Przejdź do treści

15.12.2022

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (16-22 grudnia 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Do poniedziałku pogoda zimowa, z opadami śniegu i nocnymi spadkami temperatury powietrza na wschodzie kraju do około –20°C. W dzień będzie kilka stopni poniżej 0°C. W poniedziałek na zachodzie kraju ocieplenie i opady deszczu poprzedzone marznącymi opadami powodującymi gołoledź. Strefa marznących opadów i opadów deszczu przesuwać się będzie z zachodu na wschód kraju. Temperatura powietrza w nocy od –6°C do 4°C, a w dzień od 0°C do 7°C. Ocieplenie potrwa do Świąt Bożego Narodzenia.

W piątek, po mroźnej nocy, na północnym zachodzie kraju wyjrzy słońce, a przelotny śnieg popada tylko na wybrzeżu. Na pozostałym obszarze pochmurno z opadami śniegu, a na południowym wschodzie deszczu marznącego powodującego gołoledź i samego deszczu. Opady śniegu chwilami będą miały umiarkowane natężenie – prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w pasie od Śląska Opolskiego po Podlasie wyniesie około 8 cm. Temperatura maksymalna od –7°C do 3°C. Na południowym wschodzie porywisty wiatr.

W sobotę na północy kraju większe przejaśnienia, a na południu i na wybrzeżu więcej chmur i miejscami słabe opady śniegu.

W niedzielę wyż zapewni więcej słońca w całym kraju i nie powinno padać. Temperatura minimalna na wschodzie i południu spadnie do –18°C, lokalnie do –20°C, na zachodzie będzie około –8°C. Mróz także w dzień, temperatura maksymalna od –8°C do 1°C.

W poniedziałek, po mroźnej nocy, szczególnie na wschodzie kraju, w ciągu dnia od zachodu zacznie się ocieplać; na zachodzie temperatura wzrośnie do 2°C. Na wschodzie jeszcze pogodnie, ale na zachodzie pochmurno i zacznie padać marznący deszcz powodujący gołoledź.

Od wtorku do czwartku zachmurzenie umiarkowane i duże; na wschodzie okresami opady marznącego deszczu powodującego gołoledź, a na pozostałym obszarze deszczu oraz lokalnie deszczu ze śniegiem. Cieplej, temperatura minimalna od –6°C do 4°C, a maksymalna od 0°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna w nadchodzącym tygodniu będzie kształtowana głównie przez prognozowane na piątek opady deszczu i śniegu oraz roztopy po weekendzie, które wpłyną na lokalne wahania stanów wody. Miejscami przebieg stanów wody zakłócą licznie pojawiające się w ostatnim czasie zjawiska lodowe – szczególnie w weekend, kiedy spodziewamy się najniższych wartości temperatury powietrza.

Na Wiśle prognozowany jest głównie wyrównany przebieg stanów wody oraz lokalne wahania w strefie wody średniej i niskiej. Pod koniec okresu prognostycznego w górnym i środkowym odcinku Wisły spodziewane są wzrosty w strefie wody średniej i niskiej związane ze spływem wód opadowo-roztopowych.

Na dopływach Wisły prognozowana jest głównie stabilizacja i opadanie stanów wody.
W piątek na dopływach górnej Wisły, zwłaszcza na Podkarpaciu, możliwe są lokalne wzrosty i wahania stanów wody, punktowo do strefy wody wysokiej, związane z prognozowanymi opadami deszczu i topnieniem pokrywy śnieżnej (dodatnie wartości temperatury). Kolejne lokalne wzrosty i wahania, do strefy wody średniej i wysokiej (punktowo z przekroczeniami stanów ostrzegawczych), wystąpią po weekendzie – wartości temperatury w ciągu dnia znowu będą dodatnie i towarzyszące im słabe opady deszczu przyczynią się do stopniowego topnienia pokrywy śnieżnej i zasilania rzek wodami roztopowymi. Miejscami, stany wody będą zaburzone (lokalnie podpiętrzane) przez zjawiska lodowe, szczególnie w weekend. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie w strefie wody wysokiej. Przekroczenie tanu ostrzegawczego w Januszewicach na Czarnej początkowo będzie się utrzymywało.

W zlewni Narwi i Bugu przeważać będą  wahania stanów wody. Możliwe są również lokalne wzrosty do strefy wody wysokiej związane przede wszystkim z rozwojem zjawisk lodowych. Po weekendzie topnienie pokrywy śnieżnej oraz praca urządzeń hydrologicznych również będą powodowały lokalne wahania i wzrosty poziomu wody.

Na górnej Odrze prognozowany jest wyrównany przebieg stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Na odcinku skanalizowanym Odry mogą zaznaczyć się większe wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, które będą związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.
Na Odrze środkowej swobodnie płynącej obserwowana będzie stabilizacja i lokalna tendencja spadkowa stanów wody w obecnych strefach. Na Odrze granicznej stan wody będzie układał się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowany jest przeważnie wyrównany przebieg stanu wody oraz lokalne wahania, które będą związane z prognozowanym opadami, topnieniem pokrywy śnieżnej (zlewnie rzek górskich) i z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i niskiej, a lokalnie wysokiej. Punktowo, możliwe są zakłócenia w przebiegu stanów wody na skutek występujących zjawisk lodowych.

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest głównie stabilizacja i opadanie stanów wody. Obserwowane będą również wahania wskutek oddziaływania urządzeń hydrotechnicznych. Lokalnie przebieg stanów wody zaburzony będzie przez zjawiska lodowe. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim oraz na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są wahania poziomu wody w strefie wody średniej i niskiej.  

W ciągu najbliższych dni na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą układały się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację i lokalne wahania stanu wody, związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych jak również z możliwością rozwoju zjawisk lodowych – w strefie wody niskiej. Po weekendzie możliwe jest wystąpienie miejscowych, niewielkich wzrostów i wahań związanych z topnieniem pokrywy śnieżnej.

Susza hydrologiczna

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie ulegała większej zmianie. Obecnie stacji z przepływem poniżej SNQ jest 29. To o 1 stację mniej niż przed tygodniem.

W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie maleć.

W wyniku powolnego topnienia pokrywy śnieżnej, w piątek i w drugiej połowie okresu prognozy, we wschodniej części kraju, wody powierzchniowe będą stopniowo uzupełniane wodami roztopowymi.