Przejdź do treści

14.12.2022

Prognoza pogody dla Polski 14–18.12.2022

Ważność: środa/czwartek  i czwartek
Od godz. 19:30  dnia 14.12.202 do godz. 19:30 dnia 15.12.2022

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy i północnym zachodzie kraju. Miejscami opady śniegu. Na południu, wschodzie i w centrum lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, na Górnym Śląsku o 7 cm. Na północy możliwe marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -16°C, -15°C na północy i północnym wschodzie, około -8°C w centrum, do -4°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na wschodzie okresami umiarkowany, z kierunków południowych, na zachodzie skręcający na zachodni. Na południu woj. podkarpackiego i małopolskiego wiatr okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, wysoko w Tatrach porywy do 90 km/h, miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na wybrzeżu okresami duże i tam słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane oraz duże i miejscami opady śniegu, na Podkarpaciu także deszczu ze śniegiem. Rano na północy lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od -6°C na miejscami na północy, -2°C w centrum kraju, do 1°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich. W Tatrach porywy do 80 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Groźne zjawiska w nocy:
Na południu woj. małopolskiego i podkarpackiego miejscami zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem osiągającym w porywach  prędkość do 65 km/h.
Na północy i północnym wschodzie silny mróz – temperatura minimalna spadnie do -16°C.
Na północy możliwe marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m.
Skutki:
Zawieje i zamiecie śnieżne – zaspy, utrudnienia komunikacyjne, zasypywanie dróg, słaba widzialność, zamknięte lotniska.

Na dzień nie prognozuje się groźnych zjawisk.

Ważność: czwartek/piątek i piątek
Od godz. 19:30  dnia 15.12.202 do godz. 19:30 dnia 16.12.2022

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i licznymi rozpogodzeniami na zachodzie i północy kraju. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Na południu lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Na zachodzie i północy możliwe marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -15°C Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, około -8°C w centrum, do -1°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na obszarach podgórskich Karpat w porywach do 55 km/h, z kierunków wschodnich i południowych, miejscami na północnym zachodzie wiatr słaby, zmienny. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie i północy. Miejscami opady śniegu, na południowym wschodzie także deszczu ze śniegiem i deszczu, przejściowo marznące i powodujące gołoledź. Prognozowana suma opadów na południowym wschodzie około 10 mm. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 8 cm, w Karpatach o 10 cm. Rano na północy możliwe jeszcze marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od -6°C do -1°C, cieplej tylko na południowym wschodzie i nad morzem: od 0°C do 3°C. Wiatr na północnym zachodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami porywisty, z kierunków wschodnich i północnych. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Groźne zjawiska w nocy:
Na Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza silny mróz – temperatura minimalna miejscami spadnie do -15°C.
W woj. małopolskim i podkarpackim opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Na zachodzie i północy możliwe marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m.
Skutki:
Marznące opady - drogi, tory i chodniki bardzo śliskie, oblodzenie linii napowietrznych i drzew.

Groźne zjawiska w dzień:
W północno-wschodniej części kraju opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Skutki:
Marznące opady - drogi, tory i chodniki bardzo śliskie, oblodzenie linii napowietrznych i drzew.

Ważność: piątek/sobota i sobota
Od godz. 19:30  dnia 16.12.202 do godz. 19:30 dnia 17.12.2022

Zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko miejscami duże. Na południu i południowym zachodzie opady śniegu, na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie także marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od -10°C do -3°C, mroźniej na północnym wschodzie: od -15°C do -11°C, a cieplej nad morzem, około -1°C. Temperatura maksymalna przeważnie -5°C do -1°C, nad samym morzem miejscami do 3°C. Wiatr słaby, przeważnie północny i północno-wschodni.

Groźne zjawiska w nocy:
Na północnym wschodzie kraju silny mróz – temperatura minimalna lokalnie spadnie do -15°C.
Na Podkarpaciu i Zamojszczyźnie opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Na północnym zachodzie lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m.
Skutki:
Marznące opady - drogi, tory i chodniki bardzo śliskie, oblodzenie linii napowietrznych i drzew.

Na dzień nie prognozuje się groźnych zjawisk.

Ważność: środa do czwartek
od godz. 19:30 dnia 17.12.2022 do godz. 19:30 dnia 21.12.2022

W nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek w południowo-wschodniej części kraju, w rejonach podgórskich oraz na północnym wschodzie prognozuje się spadek temperatury minimalnej do około -15°C, lokalnie -17°C.
Od poniedziałku nad Polskę zacznie z zachodu napływać coraz cieplejsze powietrze. Opady śniegu będą przechodziły w opady deszczu, wielu miejscach marznącego i powodującego gołoledź. Marznące opady wystąpią w poniedziałek na zachodzie kraju, we wtorek na południu, wschodzie i w centrum, a w środę jedynie na południowym wschodzie. Od poniedziałku prognozuje się również wzrost prędkości wiatru, który w porywach może osiągać do 65-70 km/h.

Oprac.: Kamil Walczak