Przejdź do treści

31.10.2019

Prognoza IMGW na weekend 1-3.11.2019 r.

Przed nami długi weekend listopadowy. Pogoda będzie zmienna i pokaże pełne swoje oblicze: słońce, deszcz i wiatr - to nas czeka od 01 do 03 listopada.

1 listopada (piątek) chłodny, ale słoneczny i bez deszczu

Polska znajdzie się pod wpływem wyżu znad wschodniej Europy, który na przeważającym obszarze kraju zapewni suchą pogodę z niewielkim zachmurzeniem. Na zachodzie w ciągu dnia zaznaczać się zacznie zatoka niżu znad Atlantyku, co doprowadzi tam do stopniowego wzrostu zachmurzenia. Do końca dnia padać jednak nigdzie nie powinno. Pozostaniemy w raczej chłodnym powietrzu, o czym świadczyć będzie mroźnym poranek – na południu Polski temperatura nad ranem obniży się do -5°C, -3°C (w kotlinach do -7°C), na pozostałym obszarze wyniesie od ‑3°C do 0°C, jedynie na krańcach północnych będzie dodatnia – od 2°C na Suwalszczyźnie do nawet 5°C w rejonie Helu. W dzień, przy przeważnie dużej obecności słońca, temperatura wzrośnie do 5°C na Suwalszczyźnie, około 8°C w centrum i 10°C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

 

2 listopada (sobota) cieplejszy, ale deszczowy

Wyraźna zmiana pogody. Wyż odsunie się na wschód, a cała już Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Szkocji. Napłynie do nas cieplejsze, ale także wilgotniejsze powietrze, co oznacza wzrost zachmurzenia i opady deszczu. Strefa opadów deszczu już w nocy z piątku na sobotę wkroczy nad zachodnią Polskę i do rana sięgnie aż po centrum. W dzień padać będzie na przeważającym obszarze kraju, najwięcej w północnej połowie oraz na zachodzie, najmniej na południowym wschodzie. Będzie cieplej niż w piątek - noc już bez przymrozków, w dzień od 6°C, 9°C na północnym wschodzie i około 11°C w centrum do 14°C na zachodzie. Wiatr będzie umiarkowany, miejscami nawet dość porywisty, również z kierunków południowych.

 

3 listopada (niedziela) wietrzny

 Polska pozostanie w zasięgu rozległego niżu z rejonu Wysp Brytyjskich. Padać będzie jednak znacznie mniej – opadów deszczu spodziewać się należy jedynie miejscami, głównie w obszarach podgórskich, gdzieniegdzie w centrum i na północy kraju. Słońce nieśmiało będzie przebijać się przez chmury. Utrzymywanie się niżu nad zachodnią Europą sprawi, że napływać będzie coraz cieplejsze powietrze – w nocy z soboty na niedzielę temperatura powietrza wyniesie od 5°C na Suwalszczyźnie do nawet 10°C , 11°C na Podkarpaciu i nad morzem. W całym kraju z południa będzie wiał dokuczliwy i porywisty wiatr, którego prędkość w porywach wyniesie do około 50 km/h, na południowym wschodzie nawet do 70 km/h.