Przejdź do treści

19.10.2020

Prognoza pogody na najbliższy tydzień: Będzie cieplej?

Orientacyjna prognoza pogody na najbliższy tydzień (19-25.10.2020 r.)

W nadchodzącym tygodniu czeka nas poprawa pogody. Będzie zdecydowanie mniej opadów niż w minionym tygodniu, zrobi się też cieplej – w czwartek na południowym zachodzie kraju temperatura maksymalna może wynieść nawet 20°C.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami, zwłaszcza na południowym wschodzie i krańcach północnych, słabe przelotne opady deszczu. Wysoko w górach opady śniegu. Na wybrzeżu możliwe burze. Jeszcze chłodno – w nocy przygruntowe przymrozki do -3°C, a temperatura maksymalna od 6°C na północnym wschodzie do 12°C na południowym zachodzie. Wiatr miejscami porywisty, nad morzem w porywach do 55 km/h, a w czasie burz możliwe porywy do 65 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek będzie w całym kraju mglista. W niektórych rejonach mgły będą gęste – ograniczające widzialność do 100 m i mogą utrzymywać się do godzin porannych. Lokalnie na północnym wschodzie i w centrum temperatura spadnie do -1°C, wystąpią też przygruntowe przymrozki do -4°C. Miejscami na drogach może być ślisko.
W dzień będzie na ogół pogodnie i bez opadów, temperatura wyniesie od 7°C na północnym wschodzie do 14°C na południowym zachodzie. Wiatr okresami porywisty, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 65 km/h, w Tatrach do 75 km/h, a w Sudetach do 80 km/h.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W północnej połowie kraju miejscami słabe opady deszczu. Nieco cieplej – noc już bez przymrozków, a temperatura maksymalna od 11°C do 15°C. Wiatr nad morzem i na południu w porywach do 60 km/h.

W czwartek dość pogodnie, jedynie na północy kraju miejscami słabe opady deszczu.
Będzie to najcieplejszy dzień nadchodzącego tygodnia – temperatura maksymalna wyniesie od 16°C miejscami na północy i wschodzie do 20°C na południowym zachodzie.
Wiatr okresami będzie dość silny, w porywach do 60 km/h, a na wybrzeżu okresami silny,
w porywach do 75 km/h.

W piątek zachmurzenie duże, w północnej połowie kraju większe przejaśnienia. Na południu słabe opady deszczu lub mżawki, na wybrzeżu miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura w dzień od 10°C miejscami na północy do 15°C na południu. Wiatr na północy kraju miejscami w porywach do 55 km/h, na wybrzeżu okresami dość silny i silny,
w porywach do 65 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 10°C na północnym wschodzie do 15°C na zachodzie i południu.

W niedzielę w całym kraju na ogół pogodnie i bez opadów. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 12°C na północnym wschodzie do 17°C na zachodzie.
Wiatr jedynie na Pomorzu chwilami porywisty.

Opracował synoptyk meteorolog Katarzyna Ścisłowska