Przejdź do treści

06.07.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (07-13.07.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższe dni upalne i słoneczne. W weekend pogodę będzie kształtował wyż i nie powinno padać. W poniedziałek i w środę wrócą silne burze z gradem. W sobotę temperatura na zachodzie wzrośnie powyżej 30°C, podobnych wartości możemy spodziewać się w kolejnych dniach w większości regionów Polski.

W piątek słonecznie i bez opadów. Temperatura maksymalna od 22°C na Pomorzu do 28°C w centrum kraju i na zachodzie, w dolinach karpackich i kotlinach górskich od 22°C do 25°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich i północnych.

W sobotę słonecznie i pierwsze upały. Temperatura maksymalna od 24°C na wschodzie i północy do 30°C na zachodzie, nad morzem i w rejonach podgórskich około 22°C. Wiatr słaby, północno-zachodni i północny, w wielu miejscach też zmienny.

W niedzielę nadal bez opadów i bardzo upalnie. Na zachodzie temperatura wzrośnie do 33°C, w centrum 29°C, na wschodzie około 26°C. Chłodniej tylko nad morzem, od 20°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Nocą z niedzieli na poniedziałek na zachodzie temperatura nie spadnie poniżej 18°C.

W poniedziałek we wschodniej połowie kraju słonecznie, na zachodzie i południu więcej chmur i pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze z gradem. Opady w burzach mogą być okresami silniejsze, a porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna od 20°C nad morzem, 29°C w centrum, do 31°C na zachodzie i południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

We wtorek już bez burz, ale przelotny deszcz pojawi się miejscami na Pomorzu i na południu. Poza tym dużo słońca i na zachodzie nadal upalnie, temperatura może dochodzić do 30°C. Poza tym od 20°C nad morzem do 29°C w centrum. Wiatr słaby.

W środę spodziewamy się ponownie silnych burz, przemieszczających się z zachodu na wschód kraju. Opady mogą być intensywne, a wiatr w porywach dochodzić do 70 km/h. Przed opadami jeszcze upalnie i temperatura wzrośnie do 33°C w centrum, na zachodzie 29°C. Wiatr będzie umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

W czwartek nadal miejscami przelotne opady, ale na zachodzie więcej przejaśnień. Temperatura maksymalna zbliży się do 30°C już tylko w centrum, poza tym od 24°C do 28°C.

 

PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się kontynuacji letniej pogody. Do Polski powrócą upały – temperatury miejscami przekroczą 30°C. Po pogodnym i bezdeszczowym weekendzie w tygodniu więcej lokalnych burz i przelotnych opadów. Na rzekach dominować będą spadki i stabilizacja. Nastąpi dalszy rozwój suszy hydrologicznej.

Dorzecze Wisły
Na Wiśle prognozowana jest stabilizacja i widoczna tendencja spadkowa stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Pod koniec okresu prognozy na wielu stacjach stan wody opadnie do strefy wody niskiej.

Na dopływach Wisły, w tym z zlewni Narwi i Bugu, dominować będzie stabilizacja i spadki stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie w wysokiej. Po weekendzie, w związku z prognozowanymi przelotnymi opadami i burzami, lokalnie pojawiać się mogą wahania i wzrosty stanów wody, głównie w obecnych strefach stanu. W przypadku szczególnie intensywnych opadów lub ich kumulacji, szczególnie na mniejszych ciekach, w zlewniach górskich i na obszarach zurbanizowanych, wzrosty mogą być gwałtowne. Nie można wykluczyć punktowego, przeważnie krótkotrwałego, przekroczenia stanów umownych. Lokalnie przebieg stanów wody zaburzony będzie przez pracę urządzeń wodnych.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze dominować będzie wyrównany przebieg stanów wody. Na skanalizowanym odcinku Odry środkowej stany wody będą ulegały większym wahaniom w wyniku prowadzonej tam gospodarki wodnej. Poniżej odcinka skanalizowanego dominować będzie stabilizacja. Stany wody na Odrze układać się będą w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry sytuacja będzie podobna do tej w zlewni Wisły. Dominować będzie stabilizacja i opadanie stanów wody, w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, punktowo wysokiej. Od poniedziałku prognozowane są przelotne opady deszczu oraz burze – mogą one powodować wzrosty i wahania stanów wody, które w zlewniach górskich, na mniejszych rzekach i na obszarach zurbanizowanych mogą być gwałtowne, z punktowymi przekroczeniami stanów umownych. Większe zmiany stanów wody pojawią poniżej zbiorników energetycznych, zwłaszcza na Bystrzycy, Bobrze i Kwisie.

Na Warcie i dopływach również prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie – w wyniku prognozowanych po weekendzie opadów i pracy urządzeń hydrotechnicznych – wahania i wzrosty. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą głównie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, na Zalewie Wiślanym, Żuławach oraz w ujściu Wisły i ujściu Odry początkowo możliwe są lokalne wzrosty poziomu wody do strefy wody wysokiej. Przez weekend dominować będzie stabilizacja i wahania w strefie wody średniej. Po weekendzie wahania i wzrosty mogą być większe.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego prognozowane są stabilizacja i wahania stanów wody – w strefie wody średniej i niskiej. Większe wahania i wzrosty, w obecnych strefach stanu, możliwe są po weekendzie w związku z prognozowanymi opadami burzowymi.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni uległa znacznemu pogorszeniu. Obecnie notujemy 142 stacje z przepływem poniżej SNQ – o 45 więcej niż tydzień temu. Obserwowane opady miały głownie przelotny charakter. Większe wartości były notowane jedynie punktowo, w formie intensywnych opadów towarzyszących burzom. W połączeniu z wysokimi temperaturami i intensywną wegetacją spowodowało to szybki wzrost liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Brak większych opadów w ciągu ostatniego tygodnia spowodowały spadek wskaźnika wilgotności gleby w warstwie przypowierzchniowej 0-7 cm. W rejonach podgórskich i w górach Karpat wskaźnik wilgotności jest nawet powyżej 70%. Najmniej korzystne warunki są w woj. łódzkim, gdzie w przypowierzchniowej warstwie gleby wartości wskaźnika są poniżej 25%. Sytuacja w głębszych warstwach gleby 7-28 cm i 28-100 cm nie uległa większej zmianie i jest dużo trudniejsza. W tych przypadkach obszary z wilgotnością gleby 20-30% obejmują o wiele większy obszar północno zachodniej i centralnej Polski, jak również punktowo notowane są w jej wschodnich dzielnicach.

Aktualnie w Polsce obowiązują 43 ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu odwołano ostrzeżenia obejmujące zlewnie Słupi, Łęgu i Środkowej Noteci, wydano również nowe ostrzeżenia dotyczące Odry i zlewni Parsęty. Ostrzeżenia dotyczące suszy obejmują dużą część dorzecza Warty i prawostronnych dopływów środkowej Odry, zlewnie wielu rzek Przymorza oraz dużą część północno wschodniej Polski. W kolejnych dniach problem suszy będzie się dalej pogłębiał, szczególnie podczas weekendu. Przyczyni się do tego przewidywana sytuacja meteorologiczna – prognozowane są upały oraz brak opadów deszczu mogących znacząco poprawić sytuację.