Przejdź do treści

05.09.2020

Oświadczenie IMGW-PIB na temat artykułu w GW z dnia 5 września 2020 r.

W piątek 03.09.2020 r. Redaktor Michał Wojtczuk poprosił o udzielenie wypowiedzi na temat sytuacji związanej z awarią kolektora ściekowego w Warszawie. W artykule, który pojawił się na łamach Gazety Wyborczej – https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26267528,awaria-czajki-uklad-ktory-utracil-zaufanie-czyli-jak-pekniety.html – znalazła się nieautoryzowana wypowiedź Rzecznika Prasowego oraz Zastępcy Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju Grzegorza Walijewskiego: "To jest oczywiście duży zrzut ścieków, uciążliwy w bezpośrednim sąsiedztwie. Ale Wisła jest rzeką tak potężną, samoregulującą się, że potrafi takie ilości zanieczyszczeń "strawić" – mówi Grzegorz Walijewski, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Dalej to nie ma już dużego znaczenia, tym bardziej że zbiornik we Włocławku jest ogromnym osadnikiem, który w naturalny sposób zatrzymuje część zanieczyszczeń. To nie jest kryzys o skali ogólnopolskiej – zaznaczał stanowczo."

Faktyczna wypowiedź została nieprawidłowo zinterpretowana. "To nie jest kryzys o skali ogólnopolskiej – zaznaczał stanowczo". Grzegorz Walijewski nie wypowiedział takiego stwierdzenia. Użyte słowo stanowczo zostało nadinpretowane. W kontekście treści całego artykułu wywołało branżowe i medialne zdziwienie, że IMGW-PIB poproszone jest o stanowisko na temat zjawisk, którymi się nie zajmuje. Celem działania Instytutu jest zaspokajanie potrzeb poprzez opracowywanie prognoz i ekspertyz dla społeczeństwa, gospodarki i obronności Państwa w zakresie jego działania. IMGW-PIB nie jest Instytucją, która ocenia takie sytuacje, a tym bardziej wydaje ekspertyzy dotyczące poziomu zanieczyszczeń.

Grzegorz Walijewski na prośbę Redakcji zacytował wypowiedź jednego z naukowców Uniwersytetu Warszawskiego dla TVP: https://www.tvp.info/44302572/konferencja-warszawskiego-ratusza-wisla-oczyszcza-sie-sama-choc-nie-ma-szczegolowych-analiz  

Chcielibyśmy poinformować, że specjaliści i eksperci IMGW-PIB, tak jak w przeszłości, skupiać się będą wyłącznie na prognozach pogody i komentowaniu sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w Polsce. O wypowiedzi na temat sytuacji jak ta, która ma miejsce w przypadku awarii kolektora ściekowego w Warszawie, prosimy kierować do odpowiednich Instytucji.

Biuro Prasowe IMGW-PIB

 

F. Unsplash