Przejdź do treści

30.03.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (31.03-06.04.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Po cieplejszym piątku weekend przyniesie ochłodzenie, silny i porywisty wiatr oraz opady deszczu, a w górach również śniegu. W kolejnych dniach słońca powinno być więcej, lecz w dalszym ciągu nad Polską zalegać będzie chłodniejsze powietrze, przez co nocami w całym kraju wróci mróz. Nieco cieplej powinno się zrobić pod koniec okresu prognozy, ale jednocześnie znów będzie padać deszcz, a w górach też śnieg.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami padał będzie przelotny deszcz, a na wschodzie i w centrum możliwe są też burze. Temperatura maksymalna od 11°C na północy do 15°C na północy i w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie w czasie burz porywisty, w porywach do 60 km/h.

Noc z piątku na sobotę i sobota z zachmurzeniem dużym i opadami deszczu. W nocy najbardziej intensywnie padać będzie na północnym zachodzie, gdzie spadnie do 15-18 mm deszczu, natomiast przez całą dobę najwięcej deszczu spadnie na południowym wschodzie, nawet około 25 mm. W dzień na północy miejscami opady deszczu ze śniegiem, na pozostałym obszarze deszcz, miejscami opady będą miały natężenie umiarkowane, możliwe są też burze. Temperatura maksymalna od 5°C nad morzem i 7°C na północy do 12°C miejscami na południu. Zachodni wiatr od północy będzie skręcał na kierunki północne, nad morzem dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h.

W nocy z soboty na niedzielę nad Polskę napływać zacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Na północy temperatura minimalna spadnie do około 0°C, na pozostałym obszarze temperatura minimalna wyniesie od 1°C do 4°C. Na południu padał będzie deszcz ze śniegiem, na obszarach podgórskich i w górach też śnieg. W niedzielę opady deszczu ze śniegiem i śniegu na południu na kraju, na pozostałym obszarze będzie pogodnie. Ochłodzi się, temperatura maksymalna wyniesie od 3°C do 8°C, na obszarach podgórskich około 0°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty wiatr, najsilniejszy nad morzem, gdzie w porywach osiągać może do 60 km/h.

W poniedziałek i wtorek na ogół pogodnie, więcej chmur i opady śniegu tylko w Karpatach. Nocami mróz w całym kraju, od –5°C do –1°C, a w kotlinach górskich nawet około –8°C. W dzień temperatura maksymalna od 3-5°C na północy i wschodzie do 9-11°C na zachodzie. W poniedziałek na północy nadal wiatr będzie umiarkowany i dość silny, okresami porywisty.

Od środy zrobi się nieco cieplej, szczególnie w nocy, nie zabraknie za to opadów deszczu, a w Karpatach padał będzie deszcz ze śniegiem i śnieg. Poza górami mróz na wschodzie kraju tylko w nocy z wtorku na środę, tam około –1°C, na pozostałym obszarze od 1°C do 6°C. Temperatura maksymalna od 5-7°C na północnym wschodzie do 11°C na południu.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W czwartek i piątek prognozowane opady deszczu, lokalnie burzowe, nie będą miały większego wpływy na sytuację hydrologiczną. Ta stanie się bardziej dynamiczna od soboty. Wtedy to prognozowane intensywniejsze opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, powodować będą na rzekach wzrosty poziomu wody w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, szczególnie na karpackich dopływach Wisły. Na Wybrzeżu natomiast silny, porywisty wiatr z kierunków północnych przyczyni się do wahań i wzrostów poziomu morza.

Dorzecze Wisły

W najbliższych dniach na górnej Wiśle przeważać będą wahania i spadki poziomu wody w strefie wody średniej. Po weekendzie zaznaczy się tendencja wzrostowa związana ze spływem wód opadowych. Na środkowym odcinku Wisły prognozowane są wahania poziomu wody. Początkowo zaznaczą się wzrosty związane z aktualnie przemieszczającym się wezbraniem opadowo-roztopowym. Następnie spadki i po prognozowanych na weekend opadach ponowne wzrosty pod koniec omawianego okresu. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i wysokiej. Na dolnej Wiśle prognozowana jest stabilizacja, a od weekendu na kolejnych stacjach wodowskazowych w dół biegu Wisły zaznaczą się wzrosty związane z dalszym przemieszczaniem się wezbrania z środkowej części Wisły. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie w wysokiej. Natomiast w ujściowym odcinku Wisły spodziewane są wahania, a od weekendu wzrosty w strefie wody wysokiej z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Początkowo w zlewniach dopływów górnej Wisły prognozowana jest tendencja spadkowa z niewielkimi wahaniami na górskich odcinkach rzek. Wahania spowodowane będą topnieniem pokrywy śnieżnej w górach oraz prognozowanymi opadami deszczu. Poziom wody w zlewni górnej Wisły utrzymywać się będzie głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Od nocy z piątku na sobotę, w związku z prognozowanymi silniejszymi opadami deszcz i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu, w zlewni górnej Wisły prognozuje się wzrosty w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej z punktowymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych (zlewnia Wisłoki). Podobnie jak w minionym tygodniu największe wzrosty spodziewane są w zlewni Sanu. Tu wzrosty mogą mieć charakter bardziej gwałtowny z licznymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych, punktowo do alarmowych.  

