Przejdź do treści

12.10.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (13-19.10.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższy tydzień upłynie pod znakiem zmieniającej się aury. Piątek i sobota będą bardzo ciepłe, natomiast od niedzieli odczujemy wyraźne ochłodzenie. Z zachodu na wschód przemieszczać się będą ośrodki niżowe, a wraz z nimi układy frontów atmosferycznych, którym towarzyszyć będą opady deszczu oraz porywisty wiatr. We wtorek przejściowo rozbuduje się wyż i będzie więcej chwil ze słońcem, jednak od środy ponownie znajdziemy się w zasięgu niżu.

Tatry. Fot. Witold Kaszkin| IMGW-PIB
Tatry. Fot. Witold Kaszkin| IMGW-PIB

 

W piątek od zachodu stopniowo nasuwać się będzie strefa frontu ciepłego. Miejscami, głównie na północy, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14°C na północnym wschodzie do 22°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w zachodniej połowie kraju okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy. Porywy wiatru w górach do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane, na zachodzie i północy duże i tam przelotne opady deszczu. Ciepła – temperatura minimalna od 13°C do 16°C, tylko na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat około 11°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach na zachodzie do 70 km/h, w Sudetach do 110 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Sobota będzie pochmurna i deszczowa, za sprawą przemieszczającego się od północnego zachodu frontu chłodnego. Miejscami  możliwe słabe burze. Temperatura maksymalna od 16°C na północy, 22°C w centrum, do 25°C na południu; nad morzem 14-15°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo na zachodzie w porywach do 75 km/h. Nad morzem wiatr okresami silny do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich; w Sudetach od 110 km/h do 80 km/h.
Noc z soboty na niedzielę z rozpogodzeniami i temperaturami około 5-8°C. Nad morzem i w górach możliwy przelotny deszcz. Wiatr umiarkowany, w porywach nad morzem do około 80 km/h, zachodni.
 
W niedzielę zachmurzenie będzie duże z licznymi rozpogodzeniami, szczególnie na południowym zachodzie. Miejscami, głównie nad morzem, możliwy jest przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 8°C do 12°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, nad morzem silny, około 40 km/h, okresami w porywach do 80 km/h, zachodni.
Noc z niedzieli na poniedziałek również będzie chłodna, z temperaturą minimalną od 2°C do 5°C, nad morzem do 9°C. W rejonach pogórskich Karpat i Sudetów może ona spaść do około 0°C.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z możliwością słabych opadów deszczu. Nadal chłodno, około 10°C w całym kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, z zachodu.

Wtorek pogodny, za wyjątkiem Pomorza, gdzie możliwy jest przelotny deszcz. W nocy na południu i wschodzie możliwe przygruntowe przymrozki. W dzień chłodno od 8°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków zmieniających się.

W środę pochmurno, z północy na południe przemieszczać się będzie strefa przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 12°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni.

W czwartek więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Gdzieniegdzie słaby deszcz, a w górach i na Suwalszczyźnie możliwe opady śniegu. W nocy około 0°C, jedynie nad morzem około 4°C. W dzień od 3°C na północnym wschodzie, około 7°C w centrum, do 10°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, północny.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Przed nami dynamiczna sytuacja pogodowa. Do soboty ciepło, jednak od niedzieli, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, będzie odczuwalnie chłodniej. Nie prognozujemy dużych opadów, a najsilniejsze porywy wiatru wystąpią nad morzem, gdzie mogą wystąpić wzrosty poziomu morza do strefy wody wysokiej.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Okresowo mogą występować wahania i wzrosty w obecnych strefach stanów wody spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na środkowej i dolnej Wiśle przewidywana jest głównie stabilizacja i opadanie stanu wody w strefie wody niskiej. Wahania stanów wody mogą wystąpić na środkowym odcinku rzeki, poniżej zbiornika we Włocławku. W ujściu Wisły może zaznaczyć się strefa wody średniej.

