Przejdź do treści

30.09.2019

Prognoza IMGW-PIB dla Polski na 40 tydzień 2019 roku

Niestety w najbliższym tygodniu jesień pokaże nam inne, niż swoje złote oblicze. Na ogół będzie pochmurno, deszczowo, a w poniedziałek dodatkowo jeszcze wietrznie.

Tydzień 40 – 30.09-06.10.2019 r. 

Początek tygodnia – wietrznie i deszczowo

Początek tygodnia nie będzie zbyt łaskawy pogodowo. Wszystko za sprawą dość głębokiego niżu, który będzie przemieszczał się znad Bałtyku nad Łotwę. Spowoduje to dość szybki wzrost gradientu barycznego nad Polską, a przez to wzrost prędkości wiatru. Silny wiatr, z kierunków zachodnich, dokuczać będzie rano na zachodzie i południu kraju, by stopniowo w ciągu dnia obejmować coraz większy obszar Polski. Maksymalne porywy wiatru spodziewane są w godzinach popołudniowych i będą dochodzić do 100 km/h na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Łódzkiej, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej, w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Nieco słabszy wiatr, w porywach do 90 km/h, spodziewany jest na zachodzie oraz na Warmii i Mazurach. Wysoko w Tatrach wiatr może osiągać w porywach nawet do 140km/h. W całym kraju będzie na ogół pochmurno i występować będą opady deszczu. Najwięcej deszczu spadnie w północnej połowie kraju, do 15 mm. Temperatura maksymalna w poniedziałek wynosić będzie od 14°C na północnym zachodzie do 20°C na południowym wschodzie. Silny wiatr, który będzie powodował, że odczuwalna temperatura w ciągu dnia będzie sporo niższa, niż ta, którą zmierzą nasze termometry, będzie słabnąć stopniowo od zachodu, dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek.

Wtorek przyniesie więcej przejaśnień, zwłaszcza na południu Polski

Opady deszczu prognozowane są w zachodniej i północnej połowie kraju. Najwięcej opadów deszczu spadnie na północnym zachodzie Polski, do 15 mm. Najchłodniej będzie nad morzem. Tam temperatura maksymalna wynosić będzie od 12°C do 14°C. Na pozostałym obszarze będzie nieco cieplej, od 13°C,14°C na północy do 21°C na południu. Wiatr nie będzie już tak dokuczliwy, jak w poniedziałek. Maksymalne porywy wiatru dochodzić będą do 60 km/h, jedynie w obszarach podgórskich Beskidów do 70 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru mogą osiągać do 80 km/h. Wiać będzie z południowego zachodu i południa, dopiero pod wieczór na wybrzeżu wiatr skręci na kierunki północne.

Druga połowa tygodnia nadal pochmurna, deszczowa i nieco chłodniejsza

Pogodę w drugiej połowie tygodnia nadal kształtować będą niże, więc należy spodziewać się zachmurzenia oraz opadów deszczu.

W środę będzie pochmurno z opadami deszczu. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 12°C do 17°C. Wiatr będzie już słaby i umiarkowany, jedynie na północy kraju porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Kolejne dni przyniosą ochłodzenie. Nadal na niebie będzie sporo chmur. Występować będą opady deszczu. Temperatura nie będzie rozpieszczać. Prognozuje się, że temperatura maksymalna wynosić będzie od 10°C do 15°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Niedziela nieznaczne ocieplenie

Niedziela będzie nadal pochmurna i deszczowa, ale już nieco cieplejsza. Temperatura maksymalna prognozowana jest od 13°C do 17°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany,  z kierunków południowych.

 

Autor: Jakub Gawron, synoptyk meteorolog IMGW-PIB