Przejdź do treści

20.07.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (21-27.07.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W nadchodzącym tygodniu czeka nas dużo zmian w pogodzie. Odczujemy ochłodzenie, zwłaszcza na północy kraju i nad morzem, zwiększoną ilości chmur oraz opadów deszczu. Nie zabraknie jednak lokalnie silniejszych burz, a temperatura w poniedziałek na chwilę może przekroczyć 30 stopni.

W piątek początkowo zachmurzenie małe, tylko nad morzem umiarkowane. Po południu w całym kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie też burze z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 10 mm, a w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim około 20-30 mm. Temperatura od 18°C nad samym morzem, około 22-24°C na przeważającym obszarze do 27°C na południowym wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W sobotę początkowo na wschodzie i przez cały dzień na północy kraju zachmurzenie duże z przelotnym deszczem, możliwe również burze. Na pozostałym obszarze początkowo podobnie, po południu okresami wzrost zachmurzenie i gdzieniegdzie przelotny deszcz. Niewykluczone słabe burze. Temperatura maksymalna od 18°C nad morzem i w rejonach podgórskich,  około 22°C w centrum i na zachodzie do 24°C na wschodzie i południu. Wiatr słaby, na północy umiarkowany i w czasie burz porywisty.

W niedzielę na północy pochmurno i deszczowo, na pozostałym obszarze więcej przejaśnień i przelotny deszcz tylko lokalnie. Temperatura od 17°C nad morze, około 22°C-26°C w centrum do 28°C na południowym wschodzie.

W poniedziałek bardzo ciepło w całym kraju. Zachmurzenie początkowo umiarkowane, po południu okresami duże. Miejscami, przelotny deszcz, a w południowej połowie kraju i nad morzem burze z gradem. Opady w burzach mogą być okresami silniejsze, a porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna od 24°C nad morzem do około 31°C, 32°C w centrum i na południu kraju.

We wtorek z zachmurzeniem zmiennym, nieco chłodniejszy od poniedziałku, ale nadal bardzo ciepły. Miejscami pojawi się przelotny deszcz i burze, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. Temperatura od 20°C nad morzem do około 23°C-25°C na przeważającym obszarze do 27°C w centrum. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty.

W środę i czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, miejscami przelotny deszcz. Temperatura od 18°C, 20°C na północy do 23°C, 25°C na południu.

Tatry,19.07.2023 r., Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

Tatry,19.07.2023 r., Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W ciągu kolejnych 7 dni na rzekach w Polsce sytuacja będzie podobna do tej z mijającego tygodnia. Dominować będą spadki i stabilizacja stanu wody w strefie wody niskiej i średniej, zakłócane lokalnie przez występujące przelotne opady, w tym burze. Susza hydrologiczna dalej będzie dużym zagrożeniem.
 
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle dominować będzie wyrównany przebieg stanów wody, lokalnie wystąpią wahania   wzrosty wywołane pracą urządzeń wodnych i przelotnymi opadami. Na środkowym odcinku Wisły początkowo notowane będą wzrosty związane ze spływem wód opadowych, a następnie spadki i stabilizacja. Na dolnej Wiśle dominować będzie stabilizacja. Stany wody będą układać się w strefie wody niskiej i średniej.

Na dopływach Wisły oraz w zlewni Narwi i Bugu dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. Jednocześnie przez cały okres prognozy, na przeważającym obszarze dorzecza, spodziewać możemy się przelotnych opadów deszczu i burz. W miejscach ich wystąpienia możliwe będą gwałtowne wzrosty stanów wody. Szczególnie narażone jest południe kraju – zlewnie mniejszych rzek i rzeki górskie. W tym regionie spodziewane opady będą najwyższe, szybkim wezbraniom sprzyja także charakter tamtejszych rzek. Na obszarach miejskich, po szczególnie intensywnych opadach, możliwe są lokalne podtopienia.
 
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze dominować będzie wyrównany przebieg stanów wody. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej stany wody będą ulegały większym wahaniom w wyniku prowadzonej tam gospodarki wodnej. Na Odrze swobodnie płynącej prognozujemy stabilizację i lokalne wzrosty. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody niskiej i lokalnie średniej.
W zlewniach dopływów górnej Odry sytuacja będzie podobna do tej w zlewni Wisły. Na rzekach prognozowana jest stabilizacja i dalsze spadki stanu wody, głównie w strefie wody niskiej i średniej. Jednocześnie w miejscach pojawiających się opadów i burz możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody, szczególnie na mniejszych rzekach, w zlewniach górskich i na obszarach miejskich. Dotyczy to głównie lewostronnych dopływów Odry górnej i środkowej. W tym rejonie na stany wody wpływ będzie miała również prowadzona gospodarka wodna.  
Na Warcie i dopływach również prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie, w wyniku pracy urządzeń hydrotechnicznych i przelotnych opadów wahania i wzrosty. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą głównie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.
 
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach oraz w ujściu Wisły i ujściu Odry dominować będzie strefa wody średniej. Na początku okresu prognozy oraz w czasie przechodzenia frontów burzowych możliwe są wahania i wzrosty lokalnie do strefy wody wysokiej.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego prognozowane są stabilizacja i wahania stanów wody – w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.

Susza hydrologiczna
Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni utrzymuje się na podobnym poziomie. Obecnie notujemy 183 stacje z przepływem poniżej SNQ. Jest to o 11 stacji więcej niż tydzień temu. W ciągu mijającego tygodnia naprzemiennie rosła i spadała w wyniku pojawiających się przelotnych opadów. Niezmiennie jednak utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie.

W ostatnich 7 dniach obserwowany był spadek wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm. Najmniej korzystne warunki panują w centralnej Polsce, woj. łódzkim, wielkopolskim, lubelskim, na północy woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i podkarpackiego oraz częściowo w woj. lubelskim i podlaskim. W przypowierzchniowej warstwie gleby wartości wskaźnika wynoszą tam poniżej 25%. Sytuacja w głębszych warstwach gleby (7-28 cm i 28-100 cm) nie uległa większej zmianie i również jest zła. W tym przypadku obszary z wilgotnością gleby 10-30% obejmują o wiele większy obszar północno zachodniej i centralnej Polski, jak również rozszerzają swój zasięg w jej wschodnich dzielnicach.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 58 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu wydano 8 nowych ostrzeżeń przed tym zjawiskiem, głównie dla dorzecza Odry w obrębie woj. dolnośląskiego, ale również dla zlewni Bzury, Jeziorki czy Pasłęki. Jedno ostrzeżenie, dla zlewni Łęgu i przyrzecza Wisły (podkarpackie) zostało odwołane. W nadchodzącym tygodniu sytuacja pod kątem niżówki będzie nadal poważna. Liczba stacji z przepływem poniżej SNQ utrzyma się na podobnym poziomie.