Przejdź do treści

28.08.2020

PILNE: Dynamiczna pogoda w weekend – duży kontrast temperatury powietrza, opady deszczu oraz – głównie pod koniec weekendu – gwałtowne burze

Przez najbliższe dwie doby nad Polską znajdować się będzie strefa frontu atmosferycznego. Tym razem front rozdzielał będzie dwie znacznie różniące się termicznie rodzaje powietrza – suche i upalne powietrze zwrotnikowe na południowym wschodzie i wschodzie od chłodniejszego powietrza polarnego morskiego na pozostałym obszarze Polski.

Front ten zaznaczy się już najbliższej nocy z piątku na sobotę na obszarze od Dolnego Śląska i Opolszczyzny, przez centrum, po Warmię. Spodziewamy się tutaj okresami silnych opadów deszczu (do 35 mm na południowym zachodzie) oraz miejscami burz.

Sobota (29.08) aktywność frontu przejściowo się zmniejszy – opady będą słabnąć. Zaznaczy się natomiast bardzo duża różnica pomiędzy słonecznym południowym wschodem kraju, gdzie temperatura wzrośnie do 30°C, a bardziej pochmurną północą, zachodem i centrum Polski, gdzie z kolei będzie od 18°C do 23°C.

W nocy z soboty na niedzielę ponownie czeka nas większa liczba zjawisk na froncie, który tylko nieznacznie zmieni swoje położenie. Na obszarze od południowego zachodu i południa, przez centrum, po północy wschód Polski występować będą burze oraz opady deszczu. Zjawiska towarzyszące burzom miejscami będą silne – porywy wiatru do 80 km/h oraz deszcz do 30 mm.

W niedzielę (30.08) różnica temperatury powietrza nad Polską będzie jeszcze większa – na południowym wschodzie wystąpi upał do 33°C, ale na pochmurnym i deszczowym zachodzie, centrum i północy wyniesie ona ledwie od 18°C do 21°C. Tego dnia, zwłaszcza w późniejszych godzinach popołudniowych i wieczornych prawdopodobny będzie rozwój gwałtownych burz, które swoim zasięgiem obejmą południową i centralną Polskę (głównie na obszarze od Opolskiego, Śląskiego, po centralne Mazowsze). Nocą z niedzieli na poniedziałek strefa gwałtownych burz obejmie także północno-wschodnią część kraju.

Będą się tworzyć silne układy burzowe, którym towarzyszyć będą nawałnicowe porywy wiatru (miejscami powyżej 100 km/h!), nawalne opady deszczu oraz opady gradu. Wystąpią także warunki do rozwoju trąby powietrznej.

Ze względu na możliwe bardzo gwałtowne zjawiska prognozowane zwłaszcza na koniec weekendu, zalecamy śledzenie prognoz, ostrzeżeń i komunikatów publikowanych na naszej stronie meteo.imgw.pl oraz do śledzenia wpisów na naszych profilach w mediach społecznościowych https://www.facebook.com/IMGWmeteo/ / https://twitter.com/imgwmeteo

 

F. Unsplash / Nicolas Noonan