Przejdź do treści

23.11.2020

Orientacyjna synoptyczna prognoza pogody na najbliższy tydzień (23-29.11.2020)

Rozpoczynający się tydzień przyniesie raczej stabilną pogodę. Przez większą część tygodnia pogodę kształtować będzie wyż. Dopiero w piątek prognozowana jest przebudowa pola barycznego. Polska dostanie się pod wpływ niżu, który sprowadzi nad nasz kraj lekkie ochłodzenie. Przez cały tydzień możemy liczyć na okresowe przejaśnienia i rozpogodzenia, przeplatające się ze słabymi opadami deszczu, a pod koniec tygodnia również deszczu ze śniegiem, a lokalnie nawet śniegu.

Poniedziałek będzie pochmurny, choć okresami występować będą przejaśnienia. W całym kraju miejscami będzie padał deszcz lub deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Na krańcach północnych mogą pojawić się pojedyncze słabe burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 3°C w obszarach podgórskich do 9°C nad morzem. Odczuwalnie będzie jednak nieco chłodniej, za sprawą porywistego wiatru, który prognozowany jest w całym kraju. Najsilniejsze porywy wystąpią na północy Polski i mogą osiągać do 65 km/h. Nieco silniej będzie wiać w górach – do 80 km/h i tam wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

We wtorek zrobi się znacznie pogodniej. Duże zachmurzenie prognozowane jest jedynie na północy i wschodzie i tam też miejscami padać będzie deszcz lub deszcz ze śniegiem. W nocy temperatura na południu kraju spadnie do 0°C, a w obszarach podgórskich będzie jeszcze chłodniej, od -4°C do 0°C. W dzień słońce nieco poprawi sytuację i maksymalnie będzie od 4°C na południu do 9°C nad morzem. Wiatr będzie już słabszy i porywy występować będą już tylko na północy Polski.

Środa będzie kontynuacją wtorkowej pogody. Na ogół będzie pogodnie. Więcej chmur pojawi się jedynie na zachodzie i północy. Nie będzie padać. Po chłodniej nocy, z temperaturą minimalną od -5°C do 1°C, a jedynie nad morzem od 1°C do 4°C, w dzień będzie maksymalnie od 4°C do 8°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy.

W czwartek pojawi się więcej chmur. Na północnym zachodzie występować będą opady deszczu. Po nocy z przymrozkami na przeważającym obszarze kraju, w dzień temperatura maksymalna wyniesie od 3°C do 8°C, a nad morzem nawet do 10°C.

W piątek nasuwający się niż oraz związany z nim chłodny front atmosferyczny spowodują pogorszenie pogody i ochłodzenie. W całym kraju przeważać będzie zachmurzenie duże i padać będzie deszcz. Noc będzie już nieco cieplejsza, bo temperatura spadnie minimalnie do 1°C, jedynie w obszarach podgórskich do -2°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia prognozowana jest w przedziale od 3°C do 9°C. Zwiększający się gradient ciśnienia spowoduje wzrost prędkości wiatru w całym kraju.

W sobotę pojawi się już więcej przejaśnień. Miejscami padać będzie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Maksymalnie będzie od 2°C do 7°C. Odczucie termiczne zmniejszać będzie jeszcze porywisty wiatr.

Niedziela będzie już bardziej pogodna, choć na północy miejscami padać będzie deszcz ze śniegiem lub śnieg. W całym kraju temperatura maksymalna nie przekroczy 5°C, a minimalnie w nocy będzie niemal wszędzie poniżej 0°C. Wiatr się zmniejszy i w całym kraju będzie już tylko słaby.