Przejdź do treści

05.10.2023

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (06-12.10.2023 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższym tygodniu pogoda będzie zmienna, ale już jesienna. Kolejne niże ściągną do Polski chłodne powietrze polarne morskie, ale w połowie przyszłego tygodnia możliwe jest ocieplenie. Zwykle będzie deszczowo, szczególnie w północnej połowie kraju, oraz wietrznie – w nocy z piątku na sobotę i w sobotę wiatr może być groźny.

Chmury. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB
Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

W piątek zachmurzenie zwykle umiarkowane, w północnej połowie kraju wzrastające do dużego,  miejscami wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 14°C na północnym wschodzie do 19°C na południowym zachodzie kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na północy po południu wzmagający się do dość silnego, z porywami do 60 km/h, a na wybrzeżu do 70 km/h, z kierunków zachodnich.
W nocy niż nad Bałtykiem gwałtownie się pogłębi. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, z porywami do 60-70 km/h, a nad morzem do 95 km/h. Niemal w całym kraju będzie padał deszcz, na północy sumy mogą sięgać 10 mm. Na wybrzeżu możliwe są burze. Będzie stosunkowo ciepło: od 10°C na północnym wschodzie do 15°C na zachodzie i nad morzem.

Sobota pochmurna i deszczowa za sprawą frontu chłodnego przemieszczającego się z północy do centrum Polski. Utrzyma się umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach do 65-80 km/h, nad morzem do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Temperatura maksymalna wyniesie od 14°C na północnym wschodzie do 20°C na południu.
W nocy strefa opadów przesunie się na południe, a od północy kraju będzie się stopniowo rozpogadzać. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60-70 km/h, ale skręci na północno-zachodni i północny. Napływająca chłodna masa powietrza spowoduje, że temperatura minimalna wyniesie od 4°C na północnym wschodzie do 10°C na południu i nad morzem.
 
W niedzielę zachmurzenie będzie duże, ale z licznymi rozpogodzeniami, szczególnie na zachodzie. Miejscami, głównie na południu i wschodzie, możliwy przelotny deszcz. Wyraźnie ochłodzi się – temperatura maksymalna wyniesie od 8°C do 13°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 55-65 km/h, zwykle północno-zachodni.
Noc z niedzieli na poniedziałek również będzie chłodna, z temperaturą minimalną od 1°C do 5°C, nad morzem do 9°C. W rejonach pogórskich Karpat może ona spaść do około –1°C, a przygruntowe przymrozki będą możliwe w centrum i na wschodzie Polski.

W poniedziałek na ogół pogodnie, tylko na północy więcej chmur i miejscami opady deszczu. Nadal chłodno, w najcieplejszym momencie dnia zwykle od 10°C do 13°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, z zachodu.

Wtorek pochmurny i deszczowy, ale z zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie od 9°C na Podlasiu, około 13°C w centrum, do 18°C na zachodzie. Wiatr nadal będzie porywisty, z kierunków zachodnich.

W środę i czwartek wyraźne ocieplenie, z temperaturą maksymalną nawet do 22-25°C. Miejscami może padać słaby deszcz. W czwartek na północnym zachodzie może zaznaczyć się aktywny front chłodny i przelotnym deszczem i burzami oraz z silnymi porywami wiatru do 80-95 km/h.


PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Październik zaczął się bardzo ciepło – we wtorek (03.10.2023 r.) w Legnicy temperatura sięgnęła 29,3°C i tym samym został pobity rekord temperatury dla tego miesiąca od 1966 r.
Najbliższe dni przyniosą jednak ochłodzenie, okresami dość znaczne, w nocy z niedzieli na poniedziałek miejscami mogą występować przygruntowe przymrozki. Opady będą na ogół miały charakter przelotny. Na Wybrzeżu okresowo, w związku z silnym wiatrem, mogą występować znaczne wahania lub wzrosty stanów wody.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Okresowo mogą występować wahania w obecnych strefach stanów wody spowodowane prognozowanymi opadami deszczu (weekend) lub pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na środkowej i dolnej Wiśle przewidywana jest głównie stabilizacja lub tendencja spadkowa w strefie wody niskiej, lokalnie  średniej. Poniżej zbiornika we Włocławku mogą występować wahania stanów wody. W ujściowym odcinku Wisły w okresach silnego wiatru występować będą gwałtowne wzrosty stanów wody lub znaczne wahania do strefy wody wysokiej.

