie kraju skręcający na zachodni.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. W centrum i we wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Na zachodzie więcej rozpogodzeń i tylko lokalnie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 20°C, 23°C na zachodzie do 25°C, 28°C w centrum i na wschodzie, nad morzem i w rejonach podgórskich od 15°C do 18°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na wschodzie przeważnie wschodni, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich przechodzący w zmienny. Podczas burz wiatr w porywach do 70 km/h.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C, chłodniej nad morzem i miejscami w rejonach podgórskich, od 16°C do 19°C. Wiatr słaby, na północy i wschodzie okresami umiarkowany, przeważnie południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do 26°C na wschodzie, w rejonach podgórskich około 19°C, nad morzem od 16°C do 18°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich, na południu także z południa. Podczas burz wiatr w porywach do 65 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Miejscami, głównie na południowym wschodzie kraju burze z gradem. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do 28°C miejscami w centrum i na wschodzie, na Przedgórzu Sudeckim około 21°C, a na Półwyspie Helskim około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu miejscami burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 24°C do 28°C, na Wybrzeżu i w rejonach podgórskich około 22°C, a na Helu najchłodniej, około 17°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, przeważnie południowy i południowo-zachodni, tylko na Pomorzu nad morzem północno-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

Narew na Mazowszu, 26.05.2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

Narew na Mazowszu, 26.05.2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB