Przejdź do treści

21.12.2019

Opisowa prognoza IMGW na 51, 52 tydzień 2019 roku oraz 1 tydzień 2020 r.: Mokre święta. Śnieg w górach.

Napływające z południa ciepłe powietrze zaskakuje wysokimi temperaturami. W górach wieje halny (Fen) co dodatkowo negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. W weekend (21-22.12) zapanuje deszczowa aura, która miejscami będzie bardzo obfita, w pasie od południa do północy Polski.

W kolejnym tygodniu opady deszczu wystąpią również na południowym-wschodzie kraju. Na podgórzu i w górach deszcz przechodzić będzie w śnieg. W Tatrach, Bieszczadach, Karpatach i Sudetach w ciągu doby może przybyć do kilkudziesięciu centymetrów białego puchu (prosimy o śledzenie komunikatów grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego). Warunki mogą być trudne - ślisko, silny i porywisty wiatr, zawieje i zamiecie. Takie warunki wpływają na zagrożenia lawinowe. Temperatury w całym kraju będą wiosenne. W dzień od 4 do 7°C, chłodniej na podgórzu i w górach. Zaznaczy się umiarkowany wiatr, z silnymi porywami wiejący z zachodu. Dopiero 26 grudnia temperatura będzie niższa, ale co istotne osłabnie wiatr. 

Podsumowując, do końca roku utrzyma się umiarkowana pogoda – dodatnia w dzień i niewielkim mrozem w nocy, towarzyszyć nam będą deszcze, na wyżynach, górach ze śniegiem i samego białego puchu. Może występować gołoledź. 

Więcej: www.imgw.pl oraz www.pogodynka.pl
 

Foto: Filip Mroz / Unsplash