Przejdź do treści

04.01.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (05-11.01.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W najbliższych dniach spodziewamy się powrotu zimy z silnym mrozem i opadami śniegu. Spływ mroźnej masy powietrza z północy Europy spowoduje duże spadki temperatury, nocami nawet do –21°C, –18°C, zwłaszcza na północnym wschodzie i na krańcach południowych kraju. Dodatkowo w nadchodzący weekend na południu kraju wystąpią opady śniegu, a także opady deszczu marznącego powodującego gołoledź. Będzie ślisko i niebezpiecznie.

Widok z Kasprowego Wierchu, 28.12.2023 r., Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

Widok z Kasprowego Wierchu, 28.12.2023 r., Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB

W piątek na ogół pochmurno, choć na północy oraz miejscami na południu kraju możliwe większe przejaśnienia. Miejscami słabe opady śniegu, na południowym zachodzie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, miejscami marznący i powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od –7°C i –4°C na północnym wschodzie, około –1°C w centrum, na Lubelszczyźnie i Pomorzu, do 3-6°C na południu. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany i porywisty, zachodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 70 km/h, powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, na północy i w centrum opady śniegu, na południu opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego powodującego gołoledź. W Karpatach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Początkowo na północnym wschodzie utrzymywać się będą mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura w dzień od –5°C na północnym wschodzie, około –1°C na Pomorzu i w centrum, do 4-7°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-wschodni i północny, jedynie na północnym zachodzie początkowo wschodni.

W niedzielę na północnym wschodzie pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite. Miejscami na Pomorzu, a także na południu i południowym wschodzie kraju opady śniegu, na krańcach południowych Śląska, Małopolski i Podkarpacia okresami dość silne. W nocy z soboty na niedzielę spadek temperatury na północnym wschodzie do –18°C. Temperatura maksymalna od –11°C na północnym wschodzie, około –4°C, –2°C w centrum i na południu, do 1°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południu kraju i Pomorzu duże z większymi przejaśnieniami i tam możliwe opady śniegu. W nocy z niedzieli na poniedziałek spadek temperatury na północnym wschodzie do –21°C. Temperatura w dzień od –13°C, –11°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około –8°C, –6°C na przeważającym obszarze, do 0°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni.

We wtorek dosyć pogodnie w całym kraju, jedynie na północnym wschodzie nieco więcej chmur. Na południu kraju mgły marznące, osadzające szadź. W nocy z poniedziałku na wtorek spadek temperatury na północnym wschodzie i na południu do –20°C.  Temperatura maksymalna w dzień od –10°C w rejonach podgórskich Karpat, około –5°C w centrum, do 2°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, przeważnie zachodni.

W środę na południu i zachodzie pogodnie, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na krańcach wschodnich lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura w dzień od –7°C na południowym wschodzie, około –1°C w centrum, do 3°C na północy. Wiatr słaby, zachodni.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na wschodzie i południowym wschodzie opady śniegu. Temperatura w dzień od –4°C na południu do 3°C na północy. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.   

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najbliższe dni pod względem hydrologicznym upłyną pod znakiem dalszego przemieszczania się wód opadowo-roztopowych w dół zlewni, przy dominującej strefie wody wysokiej oraz z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi i alarmowymi. Od weekendu opadów będzie mniej, a temperatury spadną znacząco poniżej 0°C. Spowoduje to stopniową stabilizację na rzekach. Punktowo rozwijać się mogą zjawiska lodowe.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle przeważać będzie stabilizacja i lokalne wahania. Początkowo, do weekendu, zaznaczą się wzrosty związane ze spływem wód opadowo-roztopowych. Wpływ na przebieg stanów wody będzie miała także praca zbiorników wodnych. Poniżej ujścia Sanu obserwować będziemy powolną tendencję wzrostową związaną ze spływem wód opadowo-roztopowych przez większość okresu prognostycznego. W profilu hydrologicznym Zawichost w piątek możliwe jest niewielkie przekroczenie stanu ostrzegawczego. Na środkowej i dolnej Wiśle po początkowej stabilizacji również prognozowane są wzrosty. Możliwe osiągnięcie stanu ostrzegawczego na stacjach Chełmno i Tczew, a na stacjach Wyszogród, Kępa Polska, Toruń, Fordon i Grudziądz – około ostrzegawczego. Stany wody na Wiśle układać się będą w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły początkowo przeważać będą wahania i wzrosty stanów wody związane z prognozowanymi opadami, topnieniem pokrywy śnieżnej na obszarach górskich i podgórskich oraz spływem wód opadowo-roztopowych z poprzednich dni w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie niskiej. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się utrzymywać. Na Brynicy w Brynicy i Kozłowej Górze utrzyma się przekroczenie stanu alarmowego. Od niedzieli spodziewamy się niewielkich opadów oraz znacznego ochłodzenia. Wpłynie to na stopniową stabilizację sytuacji hydrologicznej – dominować będą spadki i stabilizacja oraz lokalne wahania związane z końcowym etapem spływu wód w dół zlewni. Na mniejszych rzekach i w górach rozwijać się mogą zjawiska lodowe wpływające lokalnie na przebieg stanów wody.

