Przejdź do treści

27.07.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (28.07-03.08.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższy tydzień zapowiada się jako ciepły, chwilami na południu kraju gorący, ale z przelotnymi opadami deszczu oraz z burzami. Najwyższa prognozowana temperatura maksymalna wystąpi w środę na południowym wschodzie kraju i wyniesie 28°C; najchłodniej przez cały okres, około 20°C, będzie nad morzem i w rejonach podgórskich.

W piątek i sobotę zachmurzenie duże z opadami deszczu oraz z przemieszczającymi się z zachodu na wschód kraju burzami. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie możliwe opady gradu i porywy wiatru do 70 km/h. W nocy z piątku na sobotę na zachodzie kraju gdzieniegdzie krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów. Temperatura powietrza od 16°C do 24°C, w sobotę do 27°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Od niedzieli do czwartku zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz głównie w niedzielę i środę burzami. Temperatura nocą pozostawać będzie w zakresie od 11°C do 18°C, zaś w ciągu dnia kształtować się będzie od 18°C do 26°C, tylko we czwartek w rejonach podgórskich Karpat będzie około 16°C. Najcieplejszymi dniami będą niedziela i środa, kiedy to na południu kraju temperatura wyniesie około 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, pod koniec okresu na wybrzeżu dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich i południowych. W burzach porywy wiatru do 70 km/h.

Zbliżająca się kierunku ogródka meteo w Białymstoku burza poprzedzona wałem rotorowym - 22.07.2023 r. Fot. Mateusz Zamajtys | IMGW-PIB

Zbliżająca się kierunku ogródka meteorologicznego w Białymstoku burza poprzedzona wałem rotorowym, 22.07.2023 r. Fot. Mateusz Zamajtys | IMGW-PIB

 

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W najbliższych dniach obserwować będziemy przemieszczanie się wód opadowych w dół zlewni w dorzeczu Wisły. Po opadach z ostatnich dni na południu Polski spodziewamy się na rzekach wahań, a następnie prognozuje się spadki w strefie wody średniej. Prognozowane opady deszczu w trakcie weekendu nie przyczynią się do większych zmian sytuacji hydrologicznej w Polsce, jednak regularne opady w najbliższych dniach lekko zahamują postępującą suszę hydrologiczną.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle, a następnie na środkowej prognozowane jest przemieszczanie się niewielkiego wezbrania (około 1 m) po opadach deszczu z wtorku oraz środy. Pozwoli to górnej Wiśle na podniesienie się poziomu wody ze strefy wody niskiej do średniej. Na dolnej Wiśle prognozowana jest stabilizacja, a następnie niewielkie wzrosty.

W zlewniach dopływów górnej Wisły początkowo prognozuje się wahania oraz wzrosty po środowych opadach deszczu, a następnie przemieszczanie się wód opadowych w dół zlewni. Wzrosty na rzekach będą miały miejsce głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Ponadto w weekend w ciągu prognozowanych opadów mogą wystąpić jeszcze wahania oraz wzrosty stanów wody w aktualnych strefach. Po weekendzie prognozuje się stopniowe spadki oraz stabilizację.

Na dopływach środkowej i dolnej Wisły prognozuje się stabilizację oraz lokalne wahania, również z tendencją wzrostową, stanów wody w obecnych strefach.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowane są początkowo spadki stanów wody – w strefie wody średniej. W weekend możliwe są znaczące wzrosty stanów wody związane z opadami deszczu, możliwe są wzrosty – do strefy wody wysokiej. Na Odrze skanalizowanej mogą występować wahania stanów wody związane z gospodarką wodną, a następnie wzrosty w wyniki spływu wód opadowych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowany jest trend spadkowy stanów wody i wahania związane z gospodarką wodną. Na dolnym odcinku Odry poniżej profilu wodowskazowego Słubice do profilu wodowskazowego Gryfino prognozowane są niewielkie wzrosty i stabilizacje stanów wody w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są głównie wahania stanów w związku z przemieszczaniem się wód opadowych w dół zlewni. Od piątku ponownie w wyniku opadów mogą wystąpić znaczące wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów górnej Odry. Lokalnie, na odcinkach rzek poniżej obiektów hydrotechnicznych mogą występować okresowe wahania stanów wody związane z prowadzoną gospodarką wodną.

Na Warcie i jej dopływach prognozuje się głównie stabilizacje stanów wody, lokalnie niewielkie spadki i wzrosty. Występować mogą także wzrosty i wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą – w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Żuławach i na Zalewie Wiślanym prognozowane są wahania i wzrosty poziomów wody – w strefie wody średniej i wysokiej.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania stanów wody – w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie na Raduni, Grabowej i Wierzycy w strefie wody wysokiej.

Susza hydrologiczna
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni miała tendencję spadkową. Obecnie notujemy 157 stacje z przepływem poniżej SNQ. Jest to o 26 stacji mniej niż tydzień temu. W ciągu mijającego tygodnia naprzemiennie rosła i spadała w wyniku pojawiających się przelotnych opadów. Opady z ostatnich dni poprawiły sytuację.

W ostatnich 7 dniach obserwowany był wzrost wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm. Najmniej korzystne warunki panują w centralnej Polsce, woj. łódzkim, wielkopolskim, lubelskim, na północy woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i podkarpackiego oraz częściowo w woj. lubelskim i podlaskim. W przypowierzchniowej warstwie gleby wartości wskaźnika wynoszą tam poniżej 25%. Sytuacja w głębszych warstwach gleby (7-28 cm i 28-100 cm) nie uległa większej zmianie i również jest zła. W tym przypadku obszary z wilgotnością gleby 10-30% obejmują o wiele większy obszar północno zachodniej i centralnej Polski, jak również rozszerzają swój zasięg w jej wschodnich dzielnicach.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 63 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu wydano 7 nowych ostrzeżeń przed tym zjawiskiem dla zlewni dopływów dolnej Wisły, górnej Warty i rzek Przymorza. W nadchodzącym tygodniu sytuacja pod kątem niżówki będzie nadal poważna, jednak liczba stacji z przepływem poniżej SNQ po zanotowanych oraz prognozowanych opadach deszczu stopniowo będzie maleć.

W najbliższych dniach obserwować będziemy przemieszczanie się wód opadowych w dół zlewni w dorzeczu Wisły. Po opadach z ostatnich dni na południu Polski spodziewamy się na rzekach wahań, a następnie prognozuje się spadki w strefie wody średniej. Prognozowane opady deszczu w trakcie weekendu nie przyczynią się do większych zmian sytuacji hydrologicznej w Polsce, jednak regularne opady w najbliższych dniach lekko zahamują postępującą suszę hydrologiczną.