Przejdź do treści

31.03.2022

Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni

Prognoza meteorologiczna

Początek najbliższego tygodnia ze zróżnicowaną pogodą. Będzie na ogół pochmurno, z przejaśnieniami jedynie na północy. Na południowym wschodzie Polski wystąpią znaczne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść ponad 40 cm. Pojawią się także silniejsze porywy wiatru nad morzem oraz w górach, rzędu 70-75 km/h, zwłaszcza w piątek i w sobotę nad ranem. Wszystko to za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego przy naszej południowej granicy. Weekend zdecydowanie chłodniejszy, wyższa temperatura od wtorku.

W piątek przeważnie pochmurno, z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Na południowym wschodzie opady okresami będą umiarkowane i tam ich suma wyniesie do 15 mm. Na północnym zachodzie Polski większe przejaśnienia i bez opadów. W południowo-wschodniej połowie kraju, z wyjątkiem Podkarpacia, przyrost pokrywy śnieżnej o 5-7 cm, w górach do 15 cm. Temperatura od -1°C w dolinach sudeckich i 0°C na Dolnym Śląsku, Mazowszu oraz północy Lubelszczyzny, około 2°C w centrum kraju do 7°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni, okresami dość silny i porywisty. Najsilniejsze porywy nad morzem i w górach: do 75 km/h. Lokalnie wystąpią zawieje śnieżne.

W nocy z piątku na sobotę nadal pochmurno. Nad morzem wystąpią przelotne opady deszczu ze śniegiem, na pozostałym obszarze kraju opady deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg, okresami o umiarkowanym natężeniu, w górach śnieg. Sumy opadów deszczu do 5-7 mm, przyrost pokrywy śnieżnej o 5-7 cm, w górach do 10 cm. Nad ranem miejscami ślisko. Temperatura minimalna od -3 do 0°C, a w rejonach podgórskich od -6°C do -4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem od 30 km/h do 40 km/h, porywisty, północno-wschodni i północny. Najsilniejsze porywy wystąpią nad morzem (60 km/h) i w górach (75 km/h). W rejonach opadów śniegu wiatr będzie powodował zawieje śnieżne.

W sobotę na południu, południowym wschodzie i wschodzie dużo chmur oraz opady śniegu (przyrost pokrywy 2-5 cm, w górach 8 cm); nad samym morzem przelotny deszcz ze śniegiem. Na pozostałym obszarze możliwe większe przejaśnienia. Temperatura w dzień 0-3°C w południowo-wschodniej połowie Polski i 4-7°C na pozostałym obszarze kraju. W rejonach podgórskich Tatr chłodniej, około -2°C. Wiatr północny, umiarkowany i porywisty, nad morzem w porywach do 70 km/h, na pozostałym obszarze do 55 km/h. Przy opadach śniegu będzie powodował zawieje śnieżne.

W niedzielę więcej przejaśnień, a opady jedynie na północnym zachodzie (deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg) oraz w górach i rejonach podgórskich (śnieg). Nad ranem mroźno: od -6°C na południowym wschodzie do 0°C nad morzem; w rejonach podgórskich około -9°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 1°C w Kotlinie Kłodzkiej, około 5°C w centrum, do 7°C na północny; w rejonach Podhala mróz do –2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W północnej połowie kraju opady deszczu, deszczu ze śniegiem i okresami samego śniegu. Temperatura minimalna od -6°C na południu do 3°C na północy. W rejonach podgórskich możliwe spadki nawet do ok. -10°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 4°C na północy do 8°C na południu. Wiatr umiarkowany i porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Nad morzem w porywach do 70 km/h, na pozostałym obszarze porywy do 50 km/h.

We wtorek w całym kraju pochmurno i opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna w nocy od 1°C do 4°C. Temperatura w dzień od 6°C nad morzem do 10°C na południowym zachodzie. Wiatr nadal umiarkowany i dość silny. Porywy wiatru na przeważającym obszarze do 70 km/h, natomiast nad morzem do 80 km/h.

