Przejdź do treści

19.06.2020

Podsumowanie sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w ciągu ostatniej doby

Za nami kolejna doba obfitująca w burze nad Polską. Ze względu na utrzymujący się napływ ciepłego i bardzo wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego, wczorajszym burzom towarzyszyły opady deszczu o natężeniu nawalnym. Ilość deszczu, która spadła w bardzo krótkim czasie, sięgała nawet kilkadziesiąt milimetrów, a natężenie dziesięciominutowe wynosiło do 20 mm. Tak duże natężenie opadów mogło prowadzić do miejscowych zalań, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych.

Pierwsze burze nad Polską rozwijać się zaczęły już przed południem w pobliżu Kielc oraz Warszawy. W południe na stacji Warszawa-Okęcie w ciągu 10 min spadło prawie 20 mm deszczu. Padało tutaj niecałe pół godziny, a całkowita wysokość opadów deszczu wyniosła 25 mm. Najliczniej burze występowały w godzinach popołudniowych, a ich strefa objęła także Polskę północną i zachodnią. Około godziny 15:00 burze z nawalnym deszczem przeszły przez aglomerację łódzką, w późniejszych godzinach popołudniowych m.in. także przez Kujawy i Wielkopolskę. Wieczorem i w nocy strefa z kolei najsilniejsze opady deszczu, związane ze stopniowo zanikającymi burzami oraz zlokalizowanym tam niżem, objęły południowy zachód Polski. Suma opadów deszczu na tym obszarze sięgała 50-60 mm.

Wczoraj w związku z prognozowanymi i obserwowanymi burzami IMGW-PIB wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia dla prawie całego kraju jedynie dla górnego i środkowego dorzecza Odry trzeciego stopnia. Najwyższa zmiana w ciągu doby: Mościsko (dolnośląskie) 116 cm na Piławie; Niemodlin (opolskie) 115 cm na Ścinawie Niemodlińskiej; Racibórz-Miedonia (śląskie) 102 cm na Odrze. Na rzekach górnej i środkowej Odry (głównie w województwie dolnośląskim) notowano przekroczenia stanów ostrzegawczych. Stany alarmowe zostały przekroczone na 2 stacjach wodowskazowych: na stacji wodowskazowej Bojszowy na Gostyni  (o 12 cm) w województwie śląskim oraz na stacji wodowskazowej Niemodlin na Ścinawie Niemodlińskiej (o 5 cm) w województwie opolskim.

Dzisiaj czeka nas kolejny dzień z burzami. Niestety ponownie należy się liczyć z gwałtownym miejscami ich przebiegiem. Głównym zagrożeniem pozostaną nawalne miejscami opady deszczu. Największe zagrożenie wystąpi na obszarze od Pomorza, przez centrum Polski, po południe i południowy wschód kraju. Burze będą się charakteryzować wolnym przemieszczaniem, dlatego ponownie wystąpi ryzyko podtopień, zwłaszcza na wspomnianym obszarze. Przewidujemy, że wysokość opadów deszczu sięgać może nawet do 50 mm.

W ciągu najbliższej doby najwyższe wzrosty będą obserwowane w miejscach wystąpienia opadów burzowych, oraz związane ze spływem wód z górnych części zlewni. Wciąż zobowiązują ostrzeżenia hydrologiczne wydane wczoraj dla górnego środkowego dorzecza Wisły a dziś zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne dla zlewni Małej Wisły, Przemszy, Soły (śląskie), Sanu, Wieprza, Bugu po Krzyczew, mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły (lubelskie). Na tych zlewniach spodziewamy się gwałtownych wzrostów stanu wody z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych.

 

Animacja przedstawia przechodzenie mezoskalowego systemu konwekcyjnego w czwartek 18 czerwca
Animacja przedstawia przechodzenie mezoskalowego systemu konwekcyjnego w czwartek 18 czerwca

 

Dobowa suma opadów z systemu RainGRS zanotowana 18 i 19 czerwca podczas burz
Dobowa suma opadów z systemu RainGRS zanotowana 18 i 19 czerwca podczas burz

 

Stany wody na rzekach w Polsce o godzinie 08:00
Stany wody na rzekach w Polsce o godzinie 08:00