Przejdź do treści

21.12.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (22-28.12.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W piątek oraz w sobotę będzie wietrznie. Porywy wiatru osiągać mogą 90 km/h, a lokalnie 100 km/h, nad morzem do 110 km/h. W piątek występować będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu i miejscami krajobrazy się zabielą. W sobotę popada przeważnie śnieg. W niedzielę i na początku przyszłego tygodnia napłynie do nas cieplejsza masa powietrza i opady śniegu przechodzić zaczną w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura utrzyma się powyżej zera.

Tatry, 19.12.2023 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

Tatry. 19.12.2023 r. Fot. Witold Kaszkin | IMGW-PIB

W piątkowy poranek nawierzchnie dróg i chodników, zwłaszcza na południu Polski, mogą być śliskie, gdyż w nocy temperatura powietrza spadnie tam poniżej 0°C. W ciągu dnia pochmurno i występować będą przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, na północy opady do 10 mm. Na Pomorzu lokalnie utworzy się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna, a wysoko w górach przybędzie około 8 cm świeżego śniegu. Lokalnie możliwe są burze. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wschodzie w porywach do 70 km/h, na pozostałym obszarze także silny i bardzo silny, w porywach do 100 km/h, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w Karpatach porywy sięgać mogą 120 km/h, w Sudetach do 150 km/h i powodować będą zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę nadal pochmurno. Miejscami występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna wyniesie od –2°C na wschodzie do 0°C na zachodzie i około 2°C nad morzem. Chłodniej będzie tylko w kotlinach karpackich, około –6°C. Miejscami na drogach będzie ślisko. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem wiatr będzie silny i bardzo silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wiatru mogą osiągać do 130 km/h, w Sudetach do 130 km/h i powodować zamiecie i zawieje śnieżne.

W sobotę zachmurzenie duże, z większymi przejaśnieniami na zachodzie. Występować będą przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wysoko w górach przyrost pokrywy śnieżnej do około 12 cm. Temperatura oscylować będzie od –1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i zachodni. Nad morzem wiatr osiągnie od 40 km/h do 50 km/h i w porywach do 85 km/h. Wysoko w Karpatach porywy wyniosą do 110 km/h, w Sudetach do 80 km/h i powodować będą zamiecie i zawieje śnieżne.

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami wystąpią także opady marznące, powodujące gołoledź. Będzie więc ślisko. Temperatura wyniesie od –1°C na północnym wschodzie do około 9°C na zachodzie. Wiatr wiał słaby i umiarkowany, okresami dość silny, na południu i zachodzie w porywach do około 70 km/h, z kierunków zachodnich.

W poniedziałek będzie nadal pochmurno z okresowymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Miejscami na północnym wschodzie wystąpią opady marznące, powodujące śliskość nawierzchni. Temperatura od 6°C do 10°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, nad morzem do 90 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 3°C na krańcach południowych do 9°C w centrum. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, nad morzem także silny i bardzo silny, w porywach do 85 km/h, zachodni.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Występować będą przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 1°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, na południu i nad morzem także dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami występować będą opady deszczu, a na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 5°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, na południu i nad morzem także dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Poziom wody w rzekach układa się głównie w strefie wody średniej i wysokiej. Retencja w przeważającej części kraju jest już mocno wypełniona i na ogół przekracza 75%. W najbliższym tygodniu opady – głównie deszczu i deszczu ze śniegiem, ale również lokalnie samego śniegu – występować będą każdego dnia. Początkowo spodziewany jest też silny wiatr z kierunków północnych. Na rzekach, Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz Bałtyku w najbliższych dniach przeważać będą wzrosty i wahania stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej z licznymi przekroczeniami stanów umownych, szczególnie na dopływach górnej i środkowej Odry.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle przeważają spadki, jedynie na Małej Wiśle obserwować będziemy wzrosty, wskutek spływu wód z topniejącej pokrywy śnieżnej i po opadach deszczu. Okresowo zaznaczą się wahania poniżej pracujących urządzeń hydrotechnicznych. Na tym odcinku woda mieścić się będzie w zakresie wody średniej, miejscami wysokiej. Na Wiśle środkowej dominować będzie tendencja spadkowa stanów wody, a następnie już przebieg ustabilizowany głównie w strefie stanów średnich. Początkowo na dolnej Wiśle stan wody będzie się podnosić w wyniku spływu wód opadowo-roztopowych z górnej części dorzecza. W ujściowym odcinku Wisły wzrosty mogą zostać dodatkowo podpiętrzone (powyżej stanów ostrzegawczych) cofką wiatrową. Po ujściu fali wezbraniowej do Morza Bałtyckiego stany wody zaczną opadać, a następnie osiągną wyrównany przebieg.

W zlewniach dopływów górnej Wisły na mniejszych ciekach, przede wszystkim w zlewniach rzek karpackich, zaznaczą się wzrosty stanów wody, wynikające z przemieszczania się wód opadowo-roztopowych. Ilość wody w korytach rzek będzie się zwiększać również w pozostałych zlewniach. Przeważać będzie strefa stanów średnich, lokalnie wysokich. Na Brynicy w Brynicy stan wody przekroczy stan alarmowy i na tym poziomie utrzyma się w pierwszej części prognozy, a następnie będzie opadać. Prognozowane w kolejnych dniach opady, przy obecnie wysokim wypełnieniu retencji, mogą przyczynić się do wzrostów, punktowo również do ponownych i nowych przekroczeń stanów umownych. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej.