W środę i czwartek na północy kraju dużo chmur oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze większe przejaśnienia i gdzieniegdzie opady deszczu. Temperatura minimalna od 2°C na północny do 8°C na południu. Temperatura maksymalna od 3°C na północy do 13°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach 60 km/h, południowo-zachodni.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

W nadchodzącym tygodniu nastąpi zmiana w pogodzie za sprawą niżu. Prognozowane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Będzie też chłodniej. Pogoda będzie bardziej dynamiczna, szczególnie na południu kraju, co przełoży się na sytuację hydrologiczną. Prognozowane są wahania i wzrosty, zwłaszcza w zlewniach rzek górskich Sudetów i Tatr.

Na górnej Wiśle prognozowany jest wzrost stanu wody w strefie wody średniej, a na Małej Wiśle – wysokiej. Największe wzrosty na górnym odcinku Wisły mogą nastąpić w trakcie weekendu, na skutek spływu wody opadowej z górnych dopływów rzeki. Na środkowej i dolnej Wiśle prognozuje się są głównie stabilizację i wahania w strefie wody średniej i niskiej.

W zlewniach dopływów górnej Wisły przeważać będą wahania i wzrosty, spowodowane prognozowanymi opadami atmosferycznymi. Największe opady spodziewane są między czwartkiem a sobotą na południu Polski i na południowym wschodzie. W czwartek i w nocy z czwartku na piątek na południowym wschodzie może spaść 20-40 mm deszczu. Możliwe są też opady śniegu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza w rejonach górskich. W piątek na Podkarpaciu sumy opadu mogą przekroczyć 20 mm. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie nawet 10-20 cm w ciągu 24 h. Stany wody będą wzrastać do strefy wody średniej i wysokiej. Możliwe są też lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych i punktowo alarmowych. W tej chwili wydane są ostrzeżenia hydrologiczne 2 dla zlewni Sanu i Wisłoka. Wzrosty mogą być gwałtowne z uwagi na opady deszczu, które będą topiły pokrywę śnieżną w górach. Stabilizacja nastąpi dopiero w niedzielę, gdy opady zaczną słabnąć i zanikać. Jednak już od wtorku możliwe jest nadejście kolejnej strefa z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami deszczu, która będzie wkraczać do Polski od zachodu, co przełoży się na ponowne wzrosty na rzekach. Na pozostałych dopływach środkowej i dolnej Wisły przeważać będą wahania i lokalne wzrosty pod wpływem opadów atmosferycznych, głównie w strefie wody średniej i niskiej, a lokalnie wysokiej.
Przekroczenie stanu ostrzegawczego na Jeziorze Rajgrodzkim będzie się początkowo utrzymywało.

Na górnym odcinku Odry prognozowana jest wahania i wzrosty stanu wody, za sprawą prognozowanych opadów atmosferycznych na Dolnym Śląsku. Na środkowym odcinku przewidywana jest stabilizacja lub słaba tendencja wzrostowa zakłócone wahaniami związanymi z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na dolnej Odrze poziom wody układać się będą w strefie wody średniej i na granicy wody niskiej. Przeważać będzie stabilizacja i nieznaczne wahania w aktualnych strefach,

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowany jest przebieg wyrównany, a także wzrosty i wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie mogą nastąpić wzrosty do strefy wody wysokiej. W zlewniach sudeckich dopływów Odry wzrosty i wahania zaznaczą się głównie w czwartek.

W zlewni Warty stany wody będą układały się w strefie średniej i niskiej, a lokalnie wysokiej. Prognozowane opady deszczu w tym regionie Polski mogą spowodować niewielkie wzrosty i wahania, głównie w aktualnych strefach stanu.

Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym sytuację kształtował będzie wiatr z sektora północnego. Wzrosty i wahania w strefie wody średniej i wysokiej zaznaczą się już na początku weekendu. Początek nadchodzącego tygodnia będzie spokojny, jednak od środy znowu prognozujemy pojawienie się silnego wiatru, który ponownie spowoduje wzrosty poziomu wody na stacjach morskich oraz w ujściowych odcinkach rzek uchodzących do Bałtyku.