Przejdź do treści

07.12.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (08-14.12.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższych dniach do Polski wkroczy stopniowe ocieplenie, jednak poprzedzone ono będzie niebezpieczną pogodą, która w weekend obejmie obszar całego kraju. Spodziewamy się opadów śniegu, które od zachodu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący, który powodować będzie gołoledź. Od poniedziałku wyraźnie cieplej, na zachodzie kraju nawet do 7-8°C, ale zacznie nasilać się wiatr, który chwilami będzie porywisty, a we wtorek na północnym zachodzie kraju może osiągać w porywach 65 km/h.

Zachód słońca na Śnieżce, Fot. Piotr Krzaczkowski IMGW-PIB

Zachód słońca na Śnieżce, Fot. Piotr Krzaczkowski IMGW-PIB

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południowym zachodzie możliwe rozpogodzenia. Miejscami słabe opady śniegu, bez opadów jedynie na południowym zachodzie. Na zachodzie, południu i w centrum do godzin okołopołudniowych mogą utrzymywać się marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od –6°C na północnym wschodzie, około –1°C w centrum, do 1°C na zachodzie i na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu kraju. Miejscami opady śniegu, na zachodzie przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na zachodzie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od –10°C na północnym wschodzie, około –4°C w centrum, do –1°C na zachodzie i 0°C na wybrzeżu, w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek temperatury do –12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy, na południu miejscami słaby, zmienny. Miejscami ślisko na drogach i chodnikach.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na południu kraju. Na wschodzie miejscami słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, przejściowo marznącego i powodującego gołoledź. Rano na południu lokalne mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od –4°C na wschodzie, około 0°C w centrum, do 3°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy miejscami porywisty, południowy i południowo-wschodni, na południu wiatr przejściowo słaby, zmienny. W Sudetach wiatr w porywach do 55 km/h.

W niedzielę pogoda nadal dynamiczna. Zachmurzenie duże i będą występować opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznący i powodujący gołoledź. Temperatura wyniesie od –1°C na północnym wschodzie, około 2°C w centrum, do 6°C na zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na wybrzeżu w porywach do 60 km/h, z kierunków południowych.

W poniedziałek pochmurno. Miejscami opady deszczu, a na północy, wschodzie i południu także deszczu ze śniegiem i tam lokalnie możliwe też opady marznące i gołoledź. Temperatura wyniesie od 0°C w rejonach podgórskich do 8°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni.

We wtorek nadal dużo chmur z opadami deszczu, a na Suwalszczyźnie także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C na północnym wschodzie do 7°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, na północnym zachodzie w porywach do 65 km/h, przeważnie zachodni i południowo-zachodni.

W środę postępujące od północy lekkie ochłodzenie. Będzie pochmurno z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a na północy także samego śniegu. Temperatura od 1°C na północnym wschodzie do 5°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół południowo-wschodni.

W czwartek już wyraźnie chłodniej w całym kraju. Na południu i zachodzie kraju będzie pochmurno z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze więcej przejaśnień i na ogół bez opadów. Na termometrach od –1°C na północnym wschodzie do 4°C lokalnie na zachodzie i nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni.

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W najbliższym tygodniu z dnia na dzień będzie robić się cieplej. Jeszcze do weekendu w całym kraju noce mroźne, ale w dzień na zachodzie Polski temperatura będzie nieznacznie powyżej 0°C. Od poniedziałku już w całej Polsce w dzień temperatura dodatnia, a nocne przymrozki będą możliwe tylko na wschodzie. Co za tym idzie, zmieniać się będzie również charakter opadów: początkowo możliwe są jeszcze opady śniegu, ale od soboty będą to głównie opady marznące, a następnie deszcz.

Liwiec, 07.12.2023 r., Fot. Izabela Adrian IMGW-PIB

Liwiec, 07.12.2023 r., Fot. Izabela Adrian IMGW-PIB

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle przez większość tygodnia dominować będzie stabilizacja stanów wody, lokalnie wahania. Dopiero od poniedziałku, w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, prognozowane są wzrosty stanów wody. Na środkowej Wiśle przewidywana jest głownie stabilizacja stanu wody. Pod koniec okresu prognostycznego poniżej ujścia Narwi zaznaczą się niewielkie wzrosty. Na dolnej Wiśle prognozowane są wahania i spadki stanu wody. Stany wody na Wiśle układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły do niedzieli prognozowane są spadki bądź wahania stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Wahania spowodowane będą głównie pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz dalszym rozwojem zjawisk lodowych. Od poniedziałku stopniowo rozpocznie się tendencja wzrostowa stanów wody na rzekach, która utrzyma się do końca okresu prognostycznego. Stany wody mogą wzrosnąć do strefy wody wysokiej, niewykluczone jest punktowe przekroczenie stanów ostrzegawczych. Jedynie w zlewniach górskich, gdzie przez całą dobę utrzymywać się będzie ujemna temperatura, stany wody nadal będą miały wyrównany przebieg.

