Przejdź do treści

21.06.2020

Podsumowanie sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej 20-21.06.2020 r.

Minionej doby sytuacja meteorologiczna w Polsce była bardzo niespokojna. We wschodniej połowie kraju i miejscami na południu wystąpiły liczne burze i ulewne opady deszczu.

W Małopolsce, w powiatach limanowskim i myślenickim, w nocy w ciągu 8 godzin spadło lokalnie od 100 do 150 mm deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej monitorował sytuację i na bieżąco wydawał komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne. Dla powiatu limanowskiego i myślenickiego w nocy 21 czerwca konieczne było podniesienia stopnia ostrzeżenia meteorologicznego do stopnia najwyższego, czyli trzeciego. 

Wysokie sumy opadów w sobotę zanotowano również punktowo w innych częściach kraju. Silna ulewa przeszła nad miejscowością Marianowo (woj. podlaskie), gdzie w ciągu 1 godz. spadło około 50 mm deszczu, a suma opadu dobowego wyniosła około 80 mm. 

Miejsca na mapie Polski, gdzie w ciągu doby od g. 07.00 20.06 do 07.00 21.06. br., zanotowano bardzo wysokie sumy opadów:
- Jodłownik (153,3 mm)
- Węglówka (120 mm)
- Świeradów-Zdrój (97 mm)
- Marianowo (83 mm)

Wczoraj i dziś w związku z prognozowanymi i obserwowanymi burzami i intensywnymi opadami deszczu IMGW-PIB wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województwa śląskiego, małopolskiego, wschodniej części woj. opolskiego oraz dla południowych i północnych zlewni woj. dolnośląskiego. Ostrzeżenia 2 stopnia wydano dla zlewni w woj., dolnośląskim, opolskim i częściowo w wielkopolskim. Dla centralnej i wschodniej Polski obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia. Najwyższą zmianę stanu wody w ciągu doby zanotowano na stacji: Racibórz-Miedonia (śląskie) 291 cm na Odrze; Jawiszowice (małopolskie) 256 cm na Wiśle; Krzyżanowice (śląskie) 224 cm na Odrze. Na rzekach górnej i środkowej Odry oraz górnej Wisły (w województwie dolnośląskim, śląskim, opolskim, wielkopolskim, małopolskim) notowano przekroczenia stanów alarmowych. Stany alarmowe obecnie są przekroczone na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Wisły notowano na stacji wodowskazowej Stradomka na Stradomce  (maksymalnie o 242 cm) w województwie małopolskim oraz na stacji wodowskazowej Stróża na Rabie (maksymalnie o 111 cm) w województwie małopolskim. Najwyższe przekroczenia stanów alarmowych w dorzeczu Odry notowano na stacji wodowskazowej Kłodzko na Nysie Kłodzkiej (maksymalnie o 94 cm) w województwie dolnośląskim oraz na stacji wodowskazowej Zgorzelec na Nysie Łużyckiej (maksymalnie o 71 cm) w województwie dolnośląskim. Stany ostrzegawcze są obecnie przekroczone na 19 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 30 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Prognoza zjawisk na niedzielę i poniedziałek.

W niedzielę burze z silnymi opadami deszczu wystąpią we wschodniej połowie kraju oraz na południu – dla tego obszaru zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne o silnych burzach z gradem II stopnia. Opady deszczu będą występować także na południowym zachodzie Polski. W poniedziałek nadal spodziewamy się burz i silnych opadów deszczu, głównie we wschodniej połowie kraju. Taki typ pogody może się utrzymać nawet do piątku, zwłaszcza na południu kraju.
W ciągu najbliższych dni najwyższe wzrosty będą obserwowane w miejscach wystąpienia opadów burzowych, oraz związane ze spływem wód z górnych części zlewni. W rejonie górnej i środkowej Odry mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody. Największe na dopływach górnej Odry i Odrze, lokalnie ponad 100 cm powyżej stanu alarmowego. Również wzrosty w zlewni Nysy Kołodziej, lokalnie do 100 cm ponad st. alarmowy. Wysokie prawdopodobieństwo lokalnych powodzi.

F. Vidar Nordli-Mathisen