Przejdź do treści

29.11.2019

Prognoza pogody na weekend 29 listopada – 1 grudnia

Zbliżający się weekend przyniesie wyraźną zmianę pogody – nastąpi wyraźne ochłodzenie. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Piątek oraz sobota z porywistym wiatrem, który w niedzielę osłabnie.

29.11 – piątek 
Przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczał się będzie chłodny front atmosferyczny, który przyniesie przelotne opady deszczu. Za sprawą tego frontu nastąpi również wzrost prędkości i porywistości wiatru. W drugiej połowie dnia strefa kolejnego frontu nasunie się nad północną część Polski, zwłaszcza na Pomorze. Tutaj opadów może być jednak nieco więcej, dodatkowo poza opadami deszczu mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem,  a lokalnie – śniegu. W strefie frontu zachmurzenie będzie duże, poza nią można będzie można liczyć na okresy ze słońcem. Piątek będzie ostatnim dniem krótkotrwałego ocieplenia – na przeważającym obszarze Polski temperatura wyniesie od 6°C do 10°C. Porywy silniejszego wiatru wyniosą do 60 km/h, na północy kraju i w Karpatach do 70 km/h, najsilniejsze będą nad morzem – do 85 km/h – o czym informujemy w ostrzeżeniach meteorologicznych. 


30.11 – sobota 
Ostatni dzień listopada, za sprawą napływu powietrza arktycznego morskiego, przyniesie odczuwalne ochłodzenie. W nocy z piątku na sobotę przez Polskę przemieści się strefa frontu z przelotnymi opadami deszczu, przechodzącymi w deszcz ze śniegiem, a lokalnie – zwłaszcza nad ranem na wschodzie Polski oraz w górach – sam śnieg.  Nad ranem w całej Polsce temperatura wyniesie około 0°C, miejscami może wystąpić nieznaczny przymrozek, co przełoży się na pogorszenie warunków drogowych. Apelujemy o zwiększoną ostrożność! 
W dzień zachmurzenie zmienne, a więc okresami wzrastające do dużego z możliwością przelotnych opadów deszczu ze śniegiem, a lokalnie samego śniegu. Największe prawdopodobieństwo opadów wystąpi na wschodzie, południowym wschodzie oraz na północy Polski. Opady powinny być jednak krótkotrwałe, niemniej ich intensywność może być chwilami większa. W dzień temperatura powietrza wzrośnie zaledwie do około 2°C, 3°C na przeważającym obszarze Polski. Odczucie chłodu dodatkowo spotęguje wiatr, zwłaszcza na wschodzie i północy Polski, gdzie jego porywy mogą dochodzić do 55 km/h.  
 

01.12 – niedziela 
Pierwszy dzień grudnia nadal chłodny. Pozostaniemy w tym samym arktycznym powietrzu. Przełoży się to na mroźną – z wyjątkiem wąskiego pasa nadmorskiego – noc z soboty na niedzielę.  Na wschodzie temperatura obniży się do około –3°C, w rejonach podgórskich lokalnie do około –7°C. 
Dzień z przewagą zachmurzenia umiarkowanego, miejscami wzrastającego do dużego. Gdzieniegdzie możliwe będą przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, jednak ich zasięg będzie bardzo lokalny. W dzień temperatura powietrza wzrośnie zaledwie do 0°C na Suwalszczyźnie, 1-3°C na przeważającym obszarze oraz do 4°C na południowym zachodzie i 5°C w rejonie Helu. Rozbudowujący się nad Polską wyż sprawi, że zmniejszy się prędkość wiatru, choć miejscami nadal będzie umiarkowana. 


Chłodniejszy okres przeciągnie się na początek kolejnego tygodnia, cieplejsze powietrze może napłynąć w drugiej połowie tygodnia, przynosząc umiarkowane ocieplenie. Zachęcamy do śledzenia naszych prognoz i komunikatów.