Przejdź do treści

07.03.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (08-14.03.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższy weekend będzie słoneczny, tylko na południu kraju okresami więcej chmur i słaby deszcz. Nocami i nad ranem pojawią się gęste mgły osadzające szadź. Przymrozki utrzymają się do soboty, a na wschodzie kraju do poniedziałku. W ciągu dnia temperatura wzrośnie nawet do 15°C na południu kraju. Na początku tygodnia spodziewamy się opadów deszczu, miejscami intensywnych. W drugiej połowie tygodnia chłodniej i wrócą przymrozki.

Mazowsze, 07.03.2024 r. Fot. Emilia Szewczak |IMGW-PIB.

Mazowsze, 07.03.2024 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB.

W piątek słonecznie i bez opadów. Początkowo zwłaszcza na północy kraju gęste mgły. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie i południu do 9°C na zachodzie. Wiatr słaby i  umiarkowany, wschodni, tylko na wschodzie zmienny. W nocy z piątku na sobotę mgły na północy i południu, z widzialnością do 200 m, osadzające szadź. W całym kraju mróz od –6°C do –1°C.

Sobota na ogół słoneczna. Po południu na zachodzie więcej chmur i miejscami słabe opady deszczu. W Sudetach słaby śnieg. Temperatura maksymalna od 4°C w rejonie Suwałk, około 9°C w centrum do 11°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, w Sudetach w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni i wschodni. W nocy z soboty na niedzielę przymrozki jeszcze na wschodzie i północy kraju, do –3°C.

Niedziela na północy, wschodzie i w centrum pogodna i bez opadów. Na południu Polski większe zachmurzenie i opady deszczu. W dzień najchłodniej będzie na północy do 5-6°C, w centrum około 12°C, do 15°C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i w całym kraju porywisty, w górach porywy do 70 km/h, wschodni i południowo-wschodni. Nocą z niedzieli na poniedziałek przymrozki tylko na Podlasiu i Warmii do –2°C.

Poniedziałek w całym kraju pochmurny i deszczowy. W Sudetach opady o umiarkowanym natężeniu. Temperatura od 5°C nad morzem do 13°C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad  morzem i w górach do 60 km/h, przeważnie wschodni i południowo-wschodni.

We wtorek nadal pochmurno i deszczowo, na północnym wschodzie opady deszczu ze śniegiem. Na Dolnym Śląsku i w Sudetach intensywny deszcz. Temperatura maksymalna od 3°C w rejonie Suwałk do 13°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem do 60 km/h, z kierunków zmieniających się. W nocy z wtorku na środę przymrozki na Pomorzu, Podlasiu i Warmii, spadki do –2°C.

W środę na północy pogodnie, na pozostałym obszarze kraju pochmurno z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. W górach opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 1°C na północnym wschodzie do 7°C na Pomorzu. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany i porywisty, północno-wschodni i północny. W nocy ze środy na czwartek mróz w całym kraju, od –5°C w rejonie Suwałk do –1°C na południu.

W czwartek na północy i zachodzie słonecznie, poza tym pochmurno. Na południu i w górach opady śniegu. Temperatura w dzień od –1°C na południu do 7°C na Pomorzu. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni.

 

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Wyżowa, sucha, stabilna i słoneczna pogoda sprawi, że aż do końca weekendu na rzekach i wzdłuż Wybrzeża stany wody będą przede wszystkim opadać i mieć przebieg ustabilizowany. Na coraz większej liczbie stacji stany wody opadną do strefy stanów średnich i niskich. Przekroczenia stanów alarmowych będą się utrzymywać, ale na niektórych stacjach hydrologicznych stany wody opadną poniżej stanów ostrzegawczych (m. in. na Warcie w Świerkocinie, na rzece Osa i na Polskiej Wodzie w Bogdaju). Prognozowane opady od weekendu mogą przyczynić się do wahań i wzrostów na rzekach.

Rzeka Czarna, Januszewice, 28.02.2024 r. Fot. Sylwester Dacz |IMGW-PIB.

Rzeka Czarna, Januszewice, 28.02.2024 r. Fot. Sylwester Dacz | IMGW-PIB.


Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowany jest wyrównany przebieg stanów wody, a także wahania w strefie stanów średnich spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych i stopni wodnych. Od 10 marca mogą pojawić się niewielkie wzrosty wskutek prognozowanych opadów deszczu i spływu wody opadowej. Na Wiśle środkowej początkowa stabilizacja stanów wody w drugiej części prognozy zmieni się na niewielkie wzrosty stanów wody, od kilku do około 30 cm. Na przebieg stanów wody wpływ będą mieć wody dopływające ze zlewni Narwi, a także praca zbiornika we Włocławku. Do stacji hydrologicznej Modlin przeważać będzie strefa stanów średnich, a poniżej strefa stanów wysokich. Na dolnej Wiśle prognozowana jest stabilizacja stanów wody w strefie wody wysokiej i na pograniczu strefy stanów średnich i wysokich.

Na dopływach górnej Wisły sytuacja hydrologiczna początkowo nie zmieni się znacząco. Przewidywane są stabilizacja i opadanie stanów wody, głównie w strefie stanów średnich, miejscami wysokich i niskich. Od nocy z niedzieli na poniedziałek w zlewniach rzek położonych na terenie woj. śląskiego i małopolskiego oraz świętokrzyskiego mogą nastąpić niewielkie wzrosty lub wahania stanów wody związane z prognozowanymi opadami – głównie w obecnych strefach stanu.