Zachód słońca na Wyspie Wolin, Fot. Agnieszka Harasimowicz IMGW-PIB

Zachód słońca na Wyspie Wolin. Fot. Agnieszka Harasimowicz IMGW-PIB

W zlewni Narwi i Bugu spodziewamy się stabilizacji i wahań stanu wody, równocześnie na niektórych odcinkach rzek występować będą wzrosty związane ze spływem wód opadowych. W pierwszej części tygodnia przekroczenie stanu ostrzegawczego utrzyma się na stacji Gozdów na rzece Huczwa. Na Bugu w profilu Dorohusk przekroczenie stanu ostrzegawczego utrzyma się przez cały okres prognozy. Podobna sytuacja będzie miała miejsce na stacji Sochonie na rzece Czarna. Stany wody w zlewni Narwi i Bugu układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.

Na pozostałych dopływach przewiduje się wzrosty oraz stabilizację stanu wody, związane głównie ze spływem wód opadowych oraz lokalne wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie w niskiej. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze przeważać będą wzrosty związane ze spływem wód po prognozowanych opadach, a następnie stabilizacja i spadki. Na odcinku skanalizowanym widoczny będzie podobny przebieg stanów wody, z tą różnica, że duży wpływ na rzekę będzie miała praca urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej w pierwszej części okresu prognozy widoczna będzie tendencja spadkowa, a następnie pojawią się również wahania i wzrosty. Na dolnej Odrze prognozowane są wzrosty, a w kolejnych dniach stabilizacja stanów wody. Jedynie w ujściowym odcinku wzrosty mogą sięgać stanów ostrzegawczych. Stany wody na Odrze układać się będą przeważnie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przeważać będą wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami deszczu (szczególnie na początku okresu prognozy) oraz tajaniem pokrywy śnieżnej. Na Widawie stany będą rosnąć w strefie powyżej stanów alarmowych. W zlewni Baryczy i jej dopływów stany mogą rosnąć w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych (Odolanów i Osetno na Baryczy, Bogdaj na Polskiej Wodzie) oraz alarmowych (Kanclerzowice na Sąsiecznicy, Korzeńsko na Orli). W kolejnych dniach przekroczenia będą się w większości utrzymywały. W wyniku przewidzianych na okres prognozy opadów, niewykluczone są również przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na pozostałym obszarze – szczególnie w zlewniach górskich i podgórskich lewostronnych dopływów środkowej Odry i na Nysie Łużyckiej. Ponadto wzrosty i wahania stanów wody mogę wystąpić na odcinkach rzek w zasięgu oddziaływania urządzeń wodnych, zwłaszcza poniżej zbiorników energetycznych.

Na Warcie i jej dopływach prognozowane są wzrosty i stabilizacja stanów wody oraz lokalne większe wahania związane głownie z prowadzoną gospodarką wodną. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Początkowo w profilach wodowskazowych Gorzów Śląski na Prośnie, Bledzew na Obrze oraz Kościan na Kanale Mosińskim utrzymywać się będzie przekroczenie stanu ostrzegawczego. Stany wody zbliżone do stanu ostrzegawczego utrzymywać się będą w Dębe na Swędrni.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim oraz Zalewie Wiślanym i Żuławach początkowo prognozowane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie wody średniej. Następnie, w czasie weekendu, zaznaczy się bardziej wyraźna tendencja wzrostowa. Przekroczone zostać mogą wtedy stany ostrzegawcze. W kolejnych dniach poziom wody na stacjach pod wpływem Morza Bałtyckiego będzie się wahał, a pod koniec okresu prognozy opadał.

Na rzekach Przymorza oraz rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Dominować będą wahania. Początkowo, lokalnie mogą występować wzrosty do strefy wody wysokiej i punktowo powyżej stanu ostrzegawczego, związane ze spływem wód opadowych oraz zjawiskiem cofki wiatrowej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa zmianie. Obecnie notowane są 3 stacje z przepływem poniżej SNQ.

Aktualnie w Polsce obowiązują dwa ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W najbliższych dniach możliwe jest odwołanie ostrzeżenia dla zlewni Liwy woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie będzie wykazywała większych zmian. Liczba stacji nadal będzie niska.

Suma skumulowanego opadu od początku grudnia 2023.

Suma skumulowanego opadu od początku grudnia 2023.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 21.12.2023 r.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 21.12.2023 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 1 stopnia (kolor żółty), 2 stopnia (kolor pomarańczowy) i 3 stopnia (kolor czerwony) 21.12.2023 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 1 stopnia (kolor żółty), 2 stopnia (kolor pomarańczowy) i 3 stopnia (kolor czerwony) 21.12.2023 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 21.12.2023 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 21.12.2023 r. godz. 7:00.