Przejdź do treści

18.08.2020

Orientacyjna prognoza pogody na najbliższy tydzień (17-23.08.2020)

Początek tygodnia przyniesie ciepłą, ale dynamiczną pogodę, z gwałtownymi burzami. W drugiej połowie tygodnia pogoda zacznie się stopniowo od zachodu stabilizować. Wciąż będzie ciepło, a pod koniec tygodnia znowu nawet upalnie.

Poniedziałek będzie pogodny na północy Polski, choć miejscami może się chmurzyć i w drugiej połowie dnia pojawią się lokalnie przelotne opady deszczu, a nie są wykluczone również słabe burze. Na pozostałym obszarze będzie przelotnie padać i grzmieć. Burze miejscami będą gwałtowne, z opadami deszczu do 30-40 mm, gradem i porywami wiatru do 80-90 km/h. Będzie ciepło, od 23 °C nad morzem, 26°C, 28°C na przeważającym obszarze, do 30°C lokalnie na północnym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Noc z poniedziałku na wtorek będzie miejscami nadal burzowa, choć natężenie zjawisk towarzszących burzom powinno nieco osłabnąć. Lokalnie mogą utworzyć się mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Będzie ciepło. Temperatura minimalna nie będzie spadać poniżej 15°C, za wyjątkiem obszarów podgórskich, gdzie miejscami może być 14°C.

Wtorek zapowiada się burzowo już w całym kraju. Burze podobnie jak w poniedziałek będą gwałtowne, z opadami deszczu do 30-40 mm, gradem i porywami wiatru do 80 km/h. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 22°C nad morzem do 27°C w centrum i na wschodzie, jedynie w obszarach podgórskich miejscami będzie chłodniej, od 21°C do 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

W środę wciąż towarzyszyć nam będą przelotne opady deszczu, a głównie we wschodniej połowie kraju, również burze. Wciąż w czasie burz możliwe są intensywne opady deszczu, do 30-40 mm, grad oraz porywy wiatru do 70 km/h. Nadal będzie ciepło, od 22°C nad morzem do 27°C w centrum Polski, jedynie w obszarach podgórskich temperatura może miejscami nie osiągnąć 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Od czwartku pogoda zacznie się stopniowo od zachodu poprawiać. W zachodniej połowie kraju będzie już słonecznie, a jedynie na wschodzie miejscami będzie więcej chmur, przelotne opady deszczu, a lokalnie również burze z silniejszymi opadami deszczu i gradem. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 24°C nad morzem i na wschodzie do 28°C na zachodzie. Nieco chłodniej będzie w obszarach podgórskich, od 22°C do 24°C. Wiatr będzie na ogół słaby, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać do 65 km/h.

Piątek będzie słoneczny i gorący w całym kraju. Na zachodzie zrobi się nawet upalnie. Temperatura maksymalna prognozowana jest od 26°C na północnym wschodzie do 32°C na krańcach zachodnich, jedynie w obszarach podgórskich około 25°C. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-wschodni.

W sobotę nadal słonecznie na wschodzie. Na zachodzie pojawi się więcej chmur, ale nie powinno jeszcze padać. Wciąż gorąco, od 25°C nad morzem i w obszarach podgórskich do 32°C w centrum Polski. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Niedziela przyniesie zmianę pogody. Upalne powietrze będzie wypierane od zachodu przez chłodniejszą masę powietrza. Skutkować to będzie zwiększonym zachmurzeniem, opadami deszczu i burzami. Burze miejscami mogą być gwałtowne, z ulewnym deszcz, gradem i silnymi porywami wiatru. Temperatura maksymalna od 23°C na północnym wschodzie, od 26°C do 28°C na przeważającym obszarze, do 29°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

F. Lucy Chian | Unsplash