Przejdź do treści

11.01.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (12-18.01.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższych dniach spodziewamy się kontynuacji zimowej aury z mrozem i opadami śniegu, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju. Na zachodzie śnieg będzie przechodził okresami w marznący deszcz lub mżawkę, powodując gołoledź. Temperatura odczuwalna może być niższa ze względu na porywisty wiatr, który miejscami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne, pogarszając widzialność. Początek ferii z zimowym krajobrazem w całej Polsce.

W piątek na ogół pochmurno z przejaśnieniami, na wschodzie i południu okresami więcej słońca. Wystąpią opady śniegu, na Pomorzu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Na Podlasiu i Warmii przyrost pokrywy śnieżnej o 3-5 cm. Miejscami w centrum i na zachodzie mogą pojawiać się marznące opady deszczu lub mżawki, powodując gołoledź. Początkowo na zachodzie utrzymywać się będą mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od –6°C i –4°C na południowym wschodzie, około –1°C w centrum, do 1°C na zachodzie i 3°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 60 km/h, powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę jeszcze dość mroźno na wschodzie i południu, tam temperatura minimalna od około –8° do –4°C, poza tym od –3°C do –1°C, nad samym morzem około 1°C. Kolejne noce z mniejszym mrozem, w połowie tygodnia ponownie chłodniej. Na zachodzie opady marznące i gołoledź!

W sobotę zachmurzenie przeważnie duże, większe przejaśnienia i rozpogodzenia tylko w górach. W całym kraju opady – na wschodzie i w centrum śniegu do 2-3 cm, na zachodzie i Pomorzu również deszczu ze śniegiem i tam możliwy deszcz marznący powodujący gołoledź. Temperatura w dzień od –4°C na północnym wschodzie, około 0°C w centrum, do 2-3°C na zachodzie i wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany,  w całym kraju porywisty, na północy i zachodzie porywy do 60 km/h, nad morzem do 65 km/h, w górach do 75 km/h, zachodni i południowo zachodni, na wschodzie lokalnie południowy.

W niedzielę nadal pochmurno, na zachodzie i południu okresami większe przejaśnienia. Przelotne opady śniegu, na Pomorzu też deszczu ze śniegiem. W nocy z niedzieli na poniedziałek na Pomorzu opady śniegu mogą być dość silne, do około 10 cm. Temperatura maksymalna od –2°C na Podhalu, około 1°C w centrum i na południu, do 3°C nad morzem. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h na nizinach, nad morzem do 75 km/h, zachodni.

Wschód słońca na Śnieżce, 10.01.2024 r. Fot. Piotr Olszewski | IMGW-PIB

Wschód słońca na Śnieżce, 10.01.2024 r. Fot. Piotr Olszewski | IMGW-PIB

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady śniegu – na Pomorzu mogą być okresami intensywne. Temperatura w dzień od –2°C na południu i wschodzie do 2°C nad morzem. Wiatr nadal umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h na nizinach, nad morzem do 65 km/h, zachodni.

We wtorek dosyć pogodnie, na zachodzie i północy nieco więcej chmur i miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od –4°C na wschodzie, około –1°C w centrum, do 1°C nad morzem. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, nad morzem porywy do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

W środę przeważnie pogodnie, tylko na północy pochmurno z opadami śniegu. Temperatura w dzień od –3°C na wschodzie, około –1°C w centrum, do 2°C na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 55 km/h, nad morzem do 70 km/h, południowo-zachodni.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na wschodzie i południu opady śniegu. Temperatura w dzień od –2°C do 1°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, na ogół zachodni i południowo-zachodni.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W kolejnym tygodniu spodziewamy się ocieplenia, jednak w nocy temperatury nadal spadać będą poniżej 0°C. Powodować to będzie okresowe wahania i wzrosty stanów wody związane z dalszym rozwojem (a w dzień również powolnym ustępowaniem) zjawisk lodowych. Spływ wód opadowo-roztopowych z końca zeszłego roku będzie miał coraz mniejszy wpływ na sytuację hydrologiczną. Większość stanów wody układać się będzie w strefie wody średniej.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle dominować będzie stabilizacja stanów wody, lokalnie wystąpić mogą wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody średniej. Na środkowej Wiśle dominować będzie tendencja spadkowa w strefie wody średniej, miejscami początkowo w strefie wody wysokiej. Na dolnej Wiśle w pierwszym okresie prognozy zaznaczą się niewielkie wzrosty i wahania, a następnie stabilizacja i spadki w strefie wody wysokiej i średniej. Poniżej ujścia Narwi możliwe są wahania, a w okolicach Płocka również wzrosty związane z rozwojem zjawisk lodowych

Na dopływach górnej Wisły dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody. Lokalnie występować mogą wzrosty związane z topnieniem pokrywy śnieżnej, szczególnie w ciągu dnia oraz pod koniec okresu prognozy z opadami. W związku z utrzymywaniem się w nocy ujemnych temperatur prognozuje się dalszy wpływ zjawisk lodowych na przebieg stanów wody. Lokalnie stany wody będą ulegały wahaniom, również o gwałtownym charakterze, spowodowanym podpiętrzaniem poziomu wody. Wahania mogą również wystąpić w skutek ustępowania zjawisk lodowych. Liczba przekroczeń stanów umownych będzie się zmniejszać, a stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej.

W zlewni Narwi i zlewni Bugu stany wody będą charakteryzowały się głównie wyrównanym przebiegiem z widoczną miejscami tendencją spadkową. Jednocześnie, w wyniku utrzymywania się nadal niskich temperatur (północny wschód kraju będzie najzimniejszym regionem), występować mogą wahania i wzrosty wywołane rozwojem zjawisk lodowych. Taka sytuacja możliwa jest szczególnie na Bugu, gdzie już obecnie obserwujemy znaczące podpiętrzenie stanów wody w okolicach Wyszkowa i Popowa. Stany wody układać się będą w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Przekroczenia stanów umownych będą się w większości utrzymywać.

Zator śryżowy na Pilicy w Sulejowie, 10.01.2024 r. Fot. SHM Sulejów | IMGW-PIB

Zator śryżowy na Pilicy w Sulejowie, 10.01.2024 r. Fot. SHM Sulejów | IMGW-PIB

Na pozostałych dopływach Wisły również obserwowane będą spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody wysokiej i średniej. Lokalnie wpływ na stany wody będą miały zjawiska lodowe, powodujące wahania i wzrosty. Przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywać.

Dorzecze Odry
Stany wody górnej Odry będą początkowo opadały, a następnie wykazywały wyrównany przebieg w strefie wody średniej. Na odcinku skanalizowanym możliwe są większe wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody średniej i wysokiej. Od profilu wodowskazowego w Ścinawie obserwowane będą spadki stanu wody, do stref poniżej stanów umownych, w strefie wody wysokiej. Od profilu w Połęcku Odrą przemieszczać się będzie fala wezbraniowa związana jeszcze ze spływem wód opadowo-roztopowych z końca grudnia. Stany wody będą początkowo nieznacznie wzrastały (również przy przekroczonych stanach umownych), a następnie wykazywały tendencje spadkową w strefie wody wysokiej. Stany wody w ujściowym odcinku Odry będą ulegały wahaniom, początkowo z tendencją wzrostową, w strefie wody średniej i do wysokiej.

Na dopływach górnej i środkowej Odry dominować będą spadki i późniejsza stabilizacja stanów wody. Lokalnie, pod koniec okresu prognozy, wystąpić mogą wzrosty związane z prognozowanymi opadami. Z powodu prognozowanej niskiej temperatury powietrza w nocy (szczególnie w czwartek i piątek oraz po weekendzie) lokalnie rozwijać się mogą zjawiska lodowe, szczególnie na mniejszych rzekach i ciekach górskich, co może skutkować lokalnymi popiętrzeniami stanów wody, m.in. w zlewni Nysy Kłodzkiej. Dodatkowo większe wahania możliwe są na odcinkach rzek pod wpływem urządzeń wodnych, szczególnie zbiorników energetycznych. Stany wody będą układać się w strefie wody średniej i wysokiej. Liczba przekroczeń stanów umownych będzie spadać, choć w zlewni Widawy i zlewni Baryczy będą się one nadal utrzymywać.

Na Warcie i jej dopływach prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie niskiej. Przekroczenia stanów umownych będą się utrzymywać przy widocznej tendencji spadkowej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach przez cały okres prognozy dominować będą wahania poziomu wody w strefie wody średniej i wysokiej związane ze zmienną sytuacją meteorologiczną i pojawianiem się wiatru z sektora północnego. Lokalnie wzrosty mogą być gwałtowne z przekroczeniami stanów ostrzegawczych.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przeważać będzie stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody w strefie wody średniej i lokalnie wysokiej. W ujściowych odcinkach rzek dochodzić może okresowo do wzrostów związanych ze zjawiskiem cofki.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie notowane są dwie stacje z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie powinna się znacząco zmieniać i pozostanie na poziomie niskim.

Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2024.

Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2024.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Ostrzeżenia hydrologiczne 11.01.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 11.01.2024 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 11.01.2024 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 11.01.2024 r. godz. 7:00.