Przejdź do treści

29.02.2024

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (01-07.03.2024 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Marzec przywita nas wiosenną aurą. Najbliższy weekend będzie ciepły i w wielu miejscach słoneczny. Słabych opadów deszczu spodziewamy się na południu i zachodzie kraju. Nocami i nad ranem będą utrzymywały się gęste mgły. W drugiej połowie tygodnia ochłodzenie, w ciągu dnia temperatura wyniesie do 10°C, a nocami pojawi się mróz.

Mazowsze, 26.02.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Mazowsze, 26.02.2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

W piątek zachmurzenie umiarkowane, na południu przeważnie duże i tam słabe opady deszczu. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej na szczytach Tatr o około 4 cm. Początkowo w wielu miejscach gęste mgły. Temperatura maksymalna od 8°C nad morzem do 16°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach w porywach do 70 km/h powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, południowo-wschodni i południowy.
W nocy z piątku na sobotę mgły na południu i wschodzie, z widzialnością do 300 m.

Sobota na ogół pochmurna z większymi przejaśnieniami i miejscami słabe opady deszczu, wysoko w górach śniegu. Bez opadów jedynie na Podlasiu. Temperatura maksymalna od 8°C na północy, około 13°C w centrum, do 15°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach w porywach do 70 km/h, południowo-wschodni i południowy.

Niedziela na wschodzie i w centrum pogodna i bez opadów. Na północy Polski większe zachmurzenie i przelotne opady deszczu. W dzień najchłodniej będzie nad morzem do 7°C, na północy około 12°C, do 16°C w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i na Pomorzu porywisty, południowo-wschodni.

Poniedziałek we wschodniej części kraju słoneczny, w zachodniej pochmurny i deszczowy. Temperatura od 9°C do 15°C, chłodniej nad morzem, lokalnie około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy miejscami porywisty, południowo-wschodni, na zachodzie skręci na zachodni.

We wtorek w zachodniej połowie kraju nadal pochmurno i deszczowo, na pozostałym obszarze pogodnie i bez opadów. W Sudetach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 5°C na północny do 12°C na południu i w centrum. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków północnych.
W nocy z wtorku na środę pierwsze przymrozki na Podlasiu i Warmii, tam spadki do –2°C.

W środę na przeważającym obszarze kraju pochmurno z opadami deszczu, tylko na północnym wschodzie na ogół słonecznie i bez opadów. W górach opady śniegu, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie możliwy deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 4-6°C na północnym wschodzie do 8-9°C w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.
W nocy ze środy na czwartek mróz na znacznym obszarze kraju, od –5°C w rejonie Suwałk do –1°C na Ziemi Łódzkiej. Bez mrozu tylko w województwach zachodnich.

W czwartek słonecznie, tylko na zachodzie i południu okresami zachmurzenie umiarkowane, ale bez opadów. Temperatura w dzień od 3°C na wschodzie do 9°C na zachodzie. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni.


SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Nadchodzący tydzień przyniesie spokój i wytchnienie od dynamicznej sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej. Brak znaczących opadów deszczu oraz wysoka jak na tę porę roku temperatura powietrza będą sprzyjać stabilizacji i stopniowym spadkom stanów wody na rzekach. Tylko lokalnie zaznaczą się wzrosty i wahania za sprawą spływu wód opadowych z górnych części zlewni.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle prognozuje się wahania i dalsze spadki w strefie średniej. Na środkowym odcinku Wisły początkowo stany wody będą opadać, a następnie ich przebieg będzie wyrównany, z możliwością niewielkich wahań i wzrostów poniżej ujścia Narwi, a także pod wpływem pracy zbiornika we Włocławku. Stany wody na dolnej Wiśle będą początkowo wykazywały wyrównany przebieg, a następnie dominować będzie stabilizacja w strefie wody wysokiej.

Na dopływach górnej Wisły prognozuje się przeważnie stabilizację i spadki stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i punktowo niskiej. W związku z przelotnymi opadami deszczu w trakcie nadchodzącego tygodnia, możliwe są wahania i niewielkie wzrosty na mniejszych rzekach woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Liczba przekroczeń stanów umownych będzie powoli spadać.
W zlewni Narwi i Bugu będzie miała miejsce stabilizacja i opadanie stanu wody w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej. Mogą nastąpić wahania i wzrosty pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych i słabych opadów deszczu. Na górnym Bugu zaznaczą się dalsze spadki stanu wody w strefie wysokiej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych będą się na ogół utrzymywały, jedynie w Kryłowie możliwy jest spadek poniżej progu ostrzegawczego. Na dolnym Bugu spadki w strefie wody wysokiej, w Popowie stan wody opadanie poniżej progu alarmowego.

W zlewniach pozostałych dopływów środkowej Wisły przewidywana jest stabilizacja stanu wody, miejscami wahania spowodowane spływem wód opadowych oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody wysokiej, lokalnie w średniej.

Wisła w Warszawie, 26.02.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB.

Wisła w Warszawie, 26.02.2024 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB.

Dorzecze Odry
Na górnej Odrze początkowo prognozowane są spadki i stabilizacja w strefie wody średniej. Na Odrze skanalizowanej stan wody będzie ulegał wahaniom na granicy strefy wody średniej i wysokiej, w zależności od pracy zbiorników. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej przeważać będą spadki; początkowo w strefie wysokiej, a następnie średniej. Poniżej Głogowa przeważać będzie strefa wody wysokiej, a przekroczenia stanów umownych będą się utrzymywały. Początkowo, na Odrze swobodnie płynącej nadal będą miały miejsce wzrosty powyżej stanów umownych. Na granicznym odcinku Odry przewiduje się wzrosty w strefie wody wysokiej, powyżej stanów ostrzegawczych w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Pod koniec okresu prognostycznego na dolnej Odrze zaznaczy się tendencja spadkowa stanów wody.

W zlewni górnej i środkowej Odry przeważać będą spadki stanów wody ze strefy wysokiej do średniej. Przekroczenia stanów umownych będą się utrzymywały głównie na prawostronnych dopływach Odry (Widawa, Barycz). W wyniku słabych opadów deszczu oraz pracy urządzeń hydrotechnicznych może dojść do wzrostów i wahań stanów wody, przeważnie w aktualnych strefach stanu.

Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu kolejnych dni na Zalewie Szczecińskim, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach prognozowane są wahania i spadki poziomów wody w strefie wody średniej, punktowo wysokiej.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozuje się wahania i spadki w strefie wody wysokiej, lokalnie średniej.


SUSZA HYDROLOGICZNA

Sytuacja pod kątem suszy hydrologicznej w ostatnich 7 dniach nie uległa zmianie. Obecnie nie notujemy stacji z przepływem poniżej SNQ. Aktualnie w Polsce nie ma ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Przez najbliższe 7 dni liczba stacji z przepływem poniżej SNQ nie powinna się znacząco zmieniać.

Suma skumulowanego opadu w lutym 2024.

Suma skumulowanego opadu w lutym 2024.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne 29.02.2024 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne 29.02.2024 r.

 

Stan wody na rzekach w Polsce 29.02.2024 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 29.02.2024 r. godz. 7:00.

 

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

 

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów wody od początku miesiąca.