Przejdź do treści

20.05.2024

Prognoza synoptyczna na 21. tydzień roku (20-26.05.2024 r.)

W kolejnych dniach nadal ciepło, wystąpią przelotne opady deszczu i miejscami burze. Chłodniej jedynie w czwartek. W poniedziałek będziemy pod wpływem rozległego i stopniowo wypełniającego się niżu, z ośrodkiem nad północnymi Niemcami, w strefie słabnącego frontu atmosferycznego. We wtorek dostaniemy się w zasięg niżu przemieszczającego się z rejonu Zatoki Genueńskiej nad południowe Niemcy i Austrię. Wówczas do Polski napłynie bardzo wilgotne powietrze, co poskutkuje w środę intensywnymi opadami deszczu z burzami.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Po południu przelotne opady deszczu, miejscami burze, które lokalnie, zwłaszcza na południowym wschodzie, mogą być gwałtowne. Temperatura maksymalna od 21°C do 26°C; chłodniej nad morzem oraz w rejonach podgórskich, od 18°C od 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, na północy miejscami wschodni. W czasie burz w porywach do 70 km/h. W Sudetach porywy do 70 km/h.

Uwaga na burze! Burza na Śląsku, 19.05.2024 r. Fot. Michał Seredin | IMGW-PIB

Uwaga na burze! Burza na Śląsku, 19.05.2024 r. Fot. Michał Seredin | IMGW-PIB

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Popołudniu na północy kraju, krańcu południowym oraz miejscami na wschodzie przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 23°C do 28°C; chłodniej nad morzem od 16°C do 21°C, w obszarach podgórskich od 20°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy do 75 km/h. W Sudetach porywy do 70 km/h.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 21°C do 26°C, na Helu 20°C, w rejonach podgórskich od 19°C od 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Podczas burz porywy wiatru do około 70 km/h.

W czwartek chłodniej. Zachmurzenie przeważnie duże i przelotne opady deszczu, a na wschodzie miejscami możliwe burze. Temperatura maksymalna od 16°C na południowym wschodzie, około 19°C w centrum, do 25°C na północnym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i południu z kierunków zachodnich, na pozostałym obszarze południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, miejscami na południu burze. Temperatura maksymalna od 20°C do 25°C, w rejonach podgórskich od 18°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków wschodnich. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

W sobotę i niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 21°C do 26°C; w rejonach podgórskich i nad morzem od 19°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

Trójmiejski Park Krajobrazowy, maj 2024 r. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB

Trójmiejski Park Krajobrazowy, maj 2024 r. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB