Przejdź do treści

13.02.2023

Prognoza pogody na 7. tydzień roku (13-19.02.2023)

Rozpoczynający się tydzień przyniesie lekkie ocieplenie, na zachodzie kraju maksymalnie do około 10°C. Mróz utrzyma się nocami tylko na wschodzie oraz w obszarach podgórskich. Przeważać będzie duże zachmurzenie z okresowymi opadami deszczu lub mżawki. W górach opady śniegu. Najwięcej słońca na południu kraju, głównie w górach. W weekend możliwy silniejszy wiatr.

W poniedziałek przeważać będzie duże zachmurzenie, a większe przejaśnienia i rozpogodzenia wystąpią głównie na północnym zachodzie oraz w obszarach podgórskich i Karpatach. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, jedynie na południowym wschodzie deszczu ze śniegiem, a w Bieszczadach śniegu. Najchłodniej na Podhalu oraz południowym wschodzie – około 2°C – najcieplej na Nizinie Szczecińskiej – około 9°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, tylko nad morzem dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i zachodni.

We wtorek najwięcej słońca nadal wysoko w Karpatach, na pozostałym obszarze kraju na ogół pochmurno; przejaśnienia możliwe na północy. W południowo-wschodniej Polsce miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, a na obszarach podgórskich i w Karpatach deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W dzień najchłodniej na południowym wschodzie, około –1°C, najcieplej na zachodzie kraju – do 6°C, a na Dolnym Śląsku do 7°C. Słaby i umiarkowany wiatr wiał będzie z północnego zachodu i zachodu.

Środa na południu kraju będzie pogodna, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane. Na północy może padać słaby deszcz lub mżawka. W nocy mróz tylko na wschodzie, około –1°C,  oraz na Podhalu, około –8°C. W dzień najchłodniej na Podhalu (około 2°C) oraz na wschodzie (około 5°C); na zachodzie do 11°C.

W czwartek najlepsza pogoda na południu, na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na zachodzie i północy miejscami opady deszczu. Noc najchłodniejsza na Podhalu, gdzie temperatura spadnie do –7°C; na wschodzie –2°C, w centrum około 0°C. W dzień najcieplej na Dolnym Śląsku, do 10°C, najchłodniej na wschodzie i Podhalu, około 3°C.

W piątek pochmurno i więcej opadów deszczu, w górach także deszczu ze śniegiem i śniegu. W nocy mróz tylko na Podhalu, około –4°C. W dzień w całym kraju temperatura powietrza powyżej 0°C. Najchłodniej na południowym wschodzie, około 2°C, najcieplej na zachodzie, około 9°C. Wiatr będzie słaby i  umiarkowany, na zachodzie i nad morzem porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Weekend przyniesie zróżnicowaną aurę, silny i porywisty wiatr, opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W sobotę w całym kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady deszczu, na wschodzie deszczu ze śniegiem i śniegu. Nie można wykluczyć, że miejscami opady będą intensywne. Temperatura maksymalna od 3-4°C na wschodzie do 7-8°C na zachodzie. Odczucie ciepła obniżać będzie umiarkowany i dość silny, a nad morzem również silny wiatr wiejący z południowego zachodu i zachodni. Na południu i w centrum kraju porywy wiatru osiągać będą do 70 km/h, natomiast na północy i nad morzem nawet do 85 km/h.

W niedzielę wiatr nieco osłabnie, ale nadal w porywach osiągać będzie do 60 km/h. W dalszym ciągu pochmurno z opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem, a na północy śniegu. Na północnym wschodzie w najcieplejszym momencie dnia około 2°C, w centrum do 5°C, na zachodzie około 8°C.

Opracowanie: Michał Ogrodnik, synoptyk meteorolog IMGW-PIB.