Przejdź do treści

10.06.2020

Nowy portal pogodowy IMGW-PIB: meteo.imgw.pl już jest!

Po 13 latach od debiutu strony prezentującej prognozę pogody w Polsce, pod nazwą Pogodynka, przyszedł czas na zmiany. 

Dokonaliśmy głębokiej analizy oczekiwań odbiorców i przeanalizowaliśmy ruch generowany na stronie poprzedniego serwisu pogodowego. Zbudowaliśmy interdyscyplinarny zespół najlepszych w IMGW-PIB programistów, specjalistów od modelowania meteorologicznego i analityków, którzy zagwarantowali wykorzystanie w serwisie wszystkich dostępnych aplikacji, danych meteorologicznych, numerycznych modeli pogody i sposobów prezentacji pogody. Oto efekt – meteo.imgw.pl – nowy serwis pogodowy dla Polski od IMGW-PIB.

Precyzja prognozy 

Już nie Pogodynka, a meteo.imgw.pl – taką nazwę i adres strony ma serwis pogodowy. Pierwsze co rzuca się w oczy to funkcjonalność, intuicyjność nawigacji, przejrzystość i czytelność serwisu. Zastosowano nową identyfikację wizualną Instytutu, w tym kolorystykę i typografię.

Po wejściu na główną stronę serwisu prezentowana jest krótkoterminowa prognoza pogody z naszych numerycznych modeli pogody o zróżnicowanej rozdzielczości czasoprzestrzennej. Dostępne są modele mezoskalowe: AROME – o rozdzielczości przestrzennej 2 km, WRF-METEOPG 2.5 km – współpraca z Politechniką Gdańską/CI TASK, COSMO 2.8 km, ALARO 4 km, COSMO 7 km oraz globalny GFS 0º25 – opracowywany przez amerykańską agencję National Centers for Environmental Prediction (NCEP).  

Widzimy duży panel centralny, gdzie znajduje się prognoza pogody dla naszej lub wybranej lokalizacji, a także możliwość wyboru numerycznego modelu pogody. Wystarczy wybrać ten który nas interesuje, a dowiemy się jaka będzie pogoda w interesującej nas lokalizacji. Dane zawierają podstawowe, najważniejsze informacje – temperaturę, ciśnienie, prędkość wiatru, opad, wilgotność i temperaturę punktu rosy. Lokalizację możemy zmieniać wybierając ją z listy rozwijanej z okna wyboru – wpisz miejscowość. Poniżej prognozy numerycznej znajdują się dwa okna – mapa Polski z bieżącą prognozą dla całego kraju. Widzimy jak rozkłada się prognoza pogody dla wybranego wcześniej modelu. Z okienka w prawym rogu mapy możemy dowiedzieć się jak będzie się ona kształtowała przez kolejne 72 godziny. Okno na prawo od mapy Polski pokazuje pogodę dla miast wojewódzkich z prognozą na teraz i na dzień kolejny. 

Obok prognozy numerycznej, z modeli pogodowych, Instytut prezentuje też prognozę synoptyczną, która jest wynikiem analizy synoptyka i powstaje na bazie danych zbieranych z sieci pomiarowych IMGW-PIB oraz prognoz numerycznych. Wyświetla się ona w tym samym oknie co numeryczna i zawiera prognozę 5-dniową. Podobnie jak w przypadku numerycznej, prognoza synoptyczna prezentowana jest na panelu mapy kraju, na liście miast wojewódzkich oraz w formie opisowej. To dla tych, którzy lubią czytać prognozy opisowe przygotowane przez dyżurnych synoptyków IMGW-PIB. 

Alerty dla każdej miejscowości

W głównej części strony znajduje się też tzw. pasek informacyjny - to panel z bieżącymi ostrzeżeniami wydanymi przez IMGW-PIB, a po prawej stronie dwa boksy z ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi. Po kliknięciu w jeden z nich wyświetla się mapa z aktualnymi alertami i rejonami na jakich obowiązują. Uwaga – jeśli najedziecie na mapę ostrzeżeń już po jej wybraniu, wyświetli się komunikat z opisem alertu i meteogramem. Nie trzeba niczego szukać – wystarczy wybrać ostrzeżenia i wskazać kursorem na zaznaczone regiony. Pełna, precyzyjna informacja w jednym miejscu. 

