Przejdź do treści

31.08.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (31.08.- 07.09.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W ciągu najbliższego tygodnia pogoda będzie raczej łagodna, bez gwałtownych zjawisk. Burze, zazwyczaj słabe, są prognozowane do niedzieli. Od poniedziałku na ogół bez opadów i coraz cieplej.

Cumulusy nad Jeziorakiem. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB

Cumulusy nad Jeziorakiem. Fot. Agnieszka Harasimowicz | IMGW-PIB

W piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na południu i północy przelotne opady deszczu, na północy kraju także burze, w czasie których opady mogą wynieść około 15 mm. Temperatura maksymalna od 17°C w rejonach podgórskich Karpat i na wybrzeżu do 23°C na Dolnym Śląsku. Wiatr na ogół umiarkowany, tylko na wybrzeżu dość silny, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Przed południem na wybrzeżu oraz w Karpatach porywy wiatru do 75 km/h, w burzach do 70 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnym deszczem, a na południu i w centrum kraju z burzami. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 19°C w rejonach podgórskich i na wybrzeżu do 25°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W niedzielę już tylko na południu i południowym wschodzie przelotne opady i lokalne burze. Temperatura od 20°C do 24°C, nad morzem około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W poniedziałek i wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu kraju okresami duże. Od 21°C do 27°C, na wybrzeżu i w rejonach podgórskich nieco chłodniej.

W środę i czwartek nadal pogodnie i bez opadów. Temperatura bez większych zmian.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najbliższy tydzień przyniesie nam wytchnienie od dynamicznej sytuacji pogodowej, wynikającej z obecności burz i opadów nad Polską. Początkowo, burze i opady możliwe będą jeszcze lokalnie do końca weekendu. Od niedzieli nieco cieplej, prognozujemy też mniej opadów, co wpłynie na stabilizację sytuacji hydrologicznej w Polsce i opadanie stanu wody w rzekach.

Dorzecze Wisły
W nadchodzącym tygodniu na Wiśle prognozowane są wahania, odcinkowe wzrosty, a następnie stabilizacja i spadki stanów wody w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Na górnym odcinku rzeki prognozujemy spadki, a na środkowej i dolnej Wiśle będą miały miejsce wahania i lokalne wzrosty stanu wody, spowodowane spływem wody po opadach, w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły obserwować będziemy głównie stabilizację i opadanie stanu wody w strefie średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Początkowo, do końca weekendu, szczególnie w dolnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły, zaznaczy się jeszcze spływ wody opadowej, który może spowodować lokalne wahania i wzrosty. Największe wzrosty i wahania spodziewane są do poniedziałku w zlewni Sanu.

W zlewni Bugu i Narwi spodziewane są początkowo wzrosty i wahania wynikające z opadów. W dalszej części okresu prognostycznego przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanu wody. Stany wody w zlewni Narwi i Bugu układać się będzie w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. W zlewniach pozostałych dopływów środkowej i dolnej Wisły przewidywane są wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, a punktowo wysokiej.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowany jest przebieg wyrównany stanów wody w strefie średniej i niskiej. W kolejnych dniach przeważać będą wahania i spadki stanów wody. Na Odrze środkowej prognozowane są początkowo wzrosty i wahania stanów wody, które będą związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i spływem wód opadowych. Na Odrze swobodnie płynącej w pierwszej części okresu prognostycznego mogą zaznaczyć się wahania i wzrosty w wyniku spływu wody opadowej, ale już w kolejnych dniach przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanu wody. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry sytuacja hydrologiczna będzie podobna do tej z dorzecza Wisły. Początkowo mogą lokalnie wystąpić wzrosty i wahania związane z opadami, ale w dalszej części okresu prognostycznego dominować będzie stabilizacja i spadki. Stany wody na dopływach Odry będą układały się w strefie wody średniej i niskiej, miejscowo wysokiej.

Na Warcie i jej dopływach przewidywane są głównie stabilizacja, a lokalnie wahania i wzrosty stanów wody spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych, a początkowo również opadami. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Żuławach i na Zalewie Wiślanym prognozowane są wahania poziomów wody w strefie wody średniej, lokalnie zaznaczą się krótkotrwałe wzrosty do strefy wody wysokiej. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są na ogół wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni uległa poprawie. Obecnie notujemy 101 stacji z przepływem poniżej SNQ – to o 50 stacji mniej niż tydzień temu. W ubiegłym tygodniu sytuacja hydrologiczna uległa znacznej poprawie, głównie za sprawą opadów deszczu o charakterze burzowym, związanym z przechodzącym przez Polskę chłodnym frontem atmosferycznym. Susza stanowi nadal problem w pozostałych częściach kraju, w tym na krańcach zachodnich, w centrum i na północnym wschodzie.

W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm) wskaźnik wilgotności gleby w przeważającej części kraju przekracza 50%, a lokalnie, szczególnie w pasie od Małopolski po Mazowsze, przekracza 85%. Jedynie na krańcach wschodnich Lubelszczyzny jest poniżej 30%. W warstwie 7-28 cm sytuacja w ostatnich dniach również poprawiła się. Obserwujemy głównie wartości od 40 do 70%. Punktowo w centrum, na północnym zachodzie i na południu kraju wskaźnik wilgotności wynosi ponad 70%. Najmniej wilgoci jest w warstwie gleby 28-100 cm. W tym przypadku dominują obszary z wilgotnością 5-30%, lepsza sytuacja panuje jedynie na południu Polski.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 49 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu wydano dwa nowe ostrzeżenia o suszy hydrologicznej.

W nadchodzącym tygodniu sytuacja pod kątem niżówki może ulec pogorszeniu, co przełoży się na wzrost liczby stacji z przepływem poniżej SNQ. Prognoza meteorologiczna zakłada opady deszczu jedynie do końca weekendu, a od początku przyszłego tygodnia wzrośnie też o kilka stopni temperatura powietrza.