Przejdź do treści

14.09.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (15-21.09.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższy tydzień nie przyniesie gwałtownych zmian w pogodzie. Do poniedziałku ciepło, z dużą ilością słońca i prawie bez deszczu. Od wtorku przelotne opady i zrobi się chłodniej.

Park Skaryszewski w Warszawie, Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

Park Skaryszewski w Warszawie, Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

W piątek i sobotę pogodnie, zachmurzenie przeważnie małe lub umiarkowane. W piątek temperatura maksymalna od 19°C do 23°C, nieco chłodniej w rejonach podgórskich Karpat, 17°C. W sobotę od 21°C na wschodzie i nad morzem do 23°C w centrum i 26°C na zachodzie Polski, w dolinach karpackich około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Noce chłodniejsze, od 6-7°C na północnym wschodzie i na obszarach podgórskich do około 12°C na zachodzie oraz południu, na wybrzeżu od 10°C do 13°C.

W niedzielę i poniedziałek nadal pogodnie, tylko w niedzielę na Podhalu możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 24°C do 28°C, w poniedziałek miejscami nawet 29°C, chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, od 20°C do 24°C.

W kolejnych dniach zacznie napływać bardziej wilgotne powietrze znad Atlantyku. Od wtorku do czwartku więcej chmur i przelotnego deszczu. We wtorek prognozujemy także burze. Początkowo ciepło, od 23°C do 28°C, w środę i czwartek od 19°C do 24°C. Wzrośnie prędkość zachodniego wiatru, na północy kraju możliwe porywy wiatru do 70 km/h.


PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Pierwsza połowa września zdominowana została przez suchą aurę z deficytem opadów, co przyczyniło się do opadania poziomu wody w rzekach. W najbliższych dniach opady mają pojawiać się częściej, jednak sumy nie będą wysokie, a to ostatecznie nie będzie miało większego przełożenia na sytuację hydrologiczną w Polsce. Niewielkie wzrosty mogą pojawiać się na rzekach w południowej Polsce, do strefy wody średniej, miejscami wysokiej.

Dorzecze Wisły
W nadchodzącym tygodniu na Wiśle prognozowana jest stabilizacja stanu wody i odcinkowe wahania, głównie w strefie wody niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły obserwować będziemy głównie stabilizację i spadki stanu wody w strefie średniej i niskiej. W czwartek na rzekach górskich mogą wystąpić niewielkie wzrosty związane z prognozowanym opadami deszczu, którym mogą chwilowo towarzyszyć opady burzowe. Poniżej urządzeń hydrotechnicznych możliwe są wahania i wzrosty stanów wody, zależne od prowadzonej gospodarki wodnej.

W zlewni Bugu i Narwi prognozuje się stabilizację i spadki stanów wody, odcinkowo wahania i wzrosty. Stany wody w zlewni Narwi i Bugu układać się będzie w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Po prognozowanych opadach deszczu mogą miejscami zaznaczyć się niewielkie wzrosty w aktualnych strefach.

W zlewniach pozostałych dopływów środkowej i dolnej Wisły przewiduje się stabilizację oraz niewielkie wahania po prognozowanych opadach deszczu w aktualnych strefach.

Starorzecze Bugu, 11.09.2023 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Starorzecze Bugu, 11.09.2023 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozujemy stabilizację stanu wody w strefie średniej i niskiej. W kolejnych dniach przeważać będzie stabilizacja i niewielkie wzrosty w aktualnych strefach stanów wody. Na Odrze środkowej prognozowane są wahania na granicy strefy średniej i niskiej, które będą związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze swobodnie płynącej przewidujemy powolne i stopniowe spadki w strefie wody niskiej. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa i przebieg wyrównany stanów wody, miejscami wahania wywołane pracą urządzeń wodnych oraz zbiorników retencyjnych. Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody średniej i niskiej, miejscami wysokiej.

Na Warcie i dopływach dominować będzie stabilizacja i niewielkie spadki stanów wody. Lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

Na Noteci i dopływach przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody. Mogą występować także wahania i wzrosty związane z oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższych dniach wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Żuławach i na Zalewie Wiślanym prognozowane są wahania poziomów wody w strefie wody średniej. Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stan wody układać się będzie w strefie wody niskiej i średniej. Możliwe są lokalne wahania stanów wody na pograniczu stref niskiej i średniej, z tendencją do opadania.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni uległa znacznemu pogorszeniu. Obecnie notujemy 150 stacji z przepływem poniżej SNQ – o 25 stacji więcej niż tydzień temu. Zwiększenie się liczby stacji z niskimi przepływami nastąpiło w związku z dominowaniem wyżowej, suchej, słonecznej i ciepłej aury.

W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm) w minionym tygodniu sytuacja uległa pogorszeniu. Wskaźnik wilgotności gleby w południowej części kraju przekracza 45%, a lokalnie nawet 70%. W woj. lubuskim i wielkopolskim oraz na krańcach wschodnich Lubelszczyzny i Podlasia jest poniżej 35%. W warstwie 7-28 cm sytuacja jest zbliżona do tej w płytszym poziomie gleby. Najmniej wilgoci jest w warstwie gleby 28-100 cm. W tym przypadku dominują obszary z wilgotnością 5-35%, jedynie na południu Polski wskaźnik wilgotności miejscami przekracza 70%.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Aktualnie w Polsce obowiązują 43 ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu wydano dwa nowe ostrzeżenia o suszy hydrologicznej.

W nadchodzącym tygodniu sytuacja pod kątem niżówki nie ulegnie większym zmianom. Prognoza meteorologiczna wskazuje na ochłodzenie oraz występowanie niewielkich opadów w całym kraju. Znaczące opady atmosferyczne w rozważanym okresie nie są prognozowane.

Suma skumulowanego opadu od początku września 2023.

Suma skumulowanego opadu od początku września 2023.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 14.09.2023 r.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 14.09.2023 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 14.09.2023 r. godz. 8:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 14.09.2023 r. godz. 8:00.