Przejdź do treści

04.12.2019

Prognoza pogody dla Polski na grudzień 2019 roku

Mapy z prognozami długoterminowymi mają charakter orientacyjny i przedstawiają ogólny obraz pogody. Jest to wynik prognozy probabilistycznej, która nie wyklucza wystąpienia innych klas, a jedynie wskazuje najbardziej prawdopodobną. Krok siatki, w której rysowana jest mapa to około 11 km. Obraz na mapie może różnić się od prognozy dla pojedynczego miasta, szczególnie w przypadku sumy opadów i liczby dni z opadem, które mają charakter lokalny.

W poniższym komunikacie  znajdują się ogólne informacje o tym, czy nadchodzący miesiąc będzie ciepły/zimny, suchy/mokry. Informacje takie otrzymuje się poprzez odniesienie prognozowanej średniej temperatury powietrza, sumy opadów i liczby dni z opadem w danym miesiącu (o wysokości co najmniej 0,1 mm) do normy z lat 1981-2010. Nie podaje się dokładnych wartości prognozowanych elementów. 

W części południowej i centralnej kraju oraz miejscami na zachodzie średnia temperatura powietrza w grudniu powinna być w klasie „w normie”. W pozostałych regionach należy spodziewać się średniej temperatury powietrza „powyżej normy”. 

W grudniu przewiduje się duże zróżnicowanie miesięcznej sumy opadów w Polsce. Na zachodzie kraju i częściowo w centrum suma opadów będzie poniżej normy, chociaż w pomorskim i zachodniopomorskim należy liczyć się z wystąpieniem klasy „powyżej normy”. W części wschodniej i południowej kraju oraz miejscami w centrum i na Dolnym Śląsku spodziewana jest klasa „w normie”. 
 
Więcej szczegółów w dokumencie PDF.