W zlewniach dopływów Wisły prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. W weekend w zlewniach górnej Wisły lokalnie mogą zaznaczyć się wahania lub wzrosty związane z prognozowanymi opadami. W zlewniach dopływów dolnej Wisły do wtorku mogą pojawiać się okresowe wahania lub niewielkie wzrosty stanów wody spowodowane przelotnymi opadami deszczu. Wahania stanów wody spodziewane są na odcinkach rzek będących pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze dominować będą spadki i niewielkie wahania stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. W weekend mogą zaznaczyć się większe wahania spowodowane prognozowanymi opadami deszczu. Na skanalizowanej Odrze środkowej stany wody będą się wahać zależnie od pracy urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są wahania stanów wody z tendencją spadkową w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Na granicznym odcinku Odry przewidywane są stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie niewielkie wzrosty – w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. W ujściowym odcinku możliwe są większe wahania lub wzrosty stanu wody na skutek występowania okresowo silnego, porywistego wiatru.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą miały tendencję spadkową i przebieg wyrównany – w strefach wody średniej i niskiej. Lokalnie możliwe są wahania stanów wody wynikające z pracy urządzeń wodnych, w tym zbiorników retencyjnych, np. zbiornika Mietków na Bystrzycy na początku okresu. Miejscami w zlewniach górnej i środkowej Odry będzie utrzymywał się stan suszy hydrologicznej.
 
Na Warcie przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie możliwe niewielkie wzrosty. W zlewniach dopływów Warty prognozowana jest stabilizacja i niewielkie spadki stanów wody, lokalnie możliwe niewielkie wzrosty. Występować mogą także wzrosty oraz wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej.

Rzeka Wilga, Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB
Rzeka Wilga, Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

 

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W najbliższym tygodniu wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim, Żuławach i Zalewie Wiślanym poziomy wody będą miały zmienny przebieg. W czwartek oraz w weekend, w związku z silnym wiatrem z kierunków północnych, prognozowane są wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, niewykluczone punktowe przekroczenia stanu ostrzegawczego. W pozostałym okresie poziom wód na stacjach morskich będzie się wahał z tendencją spadkową.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody układać się będą w strefie wody niskiej i średniej. Możliwe są lokalne wahania stanów wody na pograniczu stref średniej i niskiej. Prognozowane na najbliższe dni opady nie spowodują większej zmiany w sytuacji hydrologicznej w tym regionie. W ujściowych odcinkach rzek do morza w trakcie występowania silnego, północnego wiatru możliwa jest cofka i wzrosty stanu wody.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej na przestrzeni ostatnich 7 dni w zasadzie się nie zmieniła. Obecnie notujemy 146 stacji z przepływem poniżej SNQ – o 4 stacje więcej niż tydzień temu.

W przypowierzchniowej warstwie gleby (0-7 cm w głąb) wskaźnik wilgotności gleby na przeważającym obszarze kraju wynosi 40-50%. Jedynie w woj. małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim na znacznym obszarze przekracza 75%. Najtrudniejsza sytuacja panuje miejscowo w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim i mazowieckim, gdzie wilgotność gleby jest na niskim poziomie, miejscami niższa niż 35%.

W warstwie 7-28 cm w głąb sytuacja jest zbliżona to tej panującej w warstwie płytszej, z tą różnicą, że wilgoci jest jeszcze mniej. Najgorsze warunki występują na głębokości 28-100 cm (jest to głębokość, w której wiele roślin ma swoje korzenie). Na przeważającym obszarze Polski wilgotność gleby nie przekracza tu 40%, a lokalnie prawie w każdym z województw są miejsca, gdzie jest niższa niż 20%. W tej warstwie największa wilgotność występuje w obszarach górskich i pogórskich Sudetów i Karpat.

Suma skumulowanego opadu od początku października 2023.

Suma skumulowanego opadu od początku października 2023.


Aktualnie w Polsce obowiązuje 57 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. W ostatnim tygodniu wydano jedno nowe ostrzeżenie dla Odry środkowej od Słubic do Warty. W perspektywie najbliższych dni istnieje prawdopodobieństwo wydania nowych ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ utrzymywać się będzie na podobnym poziomie. Krótszy dzień i schyłek wegetacji roślin powoduje mniejsze straty wody, ale opady deszczu nie są na tyle wystarczające, aby uzupełnić braki wody w glebie. W związku z powyższym sytuacja pod względem suszy hydrologicznej przez najbliższy tydzień nie ulegnie większym zmianom.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 05.10.2023 r.

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną (kolor szary) 05.10.2023 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 05.10.2023 r. godz. 8:00.
Stan wody na rzekach w Polsce 05.10.2023 r. godz. 8:00.