Na dopływach środkowej i dolnej Wisły do soboty prognozowana jest stabilizacja oraz stopniowe opadanie poziomu wody w rzekach, głównie w strefie wody średniej. Od nocy z piątku na sobotę przeważać będą wzrosty w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Punktowo osiągnięte lub przekroczone mogą być stany ostrzegawcze. Aktualne przekroczenia będą się utrzymywać. Od poniedziałku przeważać będzie stabilizacja i spadki do strefy wody średniej.

W zlewni Narwi i Bugu przeważać będzie stabilizacja. W weekend w wyniku prognozowanych opadów na mniejszych ciekach mogą zaznaczyć się wzrosty w strefie wody średniej i wysokiej, punktowo do stanów ostrzegawczych szczególnie w zlewni środkowego odcinka Bugu. Po weekendzie stabilizacja i spadki.

Dorzecze Odry

Na górnej Odrze stany wody będą miały przebieg wyrównany z nieznacznymi wzrostami w i do strefy wody średniej. Na odcinku środkowym przeważać będą wahania i początkowo spadki ,a po weekendzie zaznaczy się tendencja wzrostowa w strefie wody średniej. Na Odrze środkowej na stany wody wpływ będzie miał gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach energetycznych, szczególnie na Bobrze. Na dolnym odcinku Odry prognozowana jest stabilizacja i nieznaczne wahania w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. W ujściowym odcinku Odry od soboty zaznaczą się większe wahania i wzrosty w strefie wody wysokiej, związane z silnym wiatrem z kierunków północnych.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry początkowo prognozowane są stabilizacja oraz wahania związane z praca urządzeń wodnych. Lokalnie wystąpią nieznaczne wzrosty (po opadach burzowych). Stany wody układać się będą na ogół w strefie wody średniej, lokalnie w strefie wody niskiej lub wysokiej. W zlewniach rzek górskich i podgórskich, gdzie utrzymuje się jeszcze pokrywa śnieżna, stany wody mogą mieć tendencję wzrostową lub przebieg wyrównany na skutek zasilania z topniejącego śniegu. W związku z prognozowanymi opadami deszczu od piątku na dopływach górnej i środkowej Odry przeważać będą wzrosty do strefy wody średniej i wysokiej, punktowo osiągnięte mogą zostać stany ostrzegawcze (zlewnia Widawy).

Na Warcie i Noteci przeważać będą początkowo spadki, a następnie stabilizacja w strefie wody średniej i niskiej. Na ich dopływach przewaga stabilizacji i spadków, po opadach lokalne wzrosty i wahania. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W ciągu najbliższych dni na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym, wzdłuż Wybrzeża oraz na Żuławach prognozowane są głównie wahania poziomów wody w strefie wody średniej i wysokiej. Od nocy z piątku na sobotę prognozowany są silniejsze porywy wiatru z kierunków północnych. Na stacjach wodowskazowych będących pod wpływem Bałtyku występować będą wahania i wzrosty poziomu wody do strefy wody wysokiej z przekroczeniami stanów umownych (ostrzegawczych i alarmowych) szczególnie na Zalewie Wiślanym i Żuławach. Sytuacja uspokoi się we wtorek.

Na rzekach Przymorza w pierwszej połowie omawianego okresu przeważać będą wzrosty do strefy wody wysokiej. Na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego oraz w zlewni Pregoły początkowo zaznaczą się wahania z tendencją spadkową. Od soboty do wtorku natomiast spodziewane są wzrosty do strefy wody wysokiej, a w ujściowych odcinkach z możliwością przekroczenia stanów umownych.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie przepływy poniżej SNQ notowane są na 5 stacjach. Podobny stan będzie się utrzymywać w nadchodzącym tygodniu.