Przejdź do treści

08.05.2023

Prognoza synoptyczna na 19 tydzień roku (08-15.05.2023)

Słoneczny i zimny początek tygodnia to zasługa silnego wyżu znad Rosji, który sprowadza do naszego kraju powietrze pochodzenia arktycznego. Noce z poniedziałku na wtorek oraz z wtorku na środę w części kraju jeszcze z przymrozkami. Od wtorku zacznie napływać łagodniejsze powietrze i z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej. W drugiej połowie tygodnia w wielu miejscach pojawią się przelotne opady deszczu, a na południu kraju możliwe są również burze.

W poniedziałek tylko na południowym wschodzie kraju jeszcze sporo chmur i zanikające opady deszczu, poza tym pogodnie. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze około 14°C, najchłodniej na Podkarpaciu i na Podhalu około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, z kierunków wschodnich.

Wtorek słoneczny, ale o poranku bardzo zimny. Na wschodzie, w centrum i na południu przymrozki do –2°C, przy gruncie miejscami do –5°C. W dzień temperatura na Podkarpaciu i na Podhalu wzrośnie do 12°C, w centrum do 15°C, a na zachodzie i nad morzem do około 17°C. Temperatura odczuwalna będzie jednak o kilka stopni niższa za sprawą umiarkowanego wiatru z południowego wschodu.

Środa niemal w całym kraju pogodna. Wcześnie rano we wschodniej połowie kraju jeszcze miejscami przy gruncie temperatura poniżej 0°C. W najcieplejszym momencie dnia temperatura od 14°C na wschodzie do 20°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, najsilniejsze porywy nad morzem do 60 km/h, z południowego wschodu.

Od czwartku do niedzieli zmienne zachmurzenie i miejscami przelotne opady deszczu. Najliczniej opady mogą wystąpić w sobotę i w niedzielę, a w niedzielę na południu dodatkowo może też zagrzmieć. Temperatura minimalna od 3-5°C na wschodzie do 7-9°C na zachodzie, maksymalna odpowiednio od 15°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków wschodnich.