Przejdź do treści

20.04.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (21-27.04.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W weekend Polska początkowo znajdować się będzie pod wpływem słabnącego wyżu, a już w niedzielę od zachodu zacznie dostawać się w zasięg zatoki niżowej z frontami atmosferycznymi. Zarówno piątek jak i sobota, a w centralnej części Polski oraz na wschodzie kraju także niedziela, będą słoneczne i dość ciepłe, z temperaturą miejscami do 19-20°C. Na początku tygodnia ochłodzi się, pojawią się opady deszczu i taka pogoda utrzyma się przez kilka dni. Miejscami wystąpią także przymrozki.

W piątek zachmurzenie małe, na południu kraju więcej chmur, ale bez opadów. Temperatura maksymalna od 13°C w rejonach podgórskich Karpat do 18°C na zachodzie i Mazowszu, tylko nad morzem od 9°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie na wschodzie porywisty, północno-wschodni i wschodni. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura minimalna od 1°C do 3°C na północy oraz w kotlinach górskich i tam przygruntowe przymrozki do –1°C; na przeważającym obszarze kraju od 4°C do 8°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków wschodnich i północnych.

W sobotę na wschodzie zachmurzenie umiarkowane lub duże i tam słaby przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze słonecznie. Temperatura maksymalna od 13°C w rejonach podgórskich Karpat i na wybrzeżu, około 17°C w centrum, do 20°C na południowym zachodzie; tylko nad morzem lokalnie około 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, po południu na północnym zachodzie porywisty, wschodni i południowo-wschodni.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie przelotny deszcz. Temperatura minimalna od 3°C na Podhalu do 9°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 11°C na zachodnim wybrzeżu, około 17°C na przeważającym obszarze, do 20°C na Pomorzu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, miejscami porywisty, z kierunków południowych.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Opady deszczu i lokalne burze z porywami wiatru do 60 km/h. Temperatura minimalna od 7°C do 10°C. Temperatura maksymalna na zachodzie i Podhalu od 11°C do 16°C oraz na wschodzie od 16°C do 19°C. Wiatr umiarkowany, lokalnie porywisty, z kierunków południowych i zachodnich.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu, w górach śniegu. Temperatura minimalna od 3°C na zachodzie do 9°C na wschodzie. Temperatura maksymalna od 10°C do 15°C, jedynie w rejonach podgórskich, nad morzem i Pomorzu od 7°C do 9°C. Wiatr na ogół umiarkowany, na wybrzeżu i Pomorzu porywisty, z kierunków zachodnich.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich około –2°C. Temperatura maksymalna od 5°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny i silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Na wybrzeżu porywy wiatru do 70 km/h.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, na północy opady deszczu. Temperatura minimalna od 1°C do 5°C, w rejonach podgórskich około –3°C. Temperatura maksymalna od 7°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, porywisty, zachodni. Na wybrzeżu porywy wiatru do 60 km/h.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Do końca weekendu spodziewana jest ciepła i dość słoneczna pogoda, w związku z czym sytuacja na rzekach będzie się stabilizować. Od niedzielnego wieczora powrócą jednak opady, które ponownie powodować będą wzrosty stanów wody na rzekach.

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle prognozowane są głównie wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz stabilizacja stanu wody. Po weekendzie, w związku z przewidywanymi opadami deszczu, mogą zaznaczyć się wzrosty stanu wody. Na środkowej Wiśle prognozowane są spadki i stabilizacja stanu wody. Na dolnej Wiśle zaznaczą się wahania, w pierwszej połowie tygodnia z niewielką tendencją wzrostową. Stany wody na Wiśle układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły w weekend prognozowane są na ogół spadki i stabilizacja stanów wody. Lokalnie, w związku z dalszym spływem wód opadowych, mogą zaznaczać się jeszcze niewielkie wzrosty lub wahania stanów wody w obecnych strefach stanu. Od poniedziałku sytuacja ulegnie zmianie. W związku z prognozowanymi opadami deszczu na rzekach dominować będą wzrosty i wahania stanów wody do strefy wody wysokiej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie we wtorek i środę, gdy opady będą największe.

W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły, podobnie jak w zlewni górnej Wisły, do weekendu prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody. Od poniedziałku lokalne wahania i wzrosty stanów wody, miejscami przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Obecne przekroczenia będą się utrzymywać.

Dorzecze Odry

Na górnej Odrze prognozowane są wahania lub spadki stanów wody, po weekendzie możliwe są wzrosty, miejscami do strefy wody wysokiej. Na Odrze środkowej występować będą wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, miejscami z tendencją wzrostową wynikającą ze spływu wód opadowych. Na granicznym odcinku Odry przewidywane są wzrosty stanów wody. Na dolnej Odrze początkowo dominować będą spadki. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.

W zlewniach dopływów górnej i środowej Odry stany wody będą układać się głównie w strefie wody wysokiej, ale w pierwszej połowie okresu prognozy zaznaczy się na nich tendencja spadkowa. Jeszcze początkowo, miejscami zwłaszcza na środkowych i dolnych odcinkach rzek, mogą występować wzrosty lub wahania spowodowane spływem wód opadowych, ale na ogół sytuacja będzie się stabilizować. Liczba stacji z przekroczonym stanem ostrzegawczym będzie stopniowo się zmniejszać. Po weekendzie spodziewana jest zmiana w tendencji przebiegu stanów wody – na skutek prognozowanych opadów widoczne będą wzrosty i wahania stanów wody, niewykluczone są ponowne przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na Warcie prognozowana jest głównie stabilizacja z lokalnymi spadkami lub wzrostami stanów wody. W zlewniach dopływów Warty sytuacja podobna – dominować będzie stabilizacja stanów wody, miejscami mogą występować wzrosty lub wahania stanów wody. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są wahania poziomów wody głównie w strefie stanów średnich, lokalnie niskich.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody średniej, miejscowo niskiej i wysokiej. Początkowo zaznaczy się na nich tendencja spadkowa, a w drugiej połowie tygodnia wahania.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa zmianie. Obecnie przepływy poniżej SNQ obserwuje się na 2 stacjach. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywać się na podobnym poziomie.