Przejdź do treści

29.06.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (30.06-06.07.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższe dni przyniosą zmienną pogodę. Okresy słoneczne będą przeplatały się z przelotnym deszczem i burzami. Ciepło, zdecydowanie ponad 20°C, nieco chłodniej nad morzem i w dolinach górskich.

W piątek od zachodu stopniowo nasunie się chłodny front atmosferyczny. Na wschodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie, zwłaszcza na Podkarpaciu przejściowo więcej chmur i przelotne opady deszczu. W pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, miejscami burze. Możliwy grad. W czasie burz sumy opadu do 25 mm. Temperatura maksymalna od 22°C na Pomorzu do 28°C w centrum kraju i na południu, na wybrzeżu około 20°C, w dolinach karpackich i kotlinach sudeckich od 22°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy do 75 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu miejscami burze. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm na wschodzie i 30 mm na południu. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C, nad morzem i w rejonach podgórskich od 18°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy do 75 km/h.

W niedzielę nadal przelotne opady deszczu i lokalne burze. Nieco chłodniej, od 21°C, 22°C na wschodzie do 24°C na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w czasie burz wiatr porywisty.

W poniedziałek więcej słońca, przelotny deszcz tylko na wybrzeżu. Od 22°C nad morzem do 26-27°C w głębi kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

We wtorek przelotny deszcz i burze głównie na wschodzie i południu kraju. Temperatura również może dochodzić do 27°C.

W środę i czwartek nadal miejscami przelotne opady i burze, temperatura maksymalna zbliży się do 30°C.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W najbliższych dniach spodziewamy się występowania burz i przelotnych opadów deszczu, nie będą to jednak tak gwałtowne zjawiska, jak w mijającym tygodniu. Na rzekach dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie zakłócone przez prognozowane opady i pracę urządzeń wodnych.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle przeważać będzie stabilizacja oraz niewielka tendencja spadkowa stanów wody, zakłócona lokalnie przez pracę urządzeń hydrotechnicznych. Na środkowej Wiśle powyżej Warszawy również dominować będzie stabilizacja i niewielkie spadki. W Warszawie i na odcinku środkowej Wisły poniżej, początkowo zaznaczą się wzrosty, a następnie spadki i stabilizacja. Na dolnej Wiśle po początkowej stabilizacji wystąpią wzrosty, a następnie spadki. Stany wody na Wiśle utrzymywać się będą w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewniach dopływów Wisły przeważać będą spadki i stabilizacja. Lokalnie podczas burz i przelotnych opadów pojawią się lokalne wzrosty i wahania. Miejscami, podczas szczególnie intensywnych opadów, wzrosty mogą być gwałtowne. Dotyczy to głównie mniejszych rzek, zlewni górskich i obszarów zurbanizowanych. Na chwilę obecną prognozowane opady nie są tak wysokie, jak te w ubiegłym tygodniu, więc zagrożenie będzie mniejsze. Stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone jedynie punktowo w przypadku znacznej kumulacji opadów. Burz spodziewamy się głównie dziś na północnym wschodzie Polski oraz w sobotę na południu kraju. Po koniec okresu prognozy opadów będzie mniej. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu dominować będą stabilizacja i spadki oraz nieznaczne wahania w strefie wody średniej i niskiej. W wyniku prognozowanych opadów burzowych w mniejszych zlewniach oraz silnie zurbanizowanych niewykluczone będą większe wzrosty stanów wody, głownie w obecnych strefach stanu.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze dominować będzie wyrównany przebieg stanów wody. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej pojawić się mogą większe wzrosty związane z praca urządzeń wodnych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej początkowo lokalnie pojawią się wzrosty, przy dominującej stabilizacji stanów wody. Na granicznym odcinku Odry prognozowana jest stabilizacja oraz lokalne niewielkie spadki i wzrosty. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przeważnie wyrównany przebieg bądź będą stopniowo opadały w strefie wody średniej i niskiej, odcinkami wysokiej. Prognozowane głównie w piątek opady deszczu, również burzowe, lokalnie mogą powodować krótkotrwałe wzrosty stanów wody, szczególnie na obszarach miejskich i w zlewniach mniejszych rzek, w północnej i zachodniej części dorzecza. Większe zmiany stanów wody spodziewane są także poniżej zbiorników energetycznych, zwłaszcza na Bystrzycy, Bobrze i Kwisie.

Na Warcie i dopływach prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie po prognozowanych opadach również niewielkie wzrosty. Występować mogą również wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą głównie w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach oraz w ujściu Wisły i ujściu Odry prognozowane są głównie wahania poziomów wody w strefie wody średniej. W weekend możliwe są niewielkie wzrosty.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego prognozowane są stabilizacja i wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Jutro, lokalnie występować będą opady burzowe, które mogą powodować krótkotrwałe oraz gwałtowne wzrosty stanów wody, szczególnie na obszarach zurbanizowanych.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w minionym tygodniu uległa stabilizacji. Obecnie notujemy 97 stacji z przepływem poniżej SNQ – o 7 mniej niż tydzień temu. Pomimo tego, że przez większość minionego tygodnia notowane były opady, to nie wystarczyły one, aby w większym stopniu złagodzić suszę hydrologiczną. Poprawa była jedynie krótkotrwała – po intensywnych, burzowych opadach, wody opadowe szybko spływały w dół zlewni. Opady deszczu w ciągu ostatniego tygodnia spowodowały wzrost wskaźnika wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej 0-7 cm. W rejonach podgórskich i w górach wskaźnik wilgotności jest nawet powyżej 80%. Mniej korzystne warunki są w woj. łódzkim, gdzie w przypowierzchniowej warstwie gleby wartości wskaźnika są poniżej 40%. Sytuacja w głębszych warstwach gleby 7-28 cm i 28-100 cm jest dużo gorsza. W tych przypadkach obszary z wilgotnością gleby 20-30% obejmują o wiele większy obszar północno zachodniej i centralnej Polski, jak również punktowo notowane są w jej wschodnich dzielnicach.

Aktualnie w Polsce obowiązują 43 ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Obejmują one już większość dorzecza Warty, prawostronnych dopływów środkowej Odry, zlewni rzek Przymorza oraz dużą część północno wschodniej Polski. W najbliższym tygodniu możliwe jest wydanie kolejnych ostrzeżeń dotyczących suszy. Niestety nie spodziewamy się diametralnej poprawy sytuacji hydrologicznej. Występujące opady będą miały głównie przelotny charakter. W połączeniu z dużym zapotrzebowaniem środowiska na wodę oraz letnimi temperaturami przyczyni się to do wzrostu liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.