Serwisy tematyczne 

Na stronie znajdują się boksy z przekierowaniem do serwisów tematycznych IMGW-PIB. To prowadzone przez naukowców i analityków Instytutu specjalne podstrony, gdzie znajdziecie sprawdzone i specjalnie dobrane dane pogodowe pozyskane metodami bezpośrednimi i teledetekcyjnymi. Serwisy podają: sytuację hydrologiczną w kraju, informacje dla lotnictwa (serwis został przygotowany przez Meteorologiczną Osłonę Lotnictwa Cywilnego – MOLC IMGW-PIB), dane meteorologiczne dla obszaru Morza Bałtyckiego, informacje dla rolnictwa oraz na temat prognoz suszy. Udostępniamy biometeorologiczną ocenę pogody, gdzie zamieszczone są informacje o wpływie pogody na nasze samopoczucie oraz dane i mapy dotyczące klimatu w Polsce i zanieczyszczenia powietrza.

Mapy dynamiczne

IMGW-PIB przygotował tzw. dynamiczny serwis map meteorologicznych, który w atrakcyjny sposób prezentuje szereg danych i stan atmosfery nad Polską. Dostępne są prognozy pogody ze wszystkich mezoskalowych numerycznych modeli Instytutu – AROME 2 km, WRF-METEOPG 2.5 km, COSMO 2.8 km, ALARO 4 km, COSMO 7 km oraz dane z modelu globalnego GFS 0º25. Poza danymi modelowymi, prezentujemy wizualizacje map radarowych i satelitarnych.

W serwisie możemy śledzić zmiany pogodowe w obrębie całego kraju i państw sąsiadujących, a po wybraniu interesującej nas miejscowości pokazuje się meteogram z aktualną prognozą dla wybranej lokalizacji. Znajdziemy tutaj informację o zmianach temperatury, wiatru, zachmurzenia czy opadu. Wszystkie dane pokazane są w czytelny i transparentny sposób. 

Intuicyjny i przejrzysty interfejs serwisu pozwala na łatwy wybór produktów i parametrów meteorologicznych. Można skorzystać z produktów pochodzących z numerycznych modeli pogody, które dostarczają dokładną i wiarygodną prognozę pogody na najbliższe kilkadziesiąt godzin. Ponadto, Zakład Teledetekcji Satelitarnej IMGW-PIB, przygotował wizualizacje zdjęć satelitarnych, które prezentują aktualny stan zachmurzenia i zawartości pary wodnej w atmosferze. W połączeniu z produktami radarowymi, takimi jak: odbiciowość, prawdopodobieństwo wystąpienia gradu czy suma opadów, a także danymi o wyładowaniach atmosferycznych z systemu PERUN, tworzą zintegrowaną, precyzyjną i dokładną informację o pogodzie. 

Zanieczyszczenia w czasie rzeczywistym

Kolejną nowością w serwisie IMGW-PIB jest monitoring i prognoza zanieczyszczenia powietrza. Funkcjonalność ta umożliwia bieżącą obserwację jakości powietrza i występowania alergenów, np. pyłków traw i brzóz. Dane pochodzą z konsorcjum, z którym współpracuje Instytut – Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i opierają się na modelach numerycznych jakości powietrza. W naszym serwisie prezentujemy: ilość ozonu w troposferze, zawartość dwutlenku siarki i azotu, tlenku węgla oraz pyłów PM10 i PM2.5. Serwis meteo.imgw.pl będzie stale udoskonalany.

Technologiczny lider w branży 

Przygotowany został dla wszystkich specjalny turtorial – film instruktażowy prezentujący krok po kroku najważniejsze funkcjonalności i jak rozumieć, gdzie znaleźć informacje, treści w nowym serwisie pogodowym IMGW-PIB - https://meteo.imgw.pl/, zapraszamy do oglądania: https://youtu.be/HUB8ewyl60g

Na stronie znajdują się również: newsy z Instytutu, instrukcje jak czytać pogodę, ważne informacje (FAQ), wyjaśnienia i opisy. 

Strona powstała wewnątrz Instytutu w ciągu zaledwie 6 miesięcy i jest rezultatem pracy informatyków, analityków i specjalistów komunikacji. Wkrótce będzie dostępna bezpłatna aplikacja na smartphony i urządzenia mobilne w sklepach Google i Apple.