Na Narwi i Bugu początkowo prognozowane są głównie wzrosty stanu wody, spowodowane spływem wód opadowo-roztopowych oraz prognozowanymi opadami.  W weekendu rozpocznie się tendencja do stabilizacji – w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie niskiej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się utrzymywać.  Na dopływach Narwi i Bugu w początkowym okresie prognozy przewiduje się stabilizację i wahania stanu wody związane z dalszym spływem wód opadowo-roztopowych, z prognozowanymi opadami i z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie w niskiej. Następnie stany wody będą wykazywały przebieg wyrównany, lokalnie z tendencją spadkową. W związku z prognozowanym silnym mrozem, na rzekach w zlewni Narwi, a od początku tygodnia również w zlewni Bugu, zaczną pojawiać się zjawiska lodowe podpiętrzające lokalnie poziom wody.

Na pozostałych dopływach środkowej i dolnej Wisły przewiduje się na ogół stabilizację,  w kolejnych dniach  z tendencją spadkową oraz lokalne wahania i wzrosty, szczególnie początkowo w zlewni Wieprza,  Pilicy, Liwca i Bzury, związane ze dalszym spływem wód opadowych w strefie wody wysokiej i średniej.

Warta w Obornikach, 28.12.2023 r., Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

Warta w Obornikach, 28.12.2023 r., Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze początkowo wystąpią wzrosty w strefie wody średniej, a następnie wysokiej. Na odcinku skanalizowanym stany wody będą ulegać wahaniom związanym głównie z pracą jazów i stopni wodnych, w strefie wody średniej oraz wysokiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej stany wody będą początkowo opadać i wahać się w strefie wody wysokiej, również powyżej stanów umownych. Dziś po południu i w nocy możliwy jest ponowny wzrost powyżej stanu ostrzegawczego w profilu Ścinawa i powyżej stanu alarmowego w Głogowie. Na odcinku rzeki do Słubic stany wody będą stabilizować się, a następnie wahać w strefie powyżej granicy stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych. Poniżej ujścia Warty prognozowane są w pierwszych dniach prognozy wzrosty, w Widuchowej i Gryfinie nawet powyżej stanu alarmowego. Od weekendu poziom wody będzie opadał, a następnie ulegał stabilizacji.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry, szczególnie w zlewni Małej Panwi, Nysy Kłodzkiej, Stobrawy, Ślęzy, Kaczawy, Baryczy i Nysy Łużyckiej, w pierwszych dniach prognozy nadal lokalnie występować mogą wahania i wzrosty stanów wody, głównie w strefie wody wysokiej, związane z prognozowanymi opadami oraz spływem wód w dół zlewni. Na obszarach górskich na stany wody wpływać będzie topnienie pokrywy śnieżnej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych, a w zlewni Widawy i Baryczy również alarmowych, będą się początkowo utrzymywać. W kolejnych dniach ich liczba będzie spadać. Po weekendzie dominować będzie stabilizacja i tendencja spadkowa. Ponadto wzrosty i wahania stanów wody mogą wystąpić na odcinkach rzek w zasięgu oddziaływania urządzeń wodnych, zwłaszcza poniżej zbiorników energetycznych. Od niedzieli na mniejszych rzekach górskich pojawić się mogą zjawiska lodowe, głownie w postaci śryżu i lodu brzegowego.
Na Warcie i jej dopływach początkowo zaznaczą się jeszcze wzrosty i wahania stanów wody, a od weekendu będziemy obserwować coraz więcej odcinków rzek, gdzie dominować będzie stabilizacja i spadki stanów wody. Najdłużej tendencja wzrostowa utrzyma się na samej Warcie. Liczba stacji z przekroczonymi stanami ostrzegawczymi będzie powoli spadać. Przekroczenie stanu ostrzegawczego na Warcie w Kostrzynie Nad Odrą utrzyma się. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody wysokiej i średniej, lokalnie niskiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Zachodniego Wybrzeża oraz na Zalewie Szczecińskim jeszcze dziś prognozowane są wzrosty  i wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych. Od jutra notowane będą spadki do strefy wody wysokiej, a następnie średniej.

Wzdłuż Wybrzeża Wschodniego, na Zalewie Wiślanym i na Żuławach początkowo dominować będą wahania poziomów wody w strefie wody wysokiej. W kolejnych dniach pojawi się tendencja spadkowa do strefy wody średniej.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego początkowo przeważać będą wahania i wzrosty. W kolejnych dniach pojawi się stabilizacja i tendencja spadkowa. Stany wody układać się będą początkowo głownie w strefie wody wysokiej, a następnie średniej.  

SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa większej zmianie. Obecnie notowane są 3 stacje z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie będzie wykazywała większych zmian. Liczba stacji nadal będzie niska.

Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2024.

Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2024.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Ostrzeżenia hydrologiczne 04.01.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 04.01.2024 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 04.01.2024 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 04.01.2024 r. godz. 7:00.