W zlewni Narwi i Bugu zdecydowanie dominować będzie strefa stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych (w Rajgrodzie). Obserwowane będzie opadanie stanów wody i stabilizacja. Lokalnie możliwe będą wahania, których wielkość zależeć będzie od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na Narwi utrzyma się strefa stanów wysokich z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych (Ploski, Wizna, Orzechowo). W Orzechowie na Narwi widoczne będą znaczne wahania powyżej stanu ostrzegawczego, na które wpływ ma ilość zrzucanej wody przez zaporę w Dębem. W zlewni Narwi przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na ogół będą się utrzymywać.

Na Bugu na wszystkich stacjach hydrologicznych (poza Małkinią) stany wody pozostaną powyżej progów ostrzegawczych, nie odznaczając się żadną wyraźną tendencją zmiany, ewentualnie niewielkimi spadkami. Pod koniec okresu prognozy w Strzyżowie stan wody może opaść poniżej stanu ostrzegawczego (650 cm). Na dopływach Bugu (Huczwa i Krzna) stany wody będą początkowo opadać, następnie stabilizować się. Od poniedziałku, w związku z przewidywanymi słabymi opadami deszczu, opadanie zostanie zahamowane, mogą nastąpić również nieduże wzrosty – na Huczwie w strefie stanów wysokich, a na Krznie powyżej stanu ostrzegawczego.

Na pozostałych dopływach środkowej i dolnej Wisły przewidywane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wysokiej i średniej oraz początkowo jeszcze powyżej stanów ostrzegawczych na Pilicy, Wkrze, Drwęcy i Osie.


Dorzecze Odry
Ustabilizowany przebieg stanów wody w strefie wody średniej i niskiej prognozowany jest na górnej Odrze. Miejscami mogą wystąpić wahania. W poniedziałek możliwe są tam opady deszczu, które spowodować mogą niewielkie wzrosty stanu wody. Na odcinku Odry skanalizowanej stan wody będzie ulegał wahaniom w zakresie wody średniej, w zależności od pracy stopni wodnych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej przeważać będą powolne spadki w strefie wysokiej. Na granicznym odcinku Odry przez większą część tygodnia utrzymają się przekroczenia stanów ostrzegawczych w Kostrzynie nad Odrą, Gozdowicach, Bielinku, ale przy tendencji opadającej. Na stacjach powyżej Zalewu Szczecińskiego (Gryfino, Widuchowa) przeważać będą spadki w strefie wody wysokiej.

Na lewostronnych dopływach Odry górnej i środkowej stany wody początkowo będą utrzymywać się w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich. Prognozowane są spadki, stabilizacja i wahania zależne od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Opady deszczu, które przewidywane są od początku przyszłego tygodnia, mogą powodować wzrosty stanów wody, szczególnie na rzekach górskich i w mniejszych zlewniach, lokalnie powyżej stanów umownych. Na prawostronnych, nizinnych dopływach Odry środkowej wciąż obserwowane są stany wody powyżej stanów umownych. Stany wody będą stopniowo, powoli opadać lub mieć stabilny przebieg. W Bogdaju na Polskiej Wodzie stan wody opadnie poniżej progu ostrzegawczego. W Krzyżanowicach na Widawie ustąpi przekroczenie stanu alarmowego, a w Zbytowej na Widawie i w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy wraz z końcem okresu prognozy stan wody znajdzie się w okolicy stanu około alarmowego. Pozostałe przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywać.

W zlewni Warty, a także na dopływach dolnej Odry stany wody pozostaną przede wszystkim w strefie stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Prognozowane jest powolne opadanie i stabilizacja stanów wody. Lokalne zaburzenia i wahania będą wynikać z pracujących urządzeń hydrotechnicznych. Na Warcie w Śremie, Poznaniu, Obornikach i Świerkocinie stan wody obniży się poniżej progów ostrzegawczych. W Kostrzynie nad Odrą na Warcie utrzyma się przekroczenie stanu alarmowego, ale przy wyraźnej tendencji spadkowej. Na pozostałe przekroczenia stanów alarmowych (Kanał Mosiński i Obra) duży wpływ ma praca urządzeń hydrotechnicznych; przekroczenia te utrzymają się. Na Noteci przekroczenia stanów ostrzegawczych na ogół wciąż będą występować. Na stany wody na Noteci również wpływ mają urządzenia hydrotechniczne.


Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu kolejnych dni na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach prognozowane są wahania i spadki poziomów wody głównie w strefie wody średniej. Po weekendzie wystąpi silny i porywisty wiatr z kierunków wschodnich, który może doprowadzić do większych wahań poziomu morza.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozuje się stabilizację, spadki i lokalne wahania stanów wody.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie notujemy dwie stacje z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie powinna się znacząco zmieniać.

Suma skumulowanego opadu w marcu 2024 r.

Suma skumulowanego opadu w marcu 2024 r.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne 07.03.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 07.03.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 07.03.2024 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 07.03.2024 r. godz. 7:00.