Przejdź do treści

18.05.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (19-25.05.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Jeszcze w piątek będzie dość chłodno i pochmurno, miejscami pokropi deszcz. Od soboty znacznie cieplej, termometry w dzień pokażą wartości powyżej 20°C, w niedzielę i we wtorek na zachodzie Polski nawet do 25°C. Nadal jednak na niebie będzie sporo chmur, a w sobotę i niedzielę na południu kraju oraz we wtorek na zachodzie możliwe będą burze.

W piątek zachmurzenie będzie przeważnie duże z okresowymi opadami deszczu. Na północy i zachodzie kraju większe przejaśnienia i tam bez opadów. Temperatura maksymalna w pasie od Suwalszczyzny przez centrum po Dolny Śląsk oraz nad morzem od 11°C do 14°C, cieplej na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i Nizinie Szczecińskiej około 17°C, 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i wschodni.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie na zachodzie kraju duże i miejscami słaby deszcz, na wschodzie więcej przejaśnień ale miejscami mglisto. Temperatura minimalna od 5°C na Pojezierzu Pomorskim i w Zakopanem do 12°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno wschodni.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie, zwłaszcza w południowej połowie kraju przelotny deszcz, lokalnie tam możliwe także burze. Temperatura maksymalna od 18°C na północy i zachodzie do 23°C na południowym wschodzie; chłodniej nad morzem około 13-15°C. Wiatr będzie słaby, nad morzem i w czasie burz porywisty, północno-wschodni.

W niedzielę na północnym wschodzie pogodnie i bez opadów. Na pozostałym obszarze po południu wzrost zachmurzenia do dużego i przelotny deszcz. Na południu kraju miejscami możliwe burze z gradem. Temperatura maksymalna od 16°C nad morzem, ok 22°C w centrum i na wschodzie Polski do 24°C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami w rejonach burz porywisty, wschodni i północno wschodni.

W poniedziałek sporo pogodnego nieba, opady jedynie w rejonie Sudetów i Kotliny Kłodzkiej. Temperatura maksymalna przeważnie około 20°C - 23°C, jedynie nad samym morzem i w rejonach podgórskich około 17°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy porywisty do 55 km/h, wschodni i północno wschodni.

We wtorek na wschodzie i w centrum kraju słonecznie, na zachodzie zachmurzenie duże lub całkowite i opady deszczu, lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 21°C na wschodzie do 25°C  na zachodzie i południowym zachodzie. Nad morzem i w rejonach podgórskich około 18°C. Wiatr z kierunków wschodnich, umiarkowany, a na północy i w rejonach burz w porywisty.

Środa na wschodzie i na zachodzie kraju dość pogodna, natomiast od Pomorza przez centrum po Śląsk i Małopolskę pochmurna i deszczowa. Nadal lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 15°C nad morzem, około 18°C na zachodzie, do 23°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków zmieniających się.

W czwartek zachmurzenie przeważnie duże z opadami deszczu, tylko na krańcach północno-wschodnich na ogół bez deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C, 19°C na krańcach zachodnich i nad morzem do 24°C na wschodzie. Wiatr będzie słaby, jedynie na wschodzie umiarkowany, z kierunków północnych.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Od piątku do końca weekendu trwać będzie spływ wód opadowych w środkowych i dolnych odcinkach cieków na południu Polski. Następnie na Wiśle i Odrze utworzą się fale wezbraniowe o wysokości ok. 2 metrów a woda przemieszczać się będzie głównie w strefie wody wysokiej z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych. Po weekendzie sytuacja hydrologiczna będzie się stabilizować z uwagi na prognozowane niewielkie sumy opadów, głównie burzowych. Przeważać będą spadki i wyrównany przebieg stanów wody. Nie mniej na karpackich dopływach Wisły we wtorek i środę mogą pojawić się ponowne wzrosty i wahania stanów wody.

Dorzecze Wisły

Na Wiśle pojawią się wzrosty związane ze spływem wody opadowej i przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Wzrosty będą miały miejsce głównie w strefie wody wysokiej, ale nie jest wykluczone punktowe przekroczenie stanów ostrzegawczych.
Do końca okresu prognozy w górnym i środkowym odcinku Wisły stany wody będą już opadać a dolnym odcinkiem Wisły przy lekkiej tendencji wzrostowej fala wezbraniowa ujdzie do Morza Bałtyckiego.

W zlewniach dopływów górnej Wisły początkowo obserwować będziemy dalszy spływ wód opadowych, powodujący wzrosty lub wahania stanów wody głównie w środkowych i dolnych odcinkach rzek. Wzrosty mogą sięgać strefy wody wysokiej oraz powodować punktowe przekroczenia stanów ostrzegawczych. Od weekendu dominować będą już spadki i stabilizacja stanu wody, lokalnie wahania.

W zlewniach prawostronnych dopływów środkowej Wisły w pierwszej części tygodnia zaznaczą się wzrosty lub wahania stanów wody, związane ze spływem wód opadowych. Po weekendzie obserwować będziemy już głownie spadki i stabilizację stanów wody. W zlewniach lewostronnych przeważać będzie stabilizacja i tendencja spadkowa, a w trakcie weekendu możliwe są niewielkie wzrosty stanu wody. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu tak jak w pozostałej części regionu spodziewane są wzrosty oraz wahania stanu wody, a w drugiej części tygodnia tendencja spadkowa. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej.

W zlewniach dopływów dolnej Wisły przewidywane są głównie spadki i stabilizacja stanu wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich. W przypadku wystąpienia w trakcie weekendu burz lokalnie mogą zaznaczyć się niewielkie wzrosty stanu wody w aktualnych strefach.

Dorzecze Odry

Początkowo górną Odrą przemieszczać się będzie wezbranie w strefie wody wysokiej, lokalnie z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi. Po przejściu kulminacji wezbrani, które dziś w nocy osiągnie Koźle, na stacjach powyżej notowane będą spadki stanu wody. W kolejnych dniach wezbranie przemieszczać się będzie środkową Odrą, punktowo osiągając strefę stanów ostrzegawczych. Możliwe są również wahania stanów wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na granicznym odcinku Odry prognozowana jest początkowo stabilizacja i niewielkie wahania, wzrosty zaznaczą się pod koniec okresu prognostycznego.

W zlewniach dopływów górnej Odry początkowo mogą występować wahania lub wzrosty stanów wody związane ze spływem wód opadowych i prognozowanymi opadami. Po weekendzie przewidywana jest głównie stabilizacja i spadki stanu wody – w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W zlewniach dopływów środkowej Odry przez cały tydzień dominować będzie stabilizacja i spadki stanów wody, tylko lokalnie mogą zaznaczyć się wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz prognozowanymi przelotnymi opadami.

Na górnej Warcie prognozowane są niewielkie wzrosty lub stabilizacja stanów wody. Na dopływach Warty przeważać będą spadki i stabilizacja stanów wody. Występować mogą również wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych, a w trakcie weekendu również prognozowanymi opadami deszczu. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą głównie – w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach prognozowane są wahania poziomów wody w strefie stanów średnich.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej. W weekend mogą punktowo zaznaczyć się niewielkie wzrosty stanu wody związane z prognozowanymi burzami i przelotnymi opadami.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie liczba stacji z przepływem poniżej SNQ wynosi 6. W nadchodzącym tygodniu można spodziewać się stopniowego wzrostu liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.