Przejdź do treści

15.06.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (16.06-22.06.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W ciągu kolejnych dni nadal deszczowo, miejscami burze. Po niedzieli napływ cieplejszego powietrza, odczuwalny głównie na zachodzie i południu kraju.

W piątek i sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu oraz burzami. Sumy opadów do 30 mm. Burze głównie na północy i zachodzie kraju. W piątek temperatura maksymalna od około 18°C na południowym wschodzie i nad morzem do 24°C w centrum kraju i 25°C na północnym wschodzie, w dolinach karpackich od 15°C do 17°C. W sobotę najchłodniej na południu Podkarpacia, około 17°C, najcieplej w centrum i na zachodzie kraju, do 24°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W niedzielę przelotne opady nadal możliwe w całym kraju, burze głównie na północy i w centrum kraju. Temperatura od 20°C do 25°C, na zachodzie do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w czasie burz w porywach do 70 km/h.

Poniedziałek pogodny na zachodzie Polski, nadal z przelotnym deszczem i lokalnymi burzami w pozostałej części kraju. Na południowym zachodzie do 29°C.

Od wtorku do czwartku zachmurzenie przeważnie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu i burze. We wtorek od 26°C do 30°C. W środę i czwartek na południu i południowym zachodzie około 25-27°C, na pozostałym obszarze kraju nieco chłodniej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, z kierunków zachodnich i północnych.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Nadchodzący tydzień przyniesie więcej opadów deszczu szczególnie w tych regionach, gdzie dawno nie padało, czyli na północy i północnym zachodzie. Dobowe sumy na ogół nie będą wysokie, ale padać będzie praktycznie każdego dnia. Na północy i zachodzie kraju sytuacja pod kątem suszy powinna się delikatnie poprawić.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowane są wahania i stabilizacja stanów wody, początkowo z tendencją spadkową. Na środkowej i dolnej Wiśle przeważać będą nieznaczne wahania i stabilizacja stanu wody. Stany wody na Wiśle układać się będą w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły spodziewane są na ogół spadki lub stabilizacja stanu wód w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wahania związane ze spływem wód opadowych. W kolejnych dniach w miejscach występowania prognozowanych burz zaznaczą się okresowe wzrosty lub wahania stanów wody, zwłaszcza w zlewniach górskich i podgórskich oraz silnie zurbanizowanych – do strefy wody wysokiej, z możliwością punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych.

W zlewniach dopływów środkowej Wisły przeważać będzie stabilizacja i opadanie oraz lokalnie wahania związane ze spływem wód opadowych oraz z prognozowanymi opadami i pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Na dopływach dolnej Wisły przeważać będą stabilizacja oraz wahania w aktualnych strefach związane ze spływem wód z prognozowanych opadów.

W zlewni Narwi i Bugu początkowo dominować będzie tendencja spadkowa lub stabilizacja w strefie wody średniej i niskiej. Od piątku, w związku z prognozowanymi burzami, lokalnie możliwe są wzrosty lub wahania stanów wody w obecnych strefach, a w kolejnych dniach na krańcach wschodnich, szczególnie w zlewni Bugu, również do strefy wody wysokiej z punktowymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze przez większość nadchodzącego tygodnia przeważać będzie stabilizacja. Na Odrze środkowej prognozowane są stabilizacja lub wahania stanów wody zależne od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na dolnej Odrze występować będą głównie stabilizacja i nieznaczne wahania stanów wody. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przeważnie wyrównany przebieg bądź będą stopniowo opadały w strefie wody średniej i niskiej, odcinkami wysokiej. Prognozowane przelotne opady deszczu, również burzowe, lokalnie mogą powodować krótkotrwałe oraz gwałtowne wzrosty stanów wody, szczególnie w małych zlewniach górskich i podgórskich, a także na obszarach zurbanizowanych. Pozostałe istotne zmiany mogą występować również w następstwie pracy urządzeń hydrotechnicznych, szczególnie zbiorników wodnych.

Na obszarze zlewni Warty praktycznie przez cały okres prognostyczny występować będą opady deszczu. Na ogół słabe i przelotne. W związku z tym na Warcie przeważać będą stabilizacja i wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. Lokalnie możliwe są gwałtowne wzrosty, na obszarach zurbanizowanych w przypadku występowania bardziej intensywnych opadów burzowych.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i na Żuławach oraz w ujściu Wisły i ujściu Odry prognozowane są nieznaczne wahania poziomów wody, głównie w strefie wody średniej i niskiej.

Na rzekach Przymorza oraz uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Przez cały okres prognostyczny na omawianym obszarze występować będą również intensywniejsze opady burzowe, które lokalnie mogą powodować krótkotrwałe oraz gwałtowne wzrosty stanów wody, szczególnie na obszarach zurbanizowanych, do strefy wody wysokiej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy uległa w minionym tygodniu znaczącemu pogorszeniu. Obecnie notujemy 112 stacji z przepływem poniżej SNQ – to o 34 (było78) stacji więcej niż tydzień temu. Przyczynił się do tego brak znaczących opadów, wysokie temperatury oraz intensywna wegetacja roślin. W przypowierzchniowej warstwie gleby w wielu miejscach wilgotność spadła poniżej 20%. Wartości powyżej 50% notowane są jedynie na południu i miejscami na wschodzie Polski i tam warunki są najkorzystniejsze. W warstwie 28-100 cm sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj miejscami w woj. wielkopolskim, łódzkim, opolskim, na północy Mazowsza oraz na krańcach wschodnich wilgotność wynosi mniej niż 30%.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 26 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną – w woj. lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, pomorskim, małopolskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim i dolnośląskim.

Nadchodzący tydzień przyniesie więcej opadów deszczu zwłaszcza w tych regionach, gdzie dawno nie padało, czyli na północy i północnym zachodzie. Dobowe sumy nie będą wysokie, ale padać będzie praktycznie każdego dnia. Sytuacja pod kątem suszy na północy i zachodzie kraju, gdzie opadów będzie najwięcej, powinna się poprawić, a liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie stopniowo maleć.