Przejdź do treści

07.01.2020

Prognoza pogody na najbliższy tydzień (06.01.2020 - 12.01.2020)

Najbliższy tydzień w pogodzie zapowiada się zróżnicowanie, aura nadal będzie odbiegać od tej występującej zwykle o tej porze roku. Zimowo w dalszym ciągu jedynie w górach.

Poniedziałek na południu kraju (szczególnie w kotlinach karpackich) rozpocznie się mroźnie, miejscami temperatura powietrza spadła poniżej -10°C. Z północnego zachodu ku centrum przemieszczać się będzie strefa opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzących w deszcz. Rano miejscami na Warmii, Kujawach, północy Mazowsza, wschodzie Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej oraz w Kotlinie Kłodzkiej możliwe są opady marznące powodujące gołoledź. Opady te poprzedzają napływ cieplejszej masy powietrza. Mróz w dzień (około -2°C) utrzyma się tylko na południowym wschodzie kraju, na pozostałym obszarze temperatura powietrza wyniesie od 0°C na wschodzie do 4°C, 5°C na zachodzie.  

W nocy z poniedziałku na wtorek znów najchłodniej będzie na południu kraju, gdzie temperatura minimalna wyniesie od -9°C do -5°C, a jeszcze większy mróz spodziewany jest w kotlinach karpackich, nawet około -15°C. Najcieplej będzie nad morzem, około 3°C. Miejscami na północy oraz w obniżeniach na południu kraju mgły ograniczające widzialność do 300 metrów.

We wtorek najchłodniej na południowym wschodzie, około 0°C, najcieplej na zachodzie i nad morzem, do 4°C. Słabe opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu tylko na północnym wschodzie. 

W środę opady deszczu jedynie na Pomorzu, tam też spodziewamy się silniejszego wiatru, który w porywach nad morzem osiągać może do 65 km/h. Najchłodniej ponownie na południowym wschodzie, zarówno w nocy (temperatura minimalna około -5°C) jak i w dzień (temperatura maksymalna około 0°). Najcieplejszą częścią kraju będzie północny zachód, w nocy temperatura minimalna wyniesie tam od 0°C do 3°C, w dzień natomiast w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą około 6°C.  

W nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek z północy na południu Polski przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu lub mżawki, które w czwartek na południu kraju będą marznące i powodować gołoledź. Najchłodniejsza noc będzie na południowym wschodzie, około -5°C), w tym samym czasie na zachodzie spodziewamy się około 4°C.

W czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 0°C na południowym wschodzie do 6°C nad morzem i na zachodzie. 

Piątek zapowiada się pogodnie i bez opadów. Nocą słaby mróz (od -3°C do -1°C) wystąpi tylko na wschodzie kraju. W dzień tam również będzie najchłodniej (około 2°C), najcieplej będzie natomiast na zachodzi – do 6°C. Nad Bałtykiem ponownie wiał będzie dość silny i silny wiatr, którego prędkość w porywach osiągać będzie do 65 km/h. 

W sobotę na ogół pochmurno, na północy i wschodzie kraju padał będzie słaby deszcz lub mżawka. W nocy niewielki mróz (około -1°C) tylko na wschodzie kraju, na zachodzie temperatura minimalna około 4°C. W dzień najcieplejszą częścią kraju ponownie będzie zachód kraju, tam temperatura maksymalna wyniesie nawet 8°C. Niestety nadal spodziewamy się umiarkowanego i dość silnego wiatru, nad morzem w porywach do 65 km/h. 

W niedzielę opadów już mniej, słaby deszcz tylko na północnym zachodzie. Temperatura powietrza zbliżona do sobotniej, najchłodniej w nocy na południowym wschodzie - około -2°C, w dzień najcieplej ponownie na zachodzie do 8°C. Wiatr nieco słabszy, choć nadal możliwe są silniejsze jego porywy.