Przejdź do treści

22.05.2023

Prognoza synoptyczna na 21 tydzień roku (22-28.05.2023)

Po bardzo ciepłym i wiosennym weekendzie przyszły tydzień pod znakiem zmiennej pogody. Poniedziałek i wtorek jeszcze w całym kraju z wysokimi temperaturami, od środy ochłodzenie i przelotne opady deszczu. Pod koniec tygodnia wróci słoneczna, ale chłodniejsza aura.

W poniedziałek słonecznie, po południu miejscami na północny i zachodzie kraju rozwój chmur kłębiastych, słabe i przelotne opady deszczu możliwe jedynie w Sudetach. Temperatura maksymalna od 19°C miejscami na południu i na wybrzeżu, około 23°C na przeważającym obszarze, do 25°C na zachodzie; chłodniej na Półwyspie Helskim 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, wschodni.

We wtorek we wschodniej połowie kraju słonecznie, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Na zachodzie i południu miejscami burze, w czasie których w Sudetach, Tatrach i Beskidzie Sądeckim może spaść nawet około 25-35 mm deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 24°C na południu, chłodniej na południowym zachodzie i na Półwyspie Helskim, około 16°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W czasie burz wiatr będzie porywisty.

W środę pochmurno, jedynie na północnym wschodzie jeszcze słonecznie. Miejscami przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 15°C na zachodzie i nad morzem, około 20°C w centrum, do 24°C na północnym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie z kierunków północnych, na wschodzie z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy do 60 km/h.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 24°C, chłodniej nad morzem i na południowym wschodzie od 14°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy do 60 km/h.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, nad morzem słonecznie. Miejscami, głównie na wschodzie kraju, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C do 21°C, nad morzem od 12°C do 15°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych.

W sobotę i niedzielę słonecznie, ale niezbyt ciepło. Temperatura maksymalna w sobotę do 18°C, w niedzielę do 21°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni, na zachodzie z kierunków zachodnich.