W zlewni Narwi również początkowo przewidywana jest stabilizacja i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania, związane z rozwojem zjawisk lodowych i pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej i wysokiej. Na Bugu w związku z występującym zlodzeniem stany wody mogą okresowo wzrastać. W Popowie stan wody będzie układał się w strefie stanu zbliżonego do ostrzegawczego. Po weekendzie, wraz ze wzrostem temperatury powietrza, na rzekach występować będą wzrosty stanu wody związane ze spływem wód opadowo-roztopowych.

W zlewniach pozostałych dopływów środowej Wisły oraz w zlewniach dopływów dolnej Wisły sytuacja będzie podobna jak w pozostałej części dorzecza. Po początkowych spadkach i lokalnych wahaniach stanów wody, wraz z ociepleniem i topnieniem pokrywy śnieżnej, zaznaczą się wzrosty w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

Dorzecze Odry
Sytuacja w dorzeczu Odry będzie układać się podobnie jak w dorzeczu Wisły, z tą różnica, że tu ocieplenie przyjdzie wcześniej.

Na górnej Odrze i na odcinku skanalizowanym Odry środkowej prognozowane są początkowo niewielkie wahania stanów wody w strefie wody średniej. Większe wahania dobowe mogą wystąpić na odcinku Brzeg Dolny–Ścinawa, głównie w wyniku prowadzonej gospodarki wodnej. Po weekendzie zaznaczą się wzrosty stanów wody lub wahania z tendencją wzrostową na ogół w obecnych strefach stanów. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane jest stopniowe opadanie stanów wody w strefie wody średniej. Lokalnie mogą zaznaczać się wahania stanów wody. Pod koniec okresu prognostycznego zaznaczy się tendencja wzrostowa związana ze spływem wód opadowo-roztopowych. Na granicznym odcinku Odry przewidywane są spadki lub wahania stanów wody w strefie wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry do końca weekendu prognozowane są niewielkie wahania stanów wody, widoczna tendencja spadkowa oraz większe wahania lokalne spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Największe zmiany mogą wystąpić zwłaszcza na Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Bobrze i Kwisie w wyniku prowadzonej gospodarki wodnej. Lokalnie, zwłaszcza na odcinkach rzek górskich mogą wystąpić zjawiska lodowe. Na Widawie oraz w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy i Korzeńsku na Orli stany wody będą stopniowo opadały w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. Po weekendzie, w związku ze znacznym ociepleniem powodującym topnienie śniegu oraz z prognozowanymi opadami deszczu, występować będą wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy wody wysokiej, punktowo możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na górnej Warcie prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody. Poniżej Zbiornika Jeziorsko zaznaczą się wzrosty stanów wody spowodowane zwiększonym odpływem. W zlewniach dopływów Warty dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody. Występować mogą również wzrosty oraz wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Po weekendzie w zlewni Warty przewidywana jest tendencja wzrostowa stanów wody.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych kilku dni wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Szczecińskim oraz Zalewie Wiślanym i Żuławach prognozowane są wahania poziomów wody w strefie wody średniej. Okresowo, zwłaszcza po weekendzie, możliwe są wahania z tendencją wzrostową.

Na rzekach Przymorza oraz rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego przewidywane są wahania i spadki stanów wody – w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Po weekendzie, w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, możliwe będą wzrosty stanów wody.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie notujemy 11 stacji z przepływem poniżej SNQ.

Aktualnie w Polsce obowiązują trzy ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu zostało odwołane jedno ostrzeżenie. W najbliższych dniach liczba ostrzeżeń będzie utrzymywać się na zbliżonym poziomie.

Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie będzie wykazywała większych zmian. Początkowo występować będą głównie opady śniegu, ale po weekendzie będą to już głownie opady deszczu. Przyczyni się to do lokalnej poprawy sytuacji hydrologicznej pod względem niżówki.

Suma skumulowanego opadu od początku grudnia 2023.

Suma skumulowanego opadu od początku grudnia 2023.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 07.12.2023 r.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 07.12.2023 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 07.12.2023 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 07.12.2023 r. godz. 7:00.