Przejdź do treści

23.11.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (24-30.11.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższych dniach pogodę w Polsce będą kształtować niże znad wschodniej Europy. Z północy napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Zrobi się chłodniej, a temperatura na przeważającym obszarze kraju nawet w ciągu dnia nie przekroczy 0°C. Miejscami pojawiać się będą przelotne opady śniegu. Najintensywniejsze opady wystąpią na południu kraju, zwłaszcza w Karpatach i Sudetach, gdzie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej za cały okres od piątku do niedzieli może przekroczyć 30 cm, a w Sudetach nawet 50 cm. W piątek utrzyma się silny wiatr, w porywach do około 65 km/h. Nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat początkowo porywy mogą osiągać około 90 km/h. Od soboty wiatr wyraźnie osłabnie, ale nadal w całym kraju będzie porywisty.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch, Fot. Justyna Żyszkowska-Rogus| IMGW-PIB

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch, Fot. Justyna Żyszkowska-Rogus| IMGW-PIB

W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu lub krupy śnieżnej. Możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów na pojezierzach i w Karpatach miejscami około 10 mm, w Sudetach do 15 mm. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach o 5 cm do 10 cm, w Sudetach lokalnie do 15 cm. Temperatura maksymalna od 1°C w rejonach podgórskich Karpat do 5°C nad morzem i lokalnie na południu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru miejscami do 65 km/h, na wybrzeżu i w rejonach podgórskich Karpat do 85 km/h, wysoko w górach do 120 km/h, stopniowo słabnące. W górach zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu, na Pomorzu i wybrzeżu oraz początkowo na zachodzie kraju także deszczu ze śniegiem. Możliwe lokalne burze. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Warmii i Pomorzu o 5 cm, lokalnie 10 cm, w górach 5 cm do 10 cm, lokalnie w Sudetach do 15 cm. Temperatura minimalna około –6°C w rejonach podgórskich Karpat,
od –4°C do –1°C na przeważającym obszarze kraju, do 2°C na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru na wybrzeżu i wysoko w Karpatach do 60 km/h, w Sudetach do 90 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.

W sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady śniegu, na Pomorzu i wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. Możliwe również burze, głównie na północy kraju. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami na północy oraz w górach o 5 cm do 8 cm. Temperatura maksymalna od –3°C i –1°C w rejonach podgórskich, 0-2°C na przeważającym obszarze kraju, do 4°C na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w całym kraju porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru wysoko w Sudetach 80 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.

W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. W całym kraju pojawią się przelotne opady śniegu, a nad morzem deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od –2°C na północnym wschodzie do 4°C miejscami nad samym morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni.

W poniedziałek na ogół sporo chmur z przelotnymi opadami śniegu, nad morzem deszczu ze śniegiem. Jedynie na zachodzie kraju pojawi się więcej przejaśnień i rozpogodzeń i tam opadów będzie najmniej. Temperatura wyniesie od –4°C północnym wschodzie do 4°C miejscami na wybrzeżu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na ogół zachodni i północno-zachodni.

We wtorek pochmurno i miejscami wystąpią opady śniegu, nad morzem deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od –4°C na południu do 3°C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, silniejszy nad morzem i tam też w porywach do 55 km/h, przeważnie zachodni i północno-zachodni.

W środę nadal pochmurno z opadami śniegu w całym kraju. Temperatura od –3°C na południu do 4°C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, silniejszy nad morzem i tam też w porywach do 55 km/h, przeważnie zachodni i północno-zachodni.

W czwartek kontynuacja pochmurnej pogody z opadami śniegu. Temperatura od –4°C na północnym wschodzie do 1°C na północnym zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, przeważnie z kierunków zachodnich.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W pierwszych dniach prognozowanego okresu doświadczymy krótkotrwałego ocieplenia, któremu towarzyszyć będą opady deszczu oraz topnienie pokrywy śnieżnej. Początkowo, w wyniku przemieszczania się wód opadowych w niżej położone części zlewni, lokalnie na rzekach wystąpią wzrosty poziomu wody. Wzrosty na Wybrzeżu spowodowane będą silnym wiatrem z sektora zachodniego. Od początku przyszłego tygodnia zaznaczy się stabilizacja oraz spadki stanów wody, a całodobowy mróz przyczynić się może do pojawienia się pierwszych zjawisk lodowych.

Morze Bałtyckie, Fot. K.D | IMGW-PIB

Morze Bałtyckie, Fot. K.D | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowane są początkowo spadki, a następnie stabilizacja stanów wody, zaburzone lokalnie przez wzrosty i wahania wynikające z opadów deszczu (głownie w pierwszej dobie prognozy). Na środkowej Wiśle obserwujemy przemieszczanie się fali wezbraniowej w strefie wody wysokiej. Obecnie fala przechodzi przez Sandomierz. W kolejnych dniach spodziewamy się wzrostów na kolejnych stacjach hydrologicznych – również do strefy wody wysokiej, w profilu Zawichost w okolicach stanu ostrzegawczego.
Na Wiśle od profilu Dęblin do ujścia Zgłowiączki przewiduje się głównie wzrosty stanu wody związane ze spływem wód z górnej części dorzecza. W rejonie Płocka i Włocławka wystąpią wahania spowodowane pracą zbiornika wodnego we Włocławku – głównie w strefie wody średniej. Na dolnej Wiśle również prognozowane są wzrosty, lokalnie do strefy wody wysokiej.

W ciągu najbliższych dni, w wyniku przemieszczania się wód opadowych w niżej położone części zlewni, na dopływach górnej i środkowej Wisły spodziewane są wzrosty stanu wody, punktowo gwałtowne, w strefie stanów średnich i wysokich. Liczba przekroczeń stanów umownych na ogół będzie spadać. W nocy z czwartku na piątek i w piątek możliwe są chwilowe ponowne przekroczenia stanów ostrzegawczych w związku z prognozowanymi opadami deszczu. Od soboty dominować będą spadki i stabilizacja - wzrosty i wahania wystąpią jedynie lokalnie.
Na pozostałych rzekach w dorzeczu Wisły spodziewana jest głownie stabilizacja stanów wody w strefie stanów średnich, lokalnie niskich i wysokich. Na Czarnej w Januszewicach przekroczenie stanu ostrzegawczego będzie się utrzymywało. W zlewni Bugu po Krzyczew, przez cały prognozowany okres, spodziewane są wzrosty bądź wahania poziomu wody głównie w strefie stanów średnich, a punktowo wysokich. W zlewni Narwi oraz w zlewni Bugu poniżej profilu Krzyczew przewiduje się stabilizację i lokalne wahania stanu wody, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych i z prognozowanymi opadami – w strefie wody średniej i niskiej.

W połowie przyszłego tygodnia niewkluczone jest pojawienie się pierwszych zjawisk lodowych w postaci lodu brzegowego i śryżu na mniejszych rzekach w zlewni górnej Wisły i Narwi.

Dorzecze Odry
Stany wody górnej Odry początkowo będą miały tendencję spadkową w strefie wody średniej. Następnie spodziewamy się wzrostów wywołanych zasilaniem ze spływu wód opadowych. W drugiej połowie okresu prognozy dominować będzie stabilizacja. Na Odrze skanalizowanej przewiduje się stopniowy wzrost stanu wody przeważnie w strefie wody średniej oraz lokalnie wahania zależne od prowadzonej gospodarki wodnej. Na odcinku Odry środkowej swobodnie płynącej, w związku ze spływem wód opadowych, prognozowane są wzrosty stanów wody, na ogół w strefie wody średniej, w Białej Górze w strefie wody wysokiej. Na granicznym odcinku Odry, poniżej Słubic do profilu wodowskazowego Bielinek, prognozowane są wzrosty, lokalnie stabilizacja stanów wody, na odcinku Widuchowa–Gryfino zaznaczą się spadki. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej.

W zlewniach górnej Odry oraz w zlewniach górskich i podgórskich lewostronnych dopływów środkowej Odry stany wody będą na ogół opadały lub będą ulegały wahaniom z tendencją spadkową w strefie wody średniej lub wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. W pierwszej dobie prognozy wystąpią wzrosty, punktowo gwałtowne, związane z opadami deszczu. Na pozostałych dopływach środkowej Odry dominować będzie stabilizacja stanów wody, początkowo lokalnie zaznaczy się dalsza tendencja wzrostowa. W drugiej części okresu prognozy stany wody będą powoli opadać. Przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się lokalnie utrzymywać (zlewnie Stobrawy, Widawy, Baryczy). Na Sąsiecznicy w Kanclerzowicach utrzymywać się będzie przekroczenie stanu alarmowego.

Na Warcie i jej dopływach prognozowane są wzrosty i stabilizacja stanów wody, lokalnie spadki.  Punktowo, w piątek, przekroczone mogą zostać stany ostrzegawcze (Niwki na Liswarcie). Występować mogą również wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. W profilu wodowskazowym Białośliwie na Noteci stan wody utrzymywać się będzie około stanu ostrzegawczego.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższych dniach na stacjach będących pod wpływem Morza Bałtyckiego prognozowane są wahania poziomów wody – początkowo z wyraźną tendencją wzrostową, do strefy wody wysokiej. Na rzekach Przymorza oraz rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, miejscowo wysokich. Lokalnie w związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi mogą wystąpić wzrosty stanów wody.

Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację i lokalne wahania stanu wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz z prognozowanymi opadami – w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie notujemy 18 stacji z przepływem poniżej SNQ.

W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm) wskaźnik wilgotności na przeważającym obszarze kraju wynosi 90%. Miejscami na południu kraju sięga prawie 100%. W warstwie 7-28 cm sytuacja jest bardzo podobna. Mniej korzystne, ale zdecydowanie lepsze niż w zeszłym tygodniu, warunki utrzymują się w warstwie gleby na głębokości 28 100 cm (jest to głębokość, w której wiele roślin ma swoje korzenie). Wskaźnik wilgotności poniżej 50% notowany jest lokalnie, głównie w centrum i na północnym wschodzie Polski. W tej warstwie największa wilgotność występuje w obszarach górskich i pogórskich Sudetów i Karpat, gdzie miejscami sięga nawet 95%.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 5 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu odwołano 4 ostrzeżenia na suszę hydrologiczną. W najbliższych dniach liczba ostrzeżeń będzie utrzymywać się na zbliżonym poziomie.

Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie. Przelotne opady i coraz niższe temperatury przyczynią się do stabilizacji i poprawy sytuacji hydrologicznej.

Suma skumulowanego opadu od początku listopada 2023.

Suma skumulowanego opadu od początku listopada 2023.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 23.11.2023 r.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 23.11.2023 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 23.11.2023 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 23.11.2023 r. godz. 7:00.