Przejdź do treści

09.02.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (10-16 lutego 2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższy weekend z północnego zachodu na wschód i południe Polski będzie przemieszczał się niż z frontami atmosferycznymi, który przyniesie opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Lokalnie wystąpią opady marznące. Odczucie zimna będzie potęgował silny i porywisty wiatr, w porywach nad morzem do 85 km/h. Od poniedziałku stopniowe ocieplenie i znaczna poprawa pogody. Wiatr osłabnie, a temperatura w dzień będzie wzrastać miejscami nawet do 10°C.

W piątek na ogół pochmurno, jedynie początkowo na południu Polski więcej przejaśnień. Miejscami pojawią się słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, nad morzem i na zachodzie głównie deszczu. Temperatura w dzień od –2°C i –1°C na południowym wschodzie, przez około 2°C w centrum, do 6°C na zachodzie; chłodniej w kotlinach karpackich, od –4°C do –2°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W nocy na południu kraju nadal mroźno, temperatura minimalna około –5°C, poza tym od 0°C do 2°C. Na obszarach podgórskich Karpat możliwy spadek temperatury do –15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i zachodzie okresami dość silny i w porywach do 60 km/h, nad morzem i w rejonie Zalewu Wiślanego w porywach do 85 km/h, południowo-zachodni. W górach wiatr będzie powodował zamiecie śnieżne.

W sobotę zachmurzenie duże, na wschodzie i w centrum opady śniegu i deszczu ze śniegiem, poza tym opady deszczu lub mokrego śniegu. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie możliwy deszcz marznący, powodujący gołoledź. Temperatura w dzień od – 1°C i 1°C na południowym wschodzie i na obszarach podgórskich Karpat do 6-8°C na zachodzie i na wybrzeżu. W nocy, po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem, miejscami może być ślisko. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem w porywach do 80 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, a w Karpatach do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W niedzielę jeszcze sporo chmur, nad morzem słabe opady deszczu, wysoko w górach opady śniegu. Temperatura w dzień od 0°C na wschodzie do 9°C na północnym zachodzie. W nocy we wschodniej połowie kraju nadal temperatura ujemna, około –2°C. Wiatr słaby z zachodu.

W poniedziałek odczuwalne ocieplenie, ale nadal sporo chmur i opady deszczu lub mżawki. Temperatura w dzień od 3°C na południowym wschodzie do 9°C na zachodzie, na Podhalu około 0°C. W nocy na południu kraju nadal mroźno, temperatura spadnie do około –5°C, a w górach do –9°C. Będzie wiał porywisty, zachodni wiatr.

We wtorek, środę, a także w czwartek pogoda bardzo podobna. Na ogół dużo pogodnego nieba i bez opadów. Temperatura w dzień od 3-5°C na wschodzie kraju do 8-9°C na zachodzie – tam w czwartek nawet do 11°C. Nocami, zwłaszcza w południowej połowie Polski, nadal spodziewane są spadki temperatury poniżej 0°C, lokalnie na Podhalu w środę do –7°C. Wiatr słaby z kierunków południowych i zachodnich, tylko we wtorek północno-zachodni.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Po okresie spokojnej, wyżowej i mroźnej pogody nastąpi zmiana. W weekend przez Polskę przechodzić będą fronty atmosferyczne, przynoszące opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Spodziewane jest także znaczne ocieplenie. Do soboty sytuacja hydrologiczna pozostanie dość stabilna, przewidywane jest również dalszy rozwój zjawisk lodowych. W drugiej połowie okresu prognozy rzeki zasilone zostaną wodami z topniejącego śniegu.

Na górnej Wiśle początkowo prognozowany jest wyrównany przebieg stanów wody, możliwe wahania wynikać będą głównie z pracy urządzeń hydrotechnicznych. Po weekendzie zaznaczyć się mogą lokalne wzrosty (szczególnie na Małej Wiśle) wynikające ze spływu wód opadowych i topnienia pokrywy śnieżnej. Na środkowej i dolnej Wiśle przeważać będzie stabilizacja stanów wody, z lokalną tendencją spadkową.

Na dopływach Wisły dominować będzie stabilizacja i wahania stanów wody. Początkowo, szczególnie na dopływach górnej Wisły, dalej rozwijać się będą zjawiska lodowe, lokalnie zakłócające przebieg stanów wody. Od niedzieli, w związku z przewidywanym ociepleniem, nastąpi powolne tajanie pokrywy śnieżnej oraz ustępowanie zjawisk lodowych – wpłynie to na lokalne wzrosty i wahania stanów wody, szczególnie na karpackich dopływach Wisły. Niewielkie wzrosty i wahania mogą wystąpić również po opadach prognozowanych na weekend. Stany wody na dopływach Wisły będą się układać głownie w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych w Januszewicach na Czarnej i w Białobrzegach na Pilicy będą się utrzymywać.

W zlewni Narwi i Bugu do końca tygodnia prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki w strefie wody średniej i wysokiej oraz punktowo niskiej. Od soboty w związku z prognozowanymi opadami oraz późniejszym ociepleniem (topnienie pokrywy śnieżnej) wystąpić mogą lokalne wahania i wzrosty, również powyżej stanów umownych. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się utrzymywać.

Na Odrze prognozowany jest dość wyrównany przebieg stanów wody, z widoczną niewielką tendencją spadkową. Większe wahania stanów wody zaznaczą się na odcinku skanalizowanym rzeki i będą wynikiem pracy urządzeń hydrotechnicznych.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały przeważnie wyrównany przebieg w strefach wody średniej i niskiej, a punktowo wysokiej. Niewielkie wahania stanów wody wystąpić mogą w sobotę i niedzielę w związku z prognozowanymi opadami. Ze względu na aktualny wysoki poziom wypełnienia rzek, niektóre wahania mogą mieć miejsce powyżej stanów umownych. Po weekendzie w górskich częściach zlewni dopływów górnej i środkowej Odry wystąpić mogą wahania i wzrosty związane z topnieniem pokrywy śnieżnej. Aktualne przekroczenia stanów umownych będą się w większości utrzymywać. Możliwe wzrosty na Widawie w Zbytowej związane będą głównie z pracą urządzeń wodnych.

Na Warcie prognozowana jest głównie stabilizacja stanów wody oraz lokalne spadki i wzrosty związane z pracą zbiorników wodnych. Na dopływach Warty również przeważać będzie stabilizacja. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

W okresie prognozy wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Zalewie Wiślanym i Żuławach obserwowane będą głównie wahania stanów wody w strefie wody średniej, a lokalnie wysokiej i niskiej. Od piątku do niedzieli na Wybrzeżu prognozowany jest silny i porywisty wiatr z sektora zachodniego, okresowo północnego. Wypłynie on na wzrosty i wahania poziomu wody do strefy wody wysokiej, lokalnie i krótkotrwale możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. W kolejnych dniach wiatr osłabnie i zmieni kierunek, co przyczyni się do opadania poziomu wody.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą się układały przeważnie w strefie wody średniej. W weekend przeważać będą wahania i wzrosty do strefy wody wysokiej, punktowo możliwe wzrosty zbliżone do progu ostrzegawczego.
Na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację i lokalne wahania, w weekend również wzrosty stanu wody, związane z prognozowanymi opadami i pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy nie uległa w minionym tygodniu większej zmianie. Obecnie przepływy poniżej SNQ występują na 9 stacjach. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywała się na podobnym poziomie.