W zlewniach dopływów Wisły prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. W najbliższych dniach prognozowane są przelotne i słabe opady deszczu. Największe opady spodziewane są w nocy z czwartku na piątek, ale ich sumy nie przekroczą 10-15 mm w ciągu 12 h. W związku z tym nie przewidujemy większych zmian w aktualnej sytuacji hydrologicznej. W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły prognozujemy stabilizację i wahania stanów wody – w strefie niskiej i średniej, a lokalnie wysokiej. Większe wahania i wzrosty mogą wystąpić poniżej budowli hydrotechnicznych i zależne będą od ich pracy.

Brda w Bydgoszczy. Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB
Brda w Bydgoszczy. Fot. Dariusz Witkowski | IMGW-PIB

 

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozujemy wyrównany przebieg stanów wody, niewielkie wahania w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Stan wody na Odrze skanalizowanej układać się będzie w strefie wody średniej i zależny będzie od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Możliwe są większe wzrosty i wahania za sprawą prowadzonej gospodarki wodnej. Na odcinku rzeki swobodnie płynącym stany wody będą układać się na pograniczu strefy niskiej i średniej, ulegając nieznacznym wahaniom. Na granicznym odcinku Odry przewidujemy stabilizację i niewielkie wahania w strefie wody niskiej, odcinkowo średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą układały się w strefie wody średniej i niskiej, tylko lokalnie wysokiej. Prognozujemy stabilizację i niewielkie wahania, z tendencją spadkową. Większe wzrosty i wahania mogą wystąpić na lewobrzeżnych dopływach środkowej Odry, w związku z pracą urządzeń hydrotechnicznych. W rozważanym okresie prognozowane są słabe i przelotne opady deszczu, do 10-15 mm/12 h w czwartek i piątek, które nie przyczynią się do zmiany aktualnej sytuacji hydrologicznej w dorzeczu Odry.

Na Warcie przeważać będzie stabilizacja i niewielkie spadki stanów wody. W zlewniach dopływów Warty prognozowana jest stabilizacja i nieznaczne spadki stanów wody, lokalnie możliwe wzrosty oraz wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefie wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższym tygodniu wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Żuławach i Zalewie Wiślanym prognozujemy dynamiczny przebieg sytuacji hydrologicznej. Od czwartku przeważać będą wahania i wzrosty poziomu wody na stacjach hydrologicznych morskich i będących pod wpływem morza. Najsilniejsze porywy wiatru są prognozowane na Wybrzeżu w sobotę i niedzielę. W kolejnych dniach sytuacja zacznie się powoli stabilizować.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody układać się będą w strefie wody niskiej i średniej. Możliwe są krótkotrwałe wzrosty do strefy wody wysokiej, zwłaszcza w odcinkach ujściowych rzek.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni uległa poprawie. Obecnie notujemy 113 stacje z przepływem poniżej SNQ – o 33  stacje mniej niż tydzień temu.

Suma skumulowanego opadu od początku października 2023.
Suma skumulowanego opadu od początku października 2023.

 

W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm w głąb) wskaźnik wilgotności gleby na przeważającym obszarze kraju wynosi 40-50%. Jedynie w woj. małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim na znacznym obszarze przekracza 75%. W warstwie 7-28 cm sytuacja jest zbliżona, z tą różnicą, że wilgoci jest jeszcze mniej. Najtrudniejsze warunki panują w warstwie gleby na głębokości 28-100 cm (jest to głębokość, w której wiele roślin ma swoje korzenie). Na przeważającym obszarze Polski wilgotność nie przekracza 40%, a lokalnie jest niższa niż 20%. W tej warstwie największa wilgotność występuje w obszarach górskich i pogórskich Sudetów i Karpat.

Aktualnie w Polsce obowiązuje 55 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu odwołano dwa ostrzeżenia. W perspektywie najbliższych dni istnieje prawdopodobieństwo odwołania kolejnych ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie powoli spadać. Krótszy dzień i schyłek wegetacji roślin powoduje mniejsze straty wody, a przelotne opady i niskie temperatury przyczynią się do poprawy sytuacji hydrologicznej.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 12.10.2023 r.
Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 12.10.2023 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 12.10.2023 r. godz. 08:00.
Stan wody na rzekach w Polsce 12.10.2023 r. godz